Centralno i etazno grejanje.

Slazem se da je praksa vazna i ona je najbolji pokazatelj. Vidim da si gradjevinac i ja sam u ovom poslu (radim grejanje 20 godina) i idem dosta po terenu i zato kazem da je bolje ne imati kapu nego je imati lose namestenu ili losih dimenzija. Kod nas pri odabiru visine i promera dimnjaka najvise utice potrebna promaja kotla (to fabrika naznaci) i vrsta ogreva koji ce se koristiti. Pa kad sve se to izracuna tad investitor uradi kako on hoce:haha:.
 
Kad sam stavljao etazno grejanje stavio sam komplet sidel sa blokovima a posle 2 god sam prebacio napolje na biomasu al tamo mi je obican dimnjak,planiram i tamo da stavim sidel al kod komsije sam video da on stavljao bez blokova.pa me zanima jel mogu i ja tako da stavim? Samo te uloske pa kamenom vunom i ozidam ili bolje ako stavim i blokove? Stopa za dimnjak mi je Nesto vise od 1 kubika

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
igranka sa ciglom umesto sidelovih blokova izadje oko 10000 din jeftinije , mene kostao 70000 din sa rukama majstora a drugara 60000 din ( sidelovi elementi, vuna i okolo cigla.
a onda smo dosti do razgovora o jakom vetru
moj dimnjak armiran ruskom rebrastom armaturom i zalivena cementnim mlekom a njemu cigla samo drzi, sad uteze sajlama veze za kucu itd. svinjarija bespotrebno.
na nekim stvarima ne treba shtedeti koje se prave na duge staze

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Kad sam stavljao etazno grejanje stavio sam komplet sidel sa blokovima a posle 2 god sam prebacio napolje na biomasu al tamo mi je obican dimnjak,planiram i tamo da stavim sidel al kod komsije sam video da on stavljao bez blokova.pa me zanima jel mogu i ja tako da stavim? Samo te uloske pa kamenom vunom i ozidam ili bolje ako stavim i blokove? Stopa za dimnjak mi je Nesto vise od 1 kubika.


Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
Ako hoćeš da bude dobar dimnjak i da si miran uradi sve po propisu ,stopa je dobra uzmeš komplet šidel dimnjak sa izolacijom ,ulošci ,blokovi i onda sve to obzidaš ciglom i to je ono pravo a skuplje je možda 100€ kao što kaže@ daner, jednom to uradiš i miran si
 
Najjeftiniji dimnjak, ako su potrebni gabariti kao za biomasu, i ako ima dosta mesta je,dimnjak zidan klasično u blatu. Za dobar dimnjak ti treba oko 1500 cigala puta 8 din. je oko 12000 din. plus žuta zemlja, pleva ili usitnjena slama, i što se tiče materijala sav trošak. I ako ima majstor sa dobrom voljom to je to.Ps. blato tj.zemlja , je jako dobar materijal u poslednje vreme neopravdano zapostavljen ali sa jako dobrim karakteristikama.Ali u 21. veku, ti nekog ubedi da je nešto dobro, i ako je sluzilo vekovima, kada ima modernijih materijala i naravno mnogo skupljih, a dali su zaista i bolji vreme će pokazati.
 
druze to od blata o cigle na mom kotlu nebi trajalo ni mesec dana raspao bi se. nekad kotao toliko bljuje vatru da vatra bez obzira sto je tropromajni dospeva bukvalno i u odzak, i par puta se zapalio odzak. verovatno se masnoca od soje lepila po zidovima , na kraju odzaka vatra je buktila tako da je ona kapa gore ko baklja izgledala. a dimnjak je naravno ostao hladan skroz.
drugaru umalo kuca nije izgorela zidovi na kuci popucali od tog zidanog ciglom samo ( prislonjen mu je uz kucu) vatrogasci dolazili cirkus.
kod mene samo izgorelo i savrseno ocistilo dimnjak.
na nekim stvarima ne treba stedeti , kad tad se odbiju od glavu

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Ako možete negde kod prodavaca Šidela, prelistajte malo tu knjižicu za Šidel, i biće vam sve jasno, zašto i kako.
 
Ima i prohromskih dimnjaka koji su se isto dobro pokazali a što se cene tiče na kraju isto izadje. Dimnjak 8m dodje oko 65000din

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
druze to od blata o cigle na mom kotlu nebi trajalo ni mesec dana raspao bi se. nekad kotao toliko bljuje vatru da vatra bez obzira sto je tropromajni dospeva bukvalno i u odzak, i par puta se zapalio odzak. verovatno se masnoca od soje lepila po zidovima , na kraju odzaka vatra je buktila tako da je ona kapa gore ko baklja izgledala. a dimnjak je naravno ostao hladan skroz.
drugaru umalo kuca nije izgorela zidovi na kuci popucali od tog zidanog ciglom samo ( prislonjen mu je uz kucu) vatrogasci dolazili cirkus.
kod mene samo izgorelo i savrseno ocistilo dimnjak.
na nekim stvarima ne treba stedeti , kad tad se odbiju od glavu

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
To je ono što ljudi ne shvataju da bi kotao dobro funkcionisao dimnjak spolja mora da bude hladan , a dimnjak od cigle je topao spolja da možeš da se greješ na njega ako je u nekoj prostoriji , kod mog buraza je dimnjak u kupatilu i kupatilo uvek toplo a loži u dnevnom boravku, gradnja 70-ih
 
Ja sam ove godine uradio odzak prohrom prohrom,kod nas u okolini je uradjeno bar 10 ove sezone,mogu da kazem da sam prezadovoljan.. visina je 7,5m a cena 80k montaza za 2 sata bez stope i cisti se za par minuta a za 3 meseca nisam ima sta da izbacim.. f200 i dimnjaca je na 50% otvorena .

Послато са Tab2A7-10F
 
Najjeftiniji dimnjak, ako su potrebni gabariti kao za biomasu, i ako ima dosta mesta je,dimnjak zidan klasično u blatu. Za dobar dimnjak ti treba oko 1500 cigala puta 8 din. je oko 12000 din. plus žuta zemlja, pleva ili usitnjena slama, i što se tiče materijala sav trošak. I ako ima majstor sa dobrom voljom to je to.Ps. blato tj.zemlja , je jako dobar materijal u poslednje vreme neopravdano zapostavljen ali sa jako dobrim karakteristikama.Ali u 21. veku, ti nekog ubedi da je nešto dobro, i ako je sluzilo vekovima, kada ima modernijih materijala i naravno mnogo skupljih, a dali su zaista i bolji vreme će pokazati.
Ja sam lane izracunao i dimnjak od cigala lepljen blatom+ruke majstora je bilo skuplje nego sidel koji sam znao i sam da nazidam.... I nisam ga oblagao ciglama samo sam ga omalterisao....
 
Ja sam ove godine uradio odzak prohrom prohrom,kod nas u okolini je uradjeno bar 10 ove sezone,mogu da kazem da sam prezadovoljan.. visina je 7,5m a cena 80k montaza za 2 sata bez stope i cisti se za par minuta a za 3 meseca nisam ima sta da izbacim.. f200 i dimnjaca je na 50% otvorena .

Послато са Tab2A7-10F
MarkoSreta da li je 80000 izašlo sve sa ugradnjom? Ako nije, koliko je onda samo ugradnja?

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
Ljudi, uradite te dimnjake kako treba. Kakvo blato, kakvi bakraci. Nije nimalo mala temperatura na izlazu iz kotla a i imajte u vidu da svaki materijal ima svoju dilataciju tj. pomeranje na promene temperature, zato dosta dimnjaka pukne i onda vam kriv majstor.:
 
Ja sam lane izracunao i dimnjak od cigala lepljen blatom+ruke majstora je bilo skuplje nego sidel koji sam znao i sam da nazidam.... I nisam ga oblagao ciglama samo sam ga omalterisao....

Imali smo dimnjak koji je služio 20 god.Pravljen kao u opisu 1500 cigala visine 8 metara, bivalo je da bljuje vatru 5-6 m.nikada se nije pokazala ni najmanja pukotina,u osnovi je bio 75 puta 75 cm. do 5m. sledećih 3m.45 puta 45 . Imali smo neku peć u koju je stajalo 3 bale sojine slame.
 
Koliki vam je pritisak u otvorenim sistemima? Kod mene jedva da predje 0.2 bar. Nemam nikakvih vidljivih problema samo ne znam kako se to odrazava na kotao jer voda kljuca na manjim temperaturama pri manjem pritisku pa da mu nesto ne steti? Danas smo dosuli vodu i kad smo nalozili iscurilo je dosta (ne mogu da znam koliko smo dosuli pa tako ne mogu ni da uporedim sa onim sto je iscurilo kad se nalozilo) ali se u radu nista drugacije ne ponasa...
 
Nazad
Vrh