Codex Alimentarius i proizvodi sa njihovom oznakom u Srbiji

Od kako postoji drustvo za zastitu potrosaca nagrabusismo.Bolje nam je bilo dok nas nisu stitili.Sad nam je mleko u prahu zdravije od pravog,te potamanismo krave.Nasi preci su bili zdravi ko dren a pili ne kuvano mleko,a sad secemo vene za dugotrajnim.Cast izuzecima u koje i sebe ubrajam.Jedemo meso iskljucivo na akcijama,smrznuto po ko zna koliko godina.
Stvar je u standardu ali i u ne informisanosti,ali i u zakonu.Primera radi pre nekoliko meseci piletina u jednom marketu 220 dinara, a na akciji krupnim slovima A KLASA 150. Ljudi naivni ne informisani kupuju.
Svaka roba ima kupca.Treba zakonom obavezati proizvodjaca navesti datum klanja,a ne pakovanja ili prepakivanja.
Pa ko voli nek izvoli.
Sto se tice teme tj kodeksa ZLO NAD ZLIMA.
U SVETOM PISMU lepo pise CUVAJTE SEMENKE tj nista nece moci nici.Postacemo zavisnici svetskih mocnika.Pokolenja ce nam suditi ako ovo zlo ne sprecimo.
Jos jedno nek nam BOG pomogne da ne okusimo "ZDRAVU PILETINU"iz Nemacke,pri cemu naravno mislim na dioksin.
NEMOJTE NAS VISE STITITI DAJTE NAM DA JEDEMO SVOJE;KOLJEMO I HRANIMO U SOPSTVENOM DVORISTU.
Zivi bili i pamet u glavu.
 
Ako gen. modif. semena budu prihvacena u EU, i mi u paketu sa njima to prihvacamo (mislim vlada) nazalost. Nama ostaje sto kaze valjevac samo da sebi jedemo zivce. Mozda mozemo jedinstveno da bojkotujemo takva semena i proizvode ali poznavajuci nasu slogu to je u domenu naucne fantastike. :ppozdrav:
 
Slazem se da ne mozemo mnogo toga promenuti.Nase je da pisemo i pricamo na sav glas.Moja deca to sigurno nece jesti.Trudim se da proizvedem sve sto mogu.Od luka,salate,mesa,meda itd.Ne gledam isplativost.Sa krompira skupljam zlaticu da ga ne bi prskao.
Imam svoj vinograd,vocnjak sve osim pomorandzi i banana.
Prodajem jedino pilice i za njih pravim hranu.
Neko ce reci lud,ali ja znam sta jedem i sta pijem.Ko god,a vecina ima uslove da nesto proizvede treba to da uradi za svoju porodicu.
Ima ona srpska ne isplati mi se kupicu.Pa logika je da ako se meni ne isplati,nece ni njemu,moze biti samo prevara,prskano zarazeno ili ne daj BOZE bolesno.
 
Читам шта сте све до сада написали.
Пријатељи,децо, исписници ,не постоји посао у производњи здравствено безбедне хране који
се неће исплатити и краткорочно а поготово дугорочно.
Имајте на уму да здрав човек има хиљаду жеља а болестан само једну жељу.
Они који сада воде ову нашу модерну државу су сметнули с ума да је здраво становништво највиша позитивна економска категорија сваке државе.
 
Slazem se al dzaba kad smo prodati i to za sitne pare,pa sad jedemo sto drugi bacaju.Ja pricam o zdravoj hrani,a pre neki dan sam saznao u onoj emisiji "da mozda ne' da smo uvezli GMO sojinu sacmu.E ja sam istu verovatno kupio i njom hranio svoje ZDRAVE pilice.Mozemo se mi truditi da to zlo svedemo na mnimum,al bez saradnje drzave nema nista.Popicemo mozda pivo sa nekim GMO djubretom i ne znajuci to.
Al opet nigde ne vodi ni ako se svega bojimo.NE VALJA KAKO GOD OKRENEMO.
 
Popicemo mozda pivo sa nekim GMO djubretom i ne znajuci to.


zato ja pijem samo rakiju :ppozdrav:
 
Slazem se,ali samo ako si je sam proizveo.Al i to hoce da nam zabrane.Kao moze za svoje potrebe.Pa kad bi oni videli moje potrebe u jednom podrumu bili bi ubedjeni da je to za neku vecu prodavnicu.
Dzaba kuce u koju niko ne ulazi,a kad udje mora se nesto i popiti.To su sve moje potrebe. :ppozdrav:
 
http://www.nongmoshoppingguide.com/about-gmos.html

Google prevod:
Које намирнице су ГМ-?
Тренутно комерцијализован ГМ усева у САД укључују соја (91%), памук (88%), репице (88%), кукуруз (85%), хавајски папаја (више од 50%), тиквице и жуте сквош (мали износ), и дувана (Тражња ® бренд). Око половине шећерна репа гаји за шећер у 2008 били су ГМ и текуће пројекције су да ће око 90% у 2009 порастао је ГМ.

Који су други извори ГМО?
Производи добијени од горе, укључујући и уља из све четири, соја протеина, соја лецитин, кукурузног скроба, кукуруза сируп и високе фруктоза кукуруза сируп између осталих. Такође:
месо, јаја и млечне производе од животиња које су појели ГМ хране (као и већина ГМ кукуруза и соје користи се за исхрану);
млечних производа од крава убризгава са рБГХ (ГМ-хормон);
адитива у храни, ензими, ароме и обрада агенти, укључујући и заслађивач аспартам (НутраСвеет ®) и користи се за прављење Сириште тврди сиреви;
и мед и пчелињи полен који могу имати ГМ-извора полена.
Непрехрамбених артикала који могу да садрже састојке ГМ су козметика, сапуни, детерџенти, шампон и балон за купање. Фармацеутске компаније користе Аспартам у неким лаксативима, додаци и витамини за децу.
 
BIJELI ASPARTAM​
Jedna od službi Organizacije UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO), tzv. Mješoviti stručni odbor za dodatke prehrani (JECFA – Joint Expert Committee on Food Additives), zadužena je za odlučivanje jesu li određeni dodaci prehrani opasni ili nisu. Upravo taj odbor procjenjuje dopuštenu dnevnu količinu odnosno dozu koja se (na osnovi tjelesne težine) može konzumirati svakoga dana kroz cijeli život bez većeg utjecaja po zdravlje7.

Dakle, stručnjaci FAO-a su ili neznalice ili su korumpirani, jer ocjenjuju da aspartam nema nikakav utjecaj na ljudsko zdravlje, čak ni kada ga se sustavno uzima cijeli život. Uostalom, zna se da je, zahvaljujući svojevrsnoj igri ‘skrivača’, Reaganova administracija u SAD-u ipak dobila odobrenje za korištenje aspartama od Uprave za hranu i lijekove (FDA), a ova se tome ustrajno protivila punih šesnaest godina.

Europska direkcija za sigurnost prehrambenih proizvoda (EFSA – European Food Safety Authority) procjenjuje da maksimalna dnevna količina aspartama u hrani ne smije prijeći 40 mg/kg. Istodobno, prema Prehrambenom kodeksu dozvoljen je maksimalni dnevni unos od, pazite ovo:
- 1000 mg/kg (!?) u dijetetskim pripravcima (što obuhvaća i one „namijenjene u medicinske svrhe”), džemovima, želeima, marmeladama, žitnim pahuljicama za doručak, desertima (na bazi mlijeka, jaja, žitarica, škroba, na bazi voća i masti, svježem siru, kuhanom voću (u konzervama ili staklenkama), sladoledima na bazi mlijeka i vode, smrznutom povrću, prženom i kuhanom, konzerviranom ili u staklenkama, sušenim proizvodima, gustim i bistrim juhama;
- 1200 mg/kg (!?) u pireu od povrća, raznim voćnim namazima;
- 2000 mg/kg (!!?) u raznim začinskim preljevima (dresing) i umacima, ušećerenom voću, sušenom i smrznutom voću;
- 3000 mg/kg (!!!?) u namazima na bazi kakaa, u octu, slatkišima, nugatima i namazima na bazi badema;
- 4000 mg/kg (!!!!?) u kruhu i drugim pekarskim proizvodima;
- 5500 mg/kg (!!!!!?) u dodacima prehrani;
- 6000 mg/kg (!!!!!!?) u mlijeku u prahu i drugim praškastim nadomjescima za pripremu toplih napitaka;
- i 10.000 mg/kg (!!!!!:haha:??) u žvakaćim gumama.

Pa ipak, ni toksičnost aspartama, kao ni njegovu moguću smrtnost uporabom na dugi rok, nije teško provjeriti; na tu temu napisano je nekoliko knjiga. No, to ne sprečava Europsko vijeće za informiranje o prehrani (EUFIC – European Food Information Council) da zaključi kako taj zaslađivač nije štetan: „Osamdesetak zemalja u cijelom svijetu, kao i još nekoliko regulatornih agencija, primjerice Mješoviti stručni odbor FAO/WHO za dodatke prehrani UN-a (JECFA) ili američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) proglasile su aspartam bezopasnim za potrošače, uključujući dijabetičare, trudnice i dojilje, te djecu.”

E, pa, s takvim referencama, kaže Rougé, stvarno možemo biti mirni.​

Deo odličnog članka o kodeksu, njegovoj svrsi i cilju.

http://www.4dportal.com/index.php?o...dexu-alimentariusu&catid=33&Itemid=71&lang=hr
 
prijatelji moji pogledajte samo malo temu ,,koji kukuruz sejete,, pa ce vam sve biti jasno kakva je svest nasih ljudi a pogotovo pojedinih forumasa koji se ovde itekako trude da budu zapazeni svojom pamecu? ,a kada ga zapitas: a zasto sejes monsanto seme kukuruza? on jednostavno kaze,,pa ne jedu moja deca,,strasno! ja mislim ,,no coment,, na prvom mestu bi trebalo streljati sve u drzavi koji to dozvoljavaju ili ti ZMURE a na drugom mestu bih oduzeo njive svima koji se drznu da poseju jednu stabljiku GMO.pozzz
 
prijatelji moji pogledajte samo malo temu ,,koji kukuruz sejete,, pa ce vam sve biti jasno kakva je svest nasih ljudi a pogotovo pojedinih forumasa koji se ovde itekako trude da budu zapazeni svojom pamecu? ,a kada ga zapitas: a zasto sejes monsanto seme kukuruza? on jednostavno kaze,,pa ne jedu moja deca,,strasno! ja mislim ,,no coment,, na prvom mestu bi trebalo streljati sve u drzavi koji to dozvoljavaju ili ti ZMURE a na drugom mestu bih oduzeo njive svima koji se drznu da poseju jednu stabljiku GMO.pozzz
zbog takvih i sličnih sam se začudio kada sam u novoj verziji foruma video da nema teme PONOVO O GMO treba se truditi da se svest poljoprivrednika podigne na taj nivo da nije najbitniji profit ,najveće bogatstvo je zdravlje pa ako kao narod izumiremo zbog bele kuge ne moramo da se trujemo i još stvaramo profit monsantu i kompanijama koje sa njima saradjuju
 
Nema potrebe da se sekiramo nestaćemo pa to bilo od bele kuge ili GMO. Nije onaj deda predvideo da će cela srbija stati ispod jedne šljivke, ma koliko se mi trudili za opstanak vidimo i sami istinu da propadamo i nestajemo polako al sigurno. Tragom idem trag se gubi....
 
Nazad
Vrh