Da li nam je glad i siromaštvo zakucalo na vrata.

Ja jos uvek pripadam tzv.srednjem sloju.Nisam bogat,ni siromasan.Nisam gladan,ni obesan.A da je muka-muka je.I sta sad,treba da kukam?Jok ja.
 
Sredina je najbolja, al kako to uspevaš daj recept danas su samo bogati i gladni.
 
Poslednja izmena:
Realtivno dosta putujem i kontaktiram ljude iz raznih delova zemlje. Moje misljenje je da sirotinje svuda. Pocevsi od Beograda u kom zivim, preko Banata, preko centralne, pa sve do juga, gde ipak mislim da je kod njih najgore, jer im je privreda zamrla, a i od poljoprivrede nema nista. Nemaju ni ratarstvo, ni vocarstvo, dosta im je tesko. Mislim da je vise imucnih na severu, nego na jugu zemlje. Imalo bi i po tim nekim juznim mestima sta da se radi, ali bi morao to neko da organizuje. Vise im treba organizacija, nego kapital. Sve je rastureno. Ne mozes od jednog coveka ocekivati i proizvodnju, i razvoj, i plasman. Ne moze covek da bude ekonomista, pravnik, lingvista, strucnjak u toj oblasti. Zato postoji organizacija i sistem, a ova nesposbna bagra je sve to razbila, a novo ne ume da napravi. Jedino sto znaju, to je da uzmu kredit.
 
Čim ovde niko ne piše znači da nisam dobro predvideo. Najverovatnije narod je sit: punih štala, ambara, podruma, frižidera, novčanika.....
Za vas po centralnoj Srbiji nema gladi blago vama, čovek prosto da vam zavidi.

Mozda nema gladi, ali je tamo velika tuga jad i beda, i fali im sve ostalo da bi normalno ziveli.
 
Realtivno dosta putujem i kontaktiram ljude iz raznih delova zemlje. Moje misljenje je da sirotinje svuda. Pocevsi od Beograda u kom zivim, preko Banata, preko centralne, pa sve do juga, gde ipak mislim da je kod njih najgore, jer im je privreda zamrla, a i od poljoprivrede nema nista. Nemaju ni ratarstvo, ni vocarstvo, dosta im je tesko. Mislim da je vise imucnih na severu, nego na jugu zemlje. Imalo bi i po tim nekim juznim mestima sta da se radi, ali bi morao to neko da organizuje. Vise im treba organizacija, nego kapital. Sve je rastureno. Ne mozes od jednog coveka ocekivati i proizvodnju, i razvoj, i plasman. Ne moze covek da bude ekonomista, pravnik, lingvista, strucnjak u toj oblasti. Zato postoji organizacija i sistem, a ova nesposbna bagra je sve to razbila, a novo ne ume da napravi. Jedino sto znaju, to je da uzmu kredit.

Mislim da će samo takvi domaćini opstati, koji su sve navedeno i još mnogo toga. Država nam je u sve većem rasulu i na sistem se jednostavno nije moguće osloniti.
 
I u gradu je isti sistem ako ne radis posao i jos nesto dopunski neces preziveti,a tek seljak ako nije i mehanicar i agronom i ekonomista nema sanse da opstane,govorim o "malom" seljaku do 50kj.
 
Upravo tako, u gradu je čak i teže i tu će beda najjače udariti, mnogi od nas već beže a povratna migracija na selo će tek nastupiti, živi bili pa videli...

Ako je neka uteha, Warren Buffett predviđa da će u ovom veku mladi farmeri voziti Lamborginije, a taj zna kako se pravi keš.
 
U okolini Kursumlije sam video 'mladog farmera' od nekih 70 leta kako vozi dve krave u lambordziniju sa drvenim felnama. Tu sliku nisam video vise od 20 godina.
 
U gradu stancice prodaju samo oni kojima je dogorelo ne do nokata nego do ramena. Kod mene u okolini je doslo par takvih porodica. Prodali stan kupili stariju kucu i misle da ce peceni pilici da padaju sa neba. Dugo su ziveli u gradu i nemaju radne navike. Kuca mora da se odrzava i da se radi, oni ne mogu da shvate da kada imas kucu i okucnicu radno vreme ne postoji.
 
Mislim da će samo takvi domaćini opstati, koji su sve navedeno i još mnogo toga. Država nam je u sve većem rasulu i na sistem se jednostavno nije moguće osloniti.
Pa taj koji to sve zna moze da ide ladno da bira NYSE, LSE, ili NASA, ili whatever. Nerealno, treba nam sistem. Mada mozemo i ovako, ne treba nam sistem, i onda da se jednostavno ukine ministarstvo poljoprivrede, jer mi od njega imamo samo stetu. Ako u 21. veku nisu u stanju da prepisu dobar zakon i da ga primene, onda nam jednostavno ne trebaju. Kad to rasturimo, onda mozemo lepo sami da se organizujemo kako mislimo, a razne Group-e, Kostici, i ostali nek zaposle danasnje sluzbenike ministarstva. U sustini, mislim da je vecini ljudi jasan mehanizam vladanja kod nas. Vecini je jasan stepen korumpiranosti, nesposobnosti, neznanja, zlonamernosti, destruktivne uloge ove garniture. Realno, jedino je akcija preostala.
 
mislim da ce doci vreme kad ce moci da zivi samo onaj ko ima svoju zemlju.... u gradu npr Bgd NS itd moze da zivi onaj ko imaj svoj stan ili kucu a ovi nasi koji idu u grad da olebe tu nema zivota...dok sve obaveze poplaca sta mu ostane to me zivo zanima...dok ovi koji ostanu na selu nemaju neka primanja ali i ne kupuju bas sve neophodno za zivot(mislim na namirnice i sl) najbolje je onima koji se zaposle u neko ako jos postoji drustveno preduzece i sem tog posla ne moraju ama bas nista da rade,oni najbolje zive a svi mi ostali se mucimo i lomimo ledja da bi imali ono osnovno.......
 
Koliko ja mogu da vidim niko se ne plaši gladi, a i nema gladnih. Daj da vidimo šta se to jede i pije po našoj zemlji Srbiji sem pite i kiselog mleka jel neko zna za nešta drugu, ja jeo tu bogatu hranu nekoliko dana i smršao ili se hranimo inatom pa nema brige za glad.
Kod mene južno glad hara kao kuga gotovi smo za par meseca, al to neće niko objaviti da se čuje.
 
Nama siromaštvo već dugo kuca na vrata ali smo do sada uvek uspevali da ga oteramo a veliki problem je što nam nerad sve više kuca na vrata a sa njim ćemo se teško izboriti. Danas nigde ne cvetaju ruže i svuda je teško. Prvi put nam je kriza došla sa strane a baš u trenutku kad smo mi bili u nekom blagom usponu. Sad i kad nam dodju gastarbajteri i oni se žale da je posla sve manje i da je sve veća konkurencija a manja zarada i na zapadu. Mislim da je kod nas nerad još veći problem jer iako živim na selu gde uvek ima posla ne mogu da shvatim neke ljude koji stalno kukaju i mnogo im je lakše da sede ispred prodavnice i razvlače jedno pivo ceo dan nego da nešto urade. Često mi se dešavalo da se skupi više poslova pa moram da jurim neke ljude a kad im ponudim posao žale se kako im nije dobro, imaju neke obaveze ili slično a onda ceo dan provedu ispred prodavnice. Jedan me čak slao kod njegove žene jer ona može da radi i istovara džakove a on mora da odmara. Pa u celom kraju bar 50 % uopšte nema baštu jer je lepše otići i kupiti nego kopati a onda se žale kako je povrće skupo. Čak je i na selu nekima postalo ispod časti držati motiku i raditi. Ja pored privatne firme radim i u školi kao profesor a žena mi je lekar i taj posao u bašti nam nije težak a čak je i veoma važan jer volim da znam šta jedem. Uvek je najlakše žaliti se a najteže je naći rešenje i nešto uraditi.
 
E vidis prijatelju,vecina ovih opstina ispod 50% razvijenosti su iz juznog dela Srbije,tu je i moja svrstana.I imam utisak da Beogradu ovaj jug nije ni najmanje bitan,verovatno bi mu bilo bolje bez njega.Sete nas se samo u vreme izbora,kad nas posete u okviru stranacke kampanje.A onda im se nasi opstinari ubiju gurajuci u guzice da bi im se malo dodvorili zarad licnog interesa.Potom,sve po starom-koji jebeni jug,gde to bese.A samo da podsetim da dobar deo prihoda,koji se ubira u nerazvijenim opstinama,zavrsi u Beogradskoj kasi,a na kasicici vrati sirotinji.Pa onda Beograd ima najveci BDP i najrazvijeniji je.I stalno se siri.Svi bi u Beograd,tamo misle da ce bolje prihodovati,jer u provinciji je sve teze.Tako migriramo ka jednoj tacki i gubimo deo po deo teritorije.Ali koga to boli d..e u Beogradu kad je svoje vec dobro uvalio.
 
Nazad
Vrh