Centralno i etazno grejanje.

Mi smo ove godine uveli grejanje na pelet, dosad smo se grejali na kaljeve peći. Ja sam prezadovoljan kako radi. Finansijski mi dođe na isto a komfor je neuporediv. Plus sad grejem celu kuću. Noću drži na 19, danju na 22 stepena. Sve preko mi je pretoplo. Potrošnja se kreće od 1 džaka na početku sezone do 3 džaka po ovim minusima. Od izolacije imam stiropor na plafonu i oko 30% PVC stolarije. Moja peć uključuje pumpu na 50 stepeni a nikad ne pređe 55-56 u kotlu.

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока

E vidis tu je kvaka meni je 19C polarna temperatura, ova sa 22 je skoro smrzavanje , za mene je grijanje 26C pa na vise, tako kazi pajdo , zato se i grijes na 50C.
 
I kod mene se lozi non stop vec 10 dana kako su krenuli ovi mrazevi, ali lozi se da bi bilo toplo u kuci. Ne sporim ja nista samo nije mi jasno kako, jer ko sto sam rekao ako bi konstantna temperatura u sistemu bila samo 40 stepeni onda ne bi setali kratkih rukava po kuci vec u bundama!
 
Loša ti je izolacija, ili stolarija.

Napisao sam malopre kako mi je izolovana kuća i čak i sad na ovim niskim temperaturama ako se noću ugasi peć (ložim drva) kuća se ne rashladi do podneva sledećeg dana.
 
A i to mi je glupo da neki toliko nalože da su u kratkim rukavima u sobi,bar da su u nekom duksu.:sta:
 
Ne znam kako ste svi zimogrižljivi ... na 22 ja komotno sedim u sobi samo u gaćama i majici ... normalno kad nemam gostiju :)

I temperatura u kotlu je uvek slična bez obzira da li održava na 19 ili 28. Jedina razlika je koliko dugo radi.
 
Odoh ja u toplije krajeve pod jorgan planinom . Svako se greje kako misli da mu odgovara . Poznajem čoveka koji i sad šeta u košulji sa kratkim rukavima napolju kad ga vidim ne odvajam se od radijatora .
 
nemem nameru da se sa nikiiim ubedjujem,niti imam bog zna kakvu izolaciju,kuca je samo omalterisana,i imam pvc stolarijun,necu sa nikim da se ubedjujem,ko ne veruje ,slobodno moze da dodje da se uveri,a znaju me dosta clanova foruma,i mnogi su bili kod mene kuci i ti preko zime,pa mogli su licno da se uvere da li je hladno ili nije,,,to sto neko pise da greje na 27 stepeni,nije mi jasno kako izdrzi...podno imam samo u kupatilu,sve ostalo su panelni radijatori jugoterm,to sto neko ne moze da razume pokusacu da objasnim ukratko...24 sta dnevno,je ukljucen kotao,koji trentno greje vodu na55stepeni,preko mesnog ventila u sistem pustam vodu 40 stepeni koja cirkulise 24sata dnevno ,bez prestanka i nirmalno da uspe da dogreje,jer nema oscilacija u radijatorima,,,kotao ja non stop upaljen,kad dotera do zadate temperatur,recuimo do 55 on se ugasu i dok temperatura ne padne za 1 stepen ispod zadateon se ne pali...samo tinja a na svakih 5min dok tinja,upali se ventilator na nekoliko sekundi,da odrzi plamen...
Nije mi samo jasno kako moze Jan Brtka da ugreje kucu og 190 m2 sa temperaturom vode u sistemu od samo 40 stepeni! Kod mene u kotlu drzim temperaturu na 70 a u sistemu na 60 stepeni!
Kad pada na 50 do 45 u sistemu obavezno lozim. Ukoliko bi drzao temp. na 45 stepeni u sobama bilo bi sigurno ispod 20 stepeni a kod nas se to tretira kao hladno jer inace sobna temp. kod mene je 25-26 stepeni!
 
Meni nesto ne deluje da tvoja kuca ima 190m2 sad ne mogu da se setim jel imas podkrovlje.

- - - - - - - - - -

Aj da napisem i ja pa da i mene malo pljujete :haha: sto prodjem zimu sa 750-800 bala soje, bala me kosta 10din. znaci 8000din. :haha:
Kuca je starog tipa sa debljinom spoljnih zidova od cigle ipo veliki format, naravno zidana i malterisano sa zemljom jer je gradjena 64god. sa jako kvalitetnim materijalom. Prozori su 50% pvc dobro zadihtovani, a druga polovina je uradjena al nismo stigli da postavimo. Ove godine dolazi na red i spoljna izolacija sa stiroporom tako da ce za sledecu sezonu biti zdravo zadihtovana...Mada je i sada dosta toplo i lako se ugreje ipak je zemlja zemlja.
Zadnje lozenje je bilo u 00h a jos sedim u majicu kratkih rukava :ppozdrav::haha:
 
Pored stolarije, debljine zida i kvaliteta izolacije, da li ima podrum, da li je tavan ili potkrovlje koje se greje, JAKO bitna stvar je da li se loži 24/7. Tada se mnogo lakše i sa manjom temperaturom vode održava 22-23 stepena (više nego komforna temperatura) u kući. Kada jednog dana ne ložite (odete negde) i voda se ohladi, temperatura u kući padne na, recimo 15 stepeni, po ovako extremnim hladnoćama jako je teško i mnogo ogreva je potrebno vratiti je na 22-23 stepena. Probao lično. Pozdrav.
 
U tome je poenta,većina loži do ponoći i ode na spavanje ujutro je temperatira pala za par stepeni i voda u sistemu se ohladila,onda prvo sve to vratiti na konstantunu temperaturu iziskuje puno energije nego da se T održavala celu noć. Jednostavno održavanje T preko noći možeš samo preko peleta,gasa,struje za čvrsto je malo komplikovanije (trebaš biti dežuran).
Imam prijatelja u selu i u kotlu mu je 60 a u liniji 45,u kući je neprijatno toplo za moj ukus.Kaže jednostavmo ne može smanjiti ima rešenje ili da ugasi skroz ili da vrti toplu vodu .
 
I kod mene se lozi non stop vec 10 dana kako su krenuli ovi mrazevi, ali lozi se da bi bilo toplo u kuci. Ne sporim ja nista samo nije mi jasno kako, jer ko sto sam rekao ako bi konstantna temperatura u sistemu bila samo 40 stepeni onda ne bi setali kratkih rukava po kuci vec u bundama!

Kod mene sa 40stepeni u sistemu je sobna temperatura 22-25 zavisi koliko je napolju sad za vreme ovih minusa drzim na 50 i opet je tu negde ,dok sam grejao 6 soba i kupatilo trosio 2,5 tone uglja i sapurine za podpalu sad kako sam prikljucio i dodatnih 50kvadrata prostorije gde su mi ptice i radim zimsko lezanje i tamo odrzavam temperaturu 25stepeni presao na drva trosim 7-8 kubika i podpalu . Svugde izolacija stiropol od 5cm plafon ,zidovi ,patos .Imam plafon od blokova i betona i kad jako veje i izmedu crepova ubaci malo snega na tavan on se topi tek kad napolju ode u plus stepeni , znaci da izolacija je dobra nista ne propusta .
 
Meni nesto ne deluje da tvoja kuca ima 190m2 sad ne mogu da se setim jel imas podkrovlje.

- - - - - - - - - -

Aj da napisem i ja pa da i mene malo pljujete :haha: sto prodjem zimu sa 750-800 bala soje, bala me kosta 10din. znaci 8000din. :haha:
Kuca je starog tipa sa debljinom spoljnih zidova od cigle ipo veliki format, naravno zidana i malterisano sa zemljom jer je gradjena 64god. sa jako kvalitetnim materijalom. Prozori su 50% pvc dobro zadihtovani, a druga polovina je uradjena al nismo stigli da postavimo. Ove godine dolazi na red i spoljna izolacija sa stiroporom tako da ce za sledecu sezonu biti zdravo zadihtovana...Mada je i sada dosta toplo i lako se ugreje ipak je zemlja zemlja.
Zadnje lozenje je bilo u 00h a jos sedim u majicu kratkih rukava :ppozdrav::haha:

11x11 prizemlje,i 11 x7 podkrovlje..
 
Dezurstvo :haha: ko ustaje nocu da lozi ima jako veliki problem! Moja deca ne ustaju rano, evo jos spavaju. Ne ustajem ni ja pre 9h, dok nahranim stoku malo se razradim izbacim pepeo zapalim kotao i sa jednom balom smo vec na 60c u kotlu, druga bala je u kotlu i kuca je topla i deca ustaju u toplo! E da je to neka novija kuca sa betonskim malterom ne izolovana (u kakvoj sam ja odrastao) bilo bi ledara.
 
Poslednja izmena:
Imam zatvoren sistem grejanja i primetio sam da mi pritisak u sistemu opada, ne mnogo ali za mesec dana padne 0,2-0,4 bara
nigde se ne primećuje da vlaži, kako proveriti gde gubi tečnost
 
"Imam 45C u sistemu i u kuci mi je od 190kvadrata 25C" , rece svizac i zamota cokoladu:haha:.

Imam kucu zidanu ciglom , debljina zida jedna i pol cigla, podovi izolovani sa 3cm stiropora , parket po podovima, na tavanu je 5 cm stiropora na monti, ispod ukopan podrum ispod cijele kuce i sve zatvoreno , termo stakla na prozorima ali prozori hrastovi , grejem jako malo u kuci jer je brojno stanje malo, inace u kuci 350 rebara alu onih najvecih proizvodnje lipovica.

Temperatura vode u kotlu oko 80C ili vise , potrosim u sezoni ako je zima ostrija vise od 1000E drva(to je 23meteri cerovine) a potrosim 25metara cak je bilo zima i 30metara , vise prostorija grijano) , vecinom 90% cer , ove godine ima vise graba od cera.

Inace imam i pec na plin i uveden plin ali nikom zivom u selu ne pada na pamet da se grije na plin , 3 do 4x skuplje nego na drva i to na manju temperaturu.

Bio sada kod kolege novogradnja nije izolovana kuca ima pvc novu stolariju smrzo sam se , trosi 20meteri drva , grije vecu kubikazu na obicne peci.

Neki stavljali kod mene 20cm stiropora , novogradnja plus novi pvc prozori , koliko sam cuo i tu treba dosta da se grije, nabijace su jos zakon za sve sto se tice grijanja i ustede.

Da i kod mene pec radi non stop , kasno nalozim a jos ujutro u peci ne bude ispod 40C.
 
Nazad
Vrh