Chat 17

Kod tebe je bas fina zavrzlama . Ako imas volje istrazuj jos .
Kada sam rekao da nisu postojala prezimena mislio sam da nasi preci nisu znali za tu rec . Ime oca je bilo znak raspoznavanja a bar u Vojvodini dobijali su se nadimci . Tako da kada te neko pita ciji si ti bi rekao nadimak i onda je taj tacno znao iz koje si familije . Nadimak je bila neka specificnost kuce . Pa najveci srbin i covek koji je dobio spomenik u Bg. kao soliter nema prezime - Stefan Nemanja
 
Kao rodonačelnik ,al su njegovi Nemanjići.
Šro se istraživanja tiče ,na tome radimo baš dosta.sad amo uglavnom na istraživanju Plemena Drobnjak kao baze i manje više zna se dosta koje porodice su se doselile i odakle i odoselile ,
To sam hteo i sa ženinim poreklom al sam stao na 5-7 kolenu,pa sam počeo da se raspitujem u selu al slabo znaju dalje. Ne znam da li bi mi i crkvene knjige pomogle za dalje jel je ore nekih desetak godina bilo 200 g od osnivanja crkve.
Do današnjih dana tu bi moglo biti nekih 8-10 kolena upisanih.
 
@Зорге - pre neki dan si spominjao kolena i starosedeoce pa da te pitam . Koliko ti kolena znas svoju lozu ?
Не, пре неки дан нисам помињао ни колена, ни староседеоце. Мал'це си презупчио. ;)

Једино дотицање са прошлошћу је било када сам ти написао да сам приметио да форсирају то "војвођанерство" они који су у трипу да су му деде и прадеде били нека посебна цивилизација, посебни у односу на друге около.

Ал' свеједно, одговарам на твоје питање: знам за оне претке за које сам чуо приче од својих, за које постоје материјални трагови, старе фотографије на дебелом картону и гробови, што испада да је четири или пет колена. За дубље истраживање се заиста нисам интересовао, али није проблем да замолим попа Душана да види има ли шта у књигама које су код нас. Ако ни то не би било довољно дубоко, "знам човека који зна човека", који зна где и како да потражи још дубље.
 
Има манастира где су црквене књиге сачуване. А пре свега неко је морао те манастире саградити и финансирати, преко тога већ се може нечије порекло уназад неколико стотина година видети где је и шта је. На неком подручју. А то су забачени крајеви тамо где у календару имаш свеце и бројиш дане до њих и после њих и било какве догађаје везујеш са тим датумима.
 
Što se mamine strne tiče ona mi oriča kad sam bio 86 u dečijem selu kod Makarske na lečenju id astme da je upaznala ženu koja je radila u nekom arhivu u Travniku i da joj je ispračala priču za pooreklo njenoh prezimena.
Da potiču od navodno jevreja koji su se sklanjajući od inkvizicije tamo u 15 selili preko krajeva Bosne i zbig jake zime ostali u zaleđu od grupe i tu se nastanili.Poreklo reči na francuskom Perdu-izgubljen(i) a oni su Perduh.
I rumuni imaju reč za izgubljeno Perdut pripadaju istoj grupi jezika.
Opšte poznato je da jevreji nisu menjali veru zato ja ne verujem u tu teoriju kao i u slovo H u prezimenu kad je poznato da je Vuk SK uveo H u srpski jezik,tako da verujem da je novijeg datuma.
Slave slavu sv.Marka.
Jedino što mi se ne uklapa da mi se pradeda zvao David.
Ne znam koliko je to tipično jevrejsko ime bilo rašireno u Bosni u to Vreme.Deca su mu bila Ilija,Marko,Sava,Stevan.....
 
Није немогуће, негде сам читао да нека специфична имена за наше поднебље (брајан, давид и слична) која се могу везати за неко специфично подручје у свету је у ствари последица кретања ратника на крсташке походе који су овуда пролазили.
 
Znam da nisu oni davali prezimena . Ispod Dunava i Save prezimena su pocela od 1852 godina da se ustaljuju . To je prekretnica i tada se taj sa tvoje grane odlucio za to prezime . To je zanimljiva stvar . Zasto se taj predak kao i sva ostala vecina nasih predaka nisu odlucila za staro prezime . U tvom slucaju zasto nije ostao Balotic ?
Moje 10 koleno se zvalo Jovan i po njemu smo dobili prezime Jovanov . Pisano nemam iznad njega jer pitanje da li i postoji ali 99% se Jovan drugacije prezivao ( po njegovom ocu ) jer prezimena nisu postojala u to vreme .
Kolega izvini, ali lupas gluposti. 1851 knez Aleksandar Karadjordjevic je izdao akt kojim se propisuje da sve porodice moraju da izaberu Trajno prezime! Nisu tada uvedena prezimena u srpski narod, nego se nisu vise smela menjati tako lako, odnosno posle dve-tri generacije. Austrougari su to uradili jos pocetkom 1800-tih, kada su zabranili prezimena na IC, i nisi mogao vise menjati prezime.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Рашо, мислим да је то "ампутирање" -ић из презимена било 1770 и неке године.

Него, у вези тога - гледам читав мој "фртаљ" и у њему је живела само једна кућа којима се презиме завршавало са -ић. Остатак нас је са -ов, -ев, -ин.
 
Poznajem jednog čoveka rođenog u Bosni. Rođen 29 februara a u ličnoj karti je upisan 7 mart. Razlog je pao sneg pa nisu mogli da odu i da prijave rođenje i to je bilo 70- ih godina a vi pričate o precima od pre 300- 400 godina kad ni popovi nisu bili pismeni.
 
Kolega izvini, ali lupas gluposti. 1851 knez Aleksandar Karadjordjevic je izdao akt kojim se propisuje da sve porodice moraju da izaberu Trajno prezime! Nisu tada uvedena prezimena u srpski narod, nego se nisu vise smela menjati tako lako, odnosno posle dve-tri generacije. Austrougari su to uradili jos pocetkom 1800-tih, kada su zabranili prezimena na IC, i nisi mogao vise menjati prezime.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
Tako je ali od tada se pojavljuje ИЋ . Veruj , ne veruj ali je tako . Saznaces to od ljudi koji su uvek ziveli ispod Dunava i Save . Ja sam kod tri porodice koji imaju dugacko znanje loze to video 👍
@Зорге - znam sta pricas . Siguran sam da te ima od pocetka nastanka Sakula i sto da nam ne bude drago zbog toga i da se time dicimo i ponosimo ? Ako imas vremena idi kod popa i pitaj ga za knjige da ti ih da pa da polako natenane pregledas . Ima ukupno 5 domovnika . Pocnes od najmladjeg i na kraju ce docu kao slag na tortu najstariji koji je poceo da se pravi 1776 godine .
@talianu - sto se tice broja kolena i vremena - Zanimljivo kod mene da muski nisu bas rano imali dece ( da budem precizniji dobijali su i posle 40 godine decu ) . U tri kolena otac je dobijao i posle 40 godine decu . Tako da je moje 8 koleno koje je rodjeno 1752 godine a ja 1985 godine .
 
da je baba Klinec a posle 2 svetskog rata su joj dali prezime Tomašević po imenu njenog dede.

Inace "Klinec" znaci ekser u nekim slavenskim jezicima.

Oko generacija, jedna generacija se racuna 25 godina (prosecno je to toliko, neko je imao decu ranije neko kasnije ali prosek je 25 godina) znaci 10 generacija unazad je 250 godina, 15 generacija unazad je 375 godina.
2024 - 375 = 1649. godina

muzika:


te daleke 1649.godine Oliver Kronvel osvojio je Irsku, kralj Carls I pogubljen je javnim odsecanjem glave a ja sam se zaljubio u.......

 
Poslednja izmena:
Evo u crkvenim knjigama (u Arhivu u elektronskoj formi) pronađoh krštenicu (valjda) svog čukundede.
Ime oca njegovog, majke, kuma...
Njegov otac je rođen oko 1830. u Zaklopači. Dalje ne znam, a nisam ni istraživao nešto.
690151bce7afbe492975dd2a826b6b4e.jpg
 
Imam rodjake crnogorce . Nisam porijeklom od tamo nego iz Dalmacije vjerovatnije ,bar ne preko tih rodjaka ,nego se tamo tetka udala . Nego sta hocu da kazem . Imali su genijalan nacin da znaju rodoslov ,mislim 20 i vise koljena unazad . Svako dijete je moralo nauciti napamet kao pjesmicu . I onda recituje npr ja sam Radovan Misov ,Miso Radovanov ,Radovan Milutinov,... i tako unazad . Pa ubaci npr taj i taj doso iz Niksica .. Neko nekad davno smislio da se zapamti
 
Poslednja izmena:

Inace "Klinec" znaci ekser u nekim slavenskim jezicima.

Oko generacija, jedna generacija se racuna 25 godina (prosecno je to toliko, neko je imao decu ranije neko kasnije ali prosek je 25 godina) znaci 10 generacija unazad je 250 godina, 15 generacija unazad je 375 godina.
2024 - 375 = 1649. godina

muzika:


te daleke 1649.godine Oliver Kronvel osvojio je Irsku, kralj Carls I pogubljen je javnim odsecanjem glave a ja sam se zaljubio u.......

Pre bi rekao da ima 5 generacija u 100 godina.Ne bih ja išao baš tako daleko.
Ako uzmem 4 generacije Balotića to je 75-100 godina i sadašnje taman se uklapamo u priču nastanka Seratlića kad su 1840 u Drobnjacima ubili Smail Agu Čengića.
Ima priča da je taj moj predak učestvovao u zaveri i ubitstvu al naravno to su priče koje ne možemo proveriti.
 
Svako dijete je moralo nauciti napamet kao pjesmicu . I onda recituje npr ja sam Radovan Misov ,Miso Radovanov ,Radovan Milutinov,... i tako unazad . Pa ubaci npr taj i taj doso iz Nilsica .. Neko nekad davno smislio da se zapamti
Pa problem je kad se promakne greska (a greske se desavaju zeleli mi to ili ne) i onda se ta geska prenese na 10 generacija sa takvim nacinom.
Ipak nismo mi Indijci koji su imali ljude koji nista nisu radili nego cuvali u glavi cele knjige, tako je Rig Veda sacuvana i prenosena hiljadu/dve godina, pa tek onda zapisana, ali ni oni nisu sasvim sigurni da li je to original ili ne.
A da sam video crnogorske rodoslove od 15/20 generacija video sam, niko ne zna da li su tacni.
 
Pre bi rekao da ima 5 generacija u 100 godina.
evo sta kazu pametniji od nas:
generally considered to be about 20–⁠30 years, during which children are born and grow up, become adults, and begin to have children.

може описати и као „просечни период, од 20-30 година, током којег се деца рађају и одрастају, постају одрасла и почињу да рађају децу.

znaci moze da bude od 20 do 30 godina (i onda prosek je 25 godina, kao sto sam rekao)
pa ajmo opet:
15x20=300 godina
15x30=450 godina
2024-300=1724.g
2024-450=1574.g

znaci tvoj predak u petnaestom kolenu bio je rodjen negde izmedju 1574. i 1724.g!

e sad, ako je rodjen blize 1724.g onda je moguce da je neko zapamtio i preneo imena svih njegovih potomaka (i njega samog), a ako je rodjen blize 1574.g. malo je verovatno, po mom misljenju.

negde sam citao da posle par godina (tipa 150/200) od poslednjeg faraona, niko ziv ko je tamo ziveo nije znao kako se grade piramide, ko ih je izgradio i cemu. toliko o "usmenom istorijskom pamcenju"
 
Poslednja izmena:
evo sta kazu pametniji od nas:




znaci moze da bude od 20 do 30 godina (i onda prosek je 25 godina, kao sto sam rekao)
pa ajmo opet:
15x20=300 godina
15x30=450 godina
2024-300=1724.g
2024-450=1574.g

znaci tvoj predak u petnaestom kolenu bio je rodjen negde izmedju 1574. i 1724.g!

e sad, ako je rodjen blize 1724.g onda je moguce da je neko zapamtio i preneo imena svih njegovih potomaka (i njega samog), a ako je rodjen blize 1574.g. malo je verovatno, po mom misljenju.

negde sam citao da posle par godina (tipa 150/200) od poslednjeg faraona, niko ziv ko je tamo ziveo nije znao kako se grade piramide, ko ih je izgradio i cemu. toliko o "istorijskom pamcenju"
Al eto Crnogorci pamte. Meni je djedo pričao kako su ih Turci zarobili i rekli- ili vas je...o ili da vas pobijemo. A djedo će meni-unuce moje mene su ubili
 
Stižu mi razno - razna reklamna obaveštenja od aliexpresa na g-mail .
Ranije su mi stizala samo obaveštenja koja su se odnosila na poručene pakete .
U međuvremenu sam nepažnjom kliknuo nešto i dozvolio ovakvu situaciju .
Kako da prekinem ove dosadne poruke da
li smem da udjem u neku i označim je kao nepoželjnu ?
Neću li tako da sprečim i one poželjne poruke da stižu ?
 
Nazad
Vrh