Chat u voćarstvu

Mene komarci pojedu kad berem popodne.A ima i nekih sitnih musica kevu kad ujede mora inekciju da ide da primi ,mene su ujele par puta ali bez posledica hvala bogu :)
 
Bio sam. Moraću opet da idem pošto i dalje otiče. Nije zmija, muva mala neka zovu je klintonka,ostavila rupu i ima i krvi kažu tipično za njen ujed.
 
Da sitne kao vinske musice a puste krv kad ujedu i hoce da otekne mesto gde ujedu neko mora po inekciju obavezno neko ne zavisi od osobe
 
I ja sam jedna od tih koje je to čudo ujelo i išla sam u hitnu da primim inekciju i to me je ujela za očni kapak izgledala sam kao da me je neko razbio,morala sam naočare za sunce i na poslu nositi!
Da sitne kao vinske musice a puste krv kad ujedu i hoce da otekne mesto gde ujedu neko mora po inekciju obavezno neko ne zavisi od osobe
 
To je ta verovatno, znam iz iskustva, najvise voli nogu da ujede, sto nize to joj sladje, narocito iznad carape odmah, a oce i oko kolena ko je pametan pa radi u sorcu.

Samo pazi mozda si alergican pa vise ujeda moze da te baci u sok, cak moze da prodje i fatalno!

Iz iskustva ti isto mogu reci da znacajno pomogne ako odmah prstima iscedis nesto krvi namazes Synopen mast pa je nosi sa sobom.

Bice ti 2-4 dana sve gore, osetices da tu okolo zadebljava, kad hodas osetices da taj zadebljali deo ima masu kao kamen u velikom dzepu ako me razumes, onda ce da popusta i da pusta krake kao kapilari kad popucaju ali deblji. Ako nisi zapao u sok a nisi, mozes biti spokojan, naravno ne odgovaram te od doktora to je tvoja odluka.
 
Drugari , da li moze voce da se pakuje u dvoredne gajbice one malo vece 600x400mm i koliko kg staje ?
Da li ce se one kriviti od tezine, ako se redjaju jedna na drugu ??
 
Što ne bi mogao,oko9-10 kg zavisi od veližine ploda,ja najviše volim jabuke u njih da stavljam ,puno su zgodnije od jabučare ,troredne za manipulaciju.

- - - - - - - - - -

Opa izvinjavam se na brzopletosti,600x400 :sta: mislio sam na standardnu 500x300
 
Nisu 500x300, zato pitam

Ove 600x400 , to su valjda za povrce , salate , pa se bojim da se ne uvijaju kad se pakuju jedna na drugu



Nasao standardne , ove vece tesko da mogu da posluze za 10ak kg voca , suvise su glibave
 
Poslednja izmena:
- - - - - - - - - -

25r1p3q.jpg


- - - - - - - - - -

Da podelim sa kolegama konačno da se motorizujem, doduše sada fale priključne mašine... ali polako
 
Hvala! Otišao sam da ga pogledam sa predznanjem da je 80.medjutim ispostavilo se da je 76. Poveo sam majstora koji zaista zna svoj posao i po njegovom savetu sam ga uzeo. 1850$ Bilo je nekoliko komada u opticaju ali su se svi prodali tako da je brza odluka pala na ovog.
 
Rusi obustavili otkup srpske šljive

Nacionalne vesti - Petak 30.09.2016 - 08:34
Ceo ovogodišnji rod šljive otići će u kazane za pečenje rakije.

1475217266-PlumsFreeImages.jpg

Ceo ovogodišnji rod otićiće u rakiju; Foto: Free Images

Za razliku od prošle godine, to je sada jedino rešenje da uzgajivači bar malo izvade debeli minus, jer prvi put ove sezone ni jedan jedini kilogram nije otišao u izvoz u Rusiju, gde je ranije srpska šljiva masovno plasirana.

Iako se u zasadima šljive i kupine ove godine beleže rekordni prinosi, proizvođači ovog voća hvataju se za glavu.

Uzgajivači šljive kažu da sa cenom od 15 dinara po kilogramu ni izbliza ne mogu da pokriju najosnovnije troškove proizvodnje, a zbog nepovoljne cene od tridesetak dinara po kilogramu otkup kupine prekinut je usred sezone, što se ne pamti u čačanskom kraju.

Voćar Tiosav Salemović iz Lipnice kod Čačka naglašava da su prošle godine otkupljivači plaćali 40 dinara za kilogram šljive koja je izvožena u Rusiju, ali da ove sezone put ruskog tržišta nije otišao nijedan kilogram ovog voća.

On smatra da poljoprivrednici ispaštaju zbog političkog kursa zemlje.

- Zbog okrenutosti Srbije ka NATO i EU, Rusi su nam okrenuli leđa.

Ne vidim nijedan drugi razlog da u potpunosti prekinu otkup šljive iz Srbije – priča Salemović i naglašava da će više od 90 odsto roda otići u rakiju.

Kako kaže, na zasadu od 80 ari biće u gubitku nekoliko hiljada evra.

- Za sledeću godinu moje komšije i ja pripremamo čekrke da povadimo stabla i iskrčimo šljivike.

Šta da radimo sa ovakvom cenom? Bolje džabe ležati nego džabe raditi – žali se Salemović.

Sličan problem imaju i proizvođači kupina. Neki od njih digli su ruke od berbe jer ne mogu ni da plate radnike.

Voćari podsećaju da je Srbija najveći proizvođač kupina u Evropi i među četiri najveća u svetu. U dobra vremena, kažu, cena je bila i 200 dinara po kilogramu.

- Nadam se da će sledeće sezone biti bolje. Nastaviću dalje, nadam se da će biti bolja cena i da će se isplatiti proizvodnja – navodi Stojan Nedeljković iz Milićevaca.

Tržište određuje otkupne cene

Branko Samardžić, direktor firme „Frost Line“, koja se bavi otkupom i zamrzavanjem voća, kaže da su otkupnu cenu voća odredile tržišne prilike.

- Veliki otkupljivači diktiraju pravila igre, ne samo kada je u pitanju šljiva, već i kada je reč o kupini i malini.

Do sada je velika količina šljive odlazila u Rusiju. Ove godine nije bilo interesovanja ruskog tržišta i to je ključna stvar – navodi Samardžić.
Blic, OK Radio
 
Ljudi sta je bolje da posejem na njivu koja nekoliko godina nije radjena? Psenicu ili jecam? U planu mi je da tu sadim sljivu,pa bih hteo jedne godine da je malo razradim. Kukuruz ne dolazi u obzir zbog divljaci.
 
Jecam ces nesto ranije skinuti , malo vise vremena za pripremu za sadnju, mada ja sadim posle psenice , jecam ne sejem.
U sustini ja ne vidim neku veliku razliku, mozda je psenica jos bolja, das nekom da izbalira slamu, nema toliko zetvenih ostataka na njivi.
 
Наручио сам неколико садница румунских кајсија и бресака у Темишвар. Али, умјесто да стигну у петак оне су у петак тек послате. Ако некоме требају или може да ми помогне нек се јави. Саднице би требале стићи у понедељак у Темишвар.

- - - - - - - - - -

Наручио сам неколико садница румунских кајсија и бресака у Темишвар. Али, умјесто да стигну у петак оне су у петак тек послате. Ако некоме требају или може да ми помогне нек се јави. Саднице би требале стићи у понедељак у Темишвар.
 
Nazad
Vrh