Chat u voćarstvu

Ajd jos jedno, valjda ce biti odgovora:
Zbog cega je kreozan izbacen i zabranjen za upotrebu?
 
Zbog cega je kreozan izbacen i zabranjen za upotrebu?
Рекоше канцерогена материја. Пресекли су кад је комбинат 13. јули из Титограда третирао воће а нашли креозан у водотоку 70 км. даље.
Е сад да'л је било тако ко ће га знати.
 
svi ti stari "dobri" preparati su bili visokotoksicni u malim koncentracijama, sporo se razgradjuju i ostaju dugo u zemlji, i generalno su imali siroki spektar dejstva (kreozan u primeru deluje bukvalno na SVE) tako da je dansnji trend da se koriste preprati koji su efikasni u nizim koncentracijama, toksicni u znatno visim (toksicnost je onaj LC50 koncentracija, koliko je potrebno preprata da pola jedinki kojima je data ta kolicina ugine, obicno se daje za miseve), brzo se razgradjuju (neamju dugo rezidualno dejstvo), i imaju uzak spektar dejstva (sto ce reci, deluju samo na mali i specifican broj stetocina, samo na onu koja je konkretan problem u datom trenutku)...
Ideja je po meni OK, da se smanji kolicina pesticida koji se koriste, ali sa stanovista onog ko prska je problem sto mora da ima mnogo vise informacija i znanja kad i koji preprat da se primeni...
 
Да ли је неко радио подсецање корена? Занима ме како изгледа та справа, никако да је видим а помињу нож под углом од 45° или вертикално. Замишљао сам да је то "тањир" Ø 100 цм, што би било најједноставније, ал' ...
 
Да ли је неко радио подсецање корена? Занима ме како изгледа та справа, никако да је видим а помињу нож под углом од 45° или вертикално. Замишљао сам да је то "тањир" Ø 100 цм, што би било најједноставније, ал' ...
nije tanjir, vise je ko asov koji pod uglom od 45 stepeni udje 40-50cm u zemlju i posece zile... moglo bi mozda i noz da prodje paralelno redom, ali bi puno pokidao, ovako je manja steta i kidanje, a dobije se zeljeni efekat...
podsecanje po meni jedino ima smisla kad se zajebes za podlogu (mislio si da si posadio na M9 jabuku, gusto, a ono bude MM-106 ili nesto bujnije).. mislim da to podsecanje na duze staze moze da izazove oboljenje na korenu, pogotovu ako je vlaznija i teza zemlja...
evo ovako nesto na primer...
 
Hajde, da me neko prosvetli. Koja je svrha podsecanja korena,
Zašto se to radi, kada se radi, itd. Ja sam čuo za tu operaciju, ali nikad je nisam radio, sem recimo kada vršim sadnju sadnica, podrežem koren, da li je to to?
 
nije tanjir, vise je ko asov ...mislim da to podsecanje na duze staze moze da izazove oboljenje na korenu, pogotovu ako je vlaznija i teza zemlja...
Ма ја увек гледам нешто простије и јефтиније зато ми је "тањир" логичнији. Можеш га додати на бочну фрезу или тањирачу. Обзиром да се окреће и напада одозго не би било кидања. Не би требало да буде оболења већ се на месту пресека корен регенерише (млади, гушћи избоји).
Hajde, da me neko prosvetli. Koja je svrha podsecanja korena,

Мислио сам да пробам крушку на дуњи (бујно па кида) и трешњу. Једне године једну, друге године другу страну.
 
Ne znam, pročitao sam ove linkove, manje-više, Copy&Paste. Vidim da ima dosta znakova pitanja tj nedoumica oko ove agrotehničke mere i u samim tekstovima. Tekstovi se najviše odnose na jabuku tj. na primenu ove mere u intenzivnim zasadima jabuke. Jasne su mi namere ove mere, ali mi je rezultat primene negde u magli sa neizvesnim posledicima. Pogotovo ako se mera odradi nestručno ( pitanje je koje stručan oko ove mere). Ko može da se igra, nek proba. Ne mora sav zasad, može neki mali deo, pa nek prenese iskustva. Ja nemam jabuku....
 
Ne znam, pročitao sam ove linkove, manje-više, Copy&Paste. Vidim da ima dosta znakova pitanja tj nedoumica oko ove agrotehničke mere i u samim tekstovima. Tekstovi se najviše odnose na jabuku tj. na primenu ove mere u intenzivnim zasadima jabuke. Jasne su mi namere ove mere, ali mi je rezultat primene negde u magli sa neizvesnim posledicima. Pogotovo ako se mera odradi nestručno ( pitanje je koje stručan oko ove mere). Ko može da se igra, nek proba. Ne mora sav zasad, može neki mali deo, pa nek prenese iskustva. Ja nemam jabuku....
a zasto hoces da radis? sve sto se radi, radi se sa namerom? jesi zasadio nesto sa mnogo bujnijom podlogom nego sto si mislio, i na manjem razmaku nego sto treba?
 
Bolja je i ishrana biljke posle rezidbe korena jer onda znas tacno gde se nalaze nove zile i tamo bacas prehranu
Ali msm da je to mera za gusti sklop sadnje, eventualno ako su ti stabla puno nabujala pa da ih smiris, ali i tada je bolja opcija zelena rezidba
U gustom sklopu ima mi smisao jer generalno zile stabala su sitne pa sama mera ne napravi velike preseke (stetu) msm da ako uletis u starija stabla npr. zasada jabuke na mm106 samo ces napravit bolest.
Na jacoj podlozi se ova mera moze sprovodit ako se redovno sprovodila pa znas da nema nekih velikih ziletina na mestu rezanja.
 
Da priupitam ovde pošto je namenska tema za ovo izgleda slabo posećena a primice se i optimalno vreme do kog BiH morao da odlučim .
Naime , već 3god. imam 5 - 6 žbunova kupine . Nemam mogućnosti da širim zasad i više idem u dužinu pa mi je palo na pamet da lastare ove sezone pustim više u visinu .
Branje mi neće biti problem jer tu već postoji prigodni objekat ( da sada ne objašnjavamo šta i kako ) i jedino me muči pitanje da li će kupina sa povećanjem spratnosti izgubiti na cvetanja , zrenju količini plodova i sl. stvarima . Nisam valjda ja jedini u Srbiji došao na tu epohalnu ideju da tako dupliram rod ?
Imam cevi i žice da je pustim da raste do 4 M u visinu .
Ima li ko kakva iskustva ?
Ako nešto znači , ove god su krenula po 2 lastara iz svakog žbuna .
Trenutno mi je gornja žica na 2.2o M
 
Poslednja izmena:
Neće izgubiti ništa od toga...
Jedino ti je pitanje prihrane i količine vode koja je potrebna (naravno, veće nego do sada) u tim uslovima u kojima planiraš gajenje...
 
Probaj sa 1-2 zbuna pa vidi dal si dobio nesto, nemoj nikad na svom zasadu eksperimentisat pa makar to bilo 6 biljaka.
 
Tast pozvao radnike gradskog zelenila da mu malo " urede " dvorište i pokose travu ....
Za njima su ostali ovakvi tragovi na voću od žilice i trimera
Radi se o mladim vockama ( 3god ) višnje , trešnje i badema
Jesam laik , ali znam da se drvo hrani preko kore i da je sada podložno raznim bolestinama pa da priupitam ima li kakvog leka i šta činiti ?
b1f30fc5d869ef85d62398548a718ddd.jpg
ffbd0861da8e958aef26e6f79283af5c.jpg
e1c65ed13542413e07b15cda3b63d65d.jpg

Najgore je što su uspeli da u donjoj zoni skroz u krug skinu koru u širini 4 cm

Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Poludeo sam kad sam video , saznao sam da je bio samo jedan radnik gradskog zelenila , ne znam ko je ludji , dal on ili onaj koji ga je pozvao da radi....
Malo voca ima u dvoristu , sve sam sam posadio , gledao 3 god. kako nice , taman pocelo da cveta i poneko plod i sad ovo ...
Sad mi je muka da idem u taj deo dvorista gde sam uzivao svakodnevno . . .
Mogu samo da zamislim kako je ljudima koji imaju vocnjake pa im nesto krene nezeljeno ....
 
Nista ovo nije strasno,njgde nije skinuta kora(duboko i ceo krug),u apoteci kupi kalemarski vosak i zamazi sa njim i nece biti nikakvih problema.
A sledece sezone uzmes sam trimer,pa kada sam zaseces ceo krug,tek onda ce da te zaboli,znam iz svog iskustva.
 
Nazad
Vrh