Chat u voćarstvu

Imam ja te sljive, kupljene u MAVM-u. Zovu se renklode.
Trebalo je 7 godina da prorode, zamalo da ih povadim.
Imam ovu istu kao na slici, to je plava ili ljubicasta renkloda, a imam i zutu renklodu, isti oblik, svetlo zuta boja ploda, mnogo sladja od bilo koje sljive koju sam ikad probao.
Prednost je sto se nikad ne prskaju, nemam nikakvih problema s njima.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Kod nas je 60000 do 70000. Niko ne bi radio za 45000. Radnici se stalno traze.
Sto se tice sljive u Tempu sam video ove sljive i pisalo je kako se zove ali sam zaboravio. Znam da je bila samo jedna rec srednje duzine.
Radnik poste ili bolnice ili vatrogasci ili policija, vojska, vodovod EPS ,Lidl ,Roda Idea ili npr banke Pro kredit ,Rajfajzen ,Euro ,Erste ,Uno kredit ili taksi ili konobari ili kuvari SVI ONI IMAJU ISTE PLATE I U KRALJEVU I U SMEDEREVU I U CACKU I U UZICU I U KRAGUJEVCU I SVI ONI IMA DA RADE KOLIKO IM SE DA JER RADE KOD GAZDE TJ KOD STRANOG INVESTITORA .Pa tako i kupus ako je u Smederevu 7 dinara ne moze u Paracinu da bude 37 dinara jer je otkupljivac isti tako i sa jabukom tako i sa sargarepom ili psenicom .Jedini grad koji je drzava za sebe u Srbiji uvek bio i bice to je Beograd .Tako ako bi uporedio plate radnice kazina ili banke u Smederevu ona je ista sa Cackom ili Loznicom ali nije ista sa Beogradom .Postoje neke firme u industrijskoj zoni u Smederevu ali su to manje firme gde radnici imaju od 100 do 150 000 ali cak su i te firme imali dobronamerne savete od lokalnih gradskih vlasti da ne daju toliko jer bodu oci i kvare celokupnu atmosferu .
ALI ONO STA JE BITNO U OVOM POSTU JE da firma koja mota kablove u Smederevu koja broji preko 3000 radnika nema vise od 20 posto radnika iz Smedereva sa asvalta jer se ljudi ne uklapaju da rade za 1500 dinara dnevno .Radnici koji rade su iz Vojvodine Banacani ,Branicevski okrug Pozarevac i Sumadije i oni su putovali cele godine dok nije napravljen PKC Pozarevac a sada regrutacija ide u S Palanci u selima na 35 km od Smedereva .Postavlja se pitanje U KAKVOM JE STANJU SELO U SRBIJI KADA LJUDI IZ BANATSKIH SELA IZ SUMADIJSKIH SELA I IZ MORAVSKIH SELA IDU PO 30 KM I RADE ZA BUREK I JOGURT A IMA U SVOM VLASNISTVU I ZEMLJU I MEHANIZACIJU I RAZNE POTENCIJALE ZA OSTVARIVANJE PROFITA KADA SU ONI NATERANI DA MLATE PRAZNU SLAMU NEGDE U NEDODJIJi BEZ POCETKA I KRAJA. Sada je firma PKC pocela posto imaju stalni odliv radnika da dovoze citave porodice iz okoline Vranja i Leskovca koji zive privatno u Kovinu i rade za ovu crkavicu to su radnici iz juzne Srbije A KOD NJIH I KOD MNOGIH DRUGIH I DALJE IMAJU POSREDNICI AGENCIJE KOJE SKIDAJU KAJMAK KAO MAKRO PRILIKOM ZAPOSLJAVANJA I RADNICIMA DAJU TRUNJE A ONI UZIMAJU KAJMAK NI LUK JELI NI LUK MIRISALI .To traje mnogo dugo i u zelezari posrednici su prisutni a i ovo partijsko zaposljavanje na odredjeno vreme .Sada vec pocinje dovodenje jos jeftinije radne snage kod nas iz Azijskih zemalja Indije ,Bangladesa i Pakistana ali dok im se da hrana i stan cisto sumnjam da mogu da budu jeftiniji od nas ::lose::
U oktobru je bio veliki sajam vina i dosli vinari iz cele Srbije izlazu ljudi svoje proizvode i ako bi neko dosao kod vinara iz npr Aleksandrovca da kupi vino za restoran ili motel ne moze jer mora da se javi glavnom menadzeru za prodaju vina na sajmu Danilu Vucicu i tako to funkcionise u Srbiji on je ovlascen da prodaje tudje vino ::novac:: .Tako je i prilikom zaposljavanja a firma koja je ojadila vocare i sahranila zive PDM iz Pudaraca i satrla vocare za vise milionski iznos a ciji su vlasnici glavudze iz SNSa ta pljackaska firma i dalje radi kao da nista nije bilo a vocaru ako nije platio porez na zemlju u vrednosti od npr 3 500 dinara ulazi u problem da ga popisuju izvrsitelji tako da ovaj sto je oladio gradjanstvo za vise miliona evra nastavlja da orgija a ovaj pokradeni i ojadjeni jadnik ako ne plati ustranih 3 crvene dolaze izvrsitelji da plene i popisuju .Situacija u zadnjoj posti i koloniji Srbiiji je odavno alarmantna sta je napravljeno u srecnim vremenima napravljeno je a sada jedino da se ukivaju trula vrata od klonjare i da se odrzava ferguson iz 77 -e jer para za nove investicije nema a svi koji su se zaleteli iz nasih sela za neka sopingovanja po Novosadskom sajmu sada su na licitacijama raznih banaka ,vreme je turbolentno i naprdno treba samo drzati guzu uza zid i cekati da sve ovo prodje ........................samo sto izgleda da ovo mnogo sporo ili nikako ne prolazi 🆘
 
Moze li kokosije djubre, frisko, u rupu, prilikom sadnje voca?
Nemam trenutno drugi stajnjak, kruske neke sadim u basti
 
pa ako izmesa sa zemljom i to sve stavi u rupu prvo, pa pokrije malo cistom zemljom, i koren ne ide direktno na samo djubre, ne bi trebalo da bude problem.. a moze i da razbaci po povrsini nakon sadnje (ne direktno uz stablo).. a ako bas brine, nek stavi to kokosije na gomilu da odstoji par meseci, pa onda na povrsinu neka ga razbaca tamo kasnije na kraju proleca, pocetkom leta..
 
Moze li kokosije djubre, frisko, u rupu, prilikom sadnje voca?
Nemam trenutno drugi stajnjak, kruske neke sadim u basti
Свеже кокошије ђубриво без годину дана у компосту да се разграђује је небезбедно јер кокошке имају разноразне нечисте микроорганизме у свом систему. Горе од кокошијег је голубије. Можда би могло да се расипа по површини али онда губи део својства.

Можда би могао да у садну јаму убациш раствор процеђени кокошијег измета да то земља упије а посадиш са земљом и можда купиш неки глистењак. Или ако имаш негде у близини шумску земљу.
 
Jel bilo mraza jutros?
Prošla godina na današnji dan, bilo malo hladnije...
ec35c8626c82f942b472650b51a5b6cc.jpg
 
Poslednja izmena:
kod mene jutros, na brdu, minimalna izmerena -0.91...zanimljivo da RHMZS kaze da je u Krusevcu (gde je obicno hladnije nego kod mene ujutro) izmereno 0.2 sto je bas neobicno
 
Stvarno RHMZS kaze za Kragujevac, Nis i Kraljevo (sve u nasem kraju manje vise) oko -3 najniza tmperatrua, a meni meteoblue kaze da nece kod mene ispod nule, oko nule ce biti... ICON-EU kaze -2 Krusevac, a kod mene oko -1 po njemu...
Ajd bas da vidimo ko ce da pogodi i bude tacniji..
 
U basti imamo vocnjak. Od svega po malo ima tu nekih 20tak stabala sigurno i sve uspeva radja solidno i slicno jedino imam problem sa tresnjom i rustom. Tresnja i rust kako zasadimo vockica prezivi 2 do 3 godine i pocne da se susi,nemam sta nisam probao u poslednjih 6 godina i nikako ne moze da opstane. Jel ima tu nekog resenja ili jednostavno podici ruke?
 
ako je bila magriva kao podloga, i zamlja je ravnica pa jos teza (ima dosta gline ,smonica), onda tu tresnja nece da moze.. mislim da bi uginula i na drugim podlogama
 
Ne odgovara joj zemljiste verovatno
A 50m dalje komsija ima rust star 20 godina... svake godine radja bez odrzavanja.
Probao sa vise podloga ili samo jednom?
E sto se podloge tice ne znam...ali sam kupovao kod razlicitih prodavaca kaleme.
ako je bila magriva kao podloga, i zamlja je ravnica pa jos teza (ima dosta gline ,smonica), onda tu tresnja nece da moze.. mislim da bi uginula i na drugim podlogama
Evo sad trenutno to mlado stablo 3 godina pola se osusilo pola je zivo... A imam jednu tresnju stara je oko 10 godina jako los procenat roda 20% i plodovi budu smezurani...
 
Sta je na tom zemljistu bilo? Jel ispustana neka hemija? Jel kopana rupa za gasenje kreca? Jel ispustana septicka? Jel hladovina? Jel nasuta zuta zemlja? 100 razloga i nemoguce da je do sadnica bas svaki put.
 
Nazad
Vrh