Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Peet da je puno puno je ali covek je kupio zemlju dakle opipljivu stvar ako to uporedimo sa ljudima koji kupuju bitkoine za slicne pare za koje nisu sigurni ni da postoje a kamoli da ce zaraditi po meni zemlja je super.Neka mi nezamere forumasi koji se bave coinima to je njihov izbor i ja to postujem samo sam naveo primer za sta ljudi daju pare:ppozdrav:

Upoređujes babe i žabe.
 
99 % ljudi pouzdano ni nezna ko je vlasnik komšijske parcela, a tako isto nezna, ili ne kontroliše vlasništvo komšijske parcele...
 
Gospode Bože, 11,5 hiljada za KJ zemlje ?!



E za ovim plaču tabloidi kako neko ovde reče.

11,5 hiljada.

Ma pranje para !

Ma jok bre, inatila se dvojica, jedan drugom u džigerice skakali.

A ne, ne, nije... On, garant, zna da ta parcela treba za vojsku, tu će bude ruski radar koji vidi Merikunce !

Tcc. On stalno kopa po ataru, on je tu nešto našo. Grob Atile Hunskog.


To je opasno ozbiljan indikator naduvavanja balona cena nekretnina.

A možda i nije. Najverovatnije i nije.

A da bi se to moglo ceniti treba znati više detalja o predmetnom zemljištu. Šta je kako je, zbog čega je i od radi čega je ???

Ja znam za jednog ovdašnjeg partizana koji je prodao nepuno pola KJ uz kuće i dvorišta 4k i sad za 2KJ u ataru traži 15-16k. A ja sam prošlog proleća plaćao 750 evra za KJ.

*

Dizanjem cene u ugovoru se diže poreska osnovica, kako za prenos apsolutnih prava, tako i za porez na imovinu, raste "navodna" cena zemljišta.

Sami sebi u džigerice skačemo.

Ali to je praxa. Činjenica. Ukorenjena već više decenija.

Samo što porezi, prirezi i razrezi u vreme nastanka te praxe nemaju, sem imena, mnogo toga zajedničkog sa današnjim globama.

*

Zaboravih...

Kris, interes je prodavca da dostavi ispravnu ponudu, jer bi u tom slučaju imao dvojicu koji licitiraju. A ukoliko je hir da se baš nikako ne proda komšiji onda se rašire uslovi prodaje, pare za juče, svastikinom malom dvojka iz hemije u školi, svojeručno isheklana crvena ogrlica za kućnog psa.
 
Poslednja izmena:
Mi smo isto jednu parcelu morali napiciti cenu, jer komsija je hteo da kupi. Ispala je fora, prodavac koji je meni prodao je nudio tog komsiju koji mu je davao 500e/kj manje. Ja sam se dogovorio po X ceni i kada sam isao po saglanost kod komsije on mi kaze da ce i on platiti tu cenu X, a ne X-500e/kj koliko je prvobitno najvise davao. E sada ja iznerviran, jer to smatram nekorektnim ponasanjem kazem ok ne treba saglasnost tuzi me. Napravim ugovor nafilujem cenu na X+1500e/kj. Nije me tuzio za sada, a da me tuzi samo napred tu ima jutara pa x1500e bice taman za jutro vise u drugom delu atara.
 
Sta je tu prodavac izvacaren? Nije i sam prodavac hteo da proda komsiji jer mu je ovaj rekao da ni u kom slucaju ne moze da plati vise od x-500e kada su oni pricali. Kada sam dosao po saglasnost i kada je video da ce izgubiti zemlju sada moze da plati x cenu. Prodavac je potpisao ugovor na vecu cenu. I ja da sam bio u ulozi prodavca ne bi na kraju prodao spekulantu pa i da placa vise na kraju. Ne podnosim spekulante i cicije.
 
E tako je jednom bilo kod nas covek prodavao njivu a levi i desni komsija gazde koje ne pitaju za cenu i jos nisu u dobrim odnosima bas zbog otimanja jedan drugome zemlje ovaj oglasio da prodaje i Bog naredi da se levi i desni komsija nadju kod njega u dvoristu.Kazu ljudi bilo je kao na licitaciji na sred dvorista "ko daje vise" cena je dostigla astronomsku cenu i na kraju je kupio levi komsija koji je bio i stariji valjda i tvrdoglaviji o ceni se nije mnogo pricalo svedoci su zamoljeni na diskreciju(kazu da je kj dostiglo verednost 3kj),a komsije kao u TWIX reklami i dalje ne pricaju ali se i dalje otimaju oko zemlje!:osmeh:
 
U Hrvatskoj najskuplje njive 10.000 evra -Cene poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj su od 5.000 do 7.000 evra, a najviše 10.000 evra po hektaru. Sve zavisi od kvaliteta, lokacije i održavanja njiva. Najvišu cenu postižu poljprivredna zemljišta koja u komadu imaju preko 100 hektara. Ali takvih je jako malo – kaže za Agrosmart direktorka agencije za promet nekretninama “Vukovarka” iz Vukovara Ružica Dufek. Po njenim rečima, poslednje je prodala zemljište od 107 hektara u komadu za 7.500 evra po hektaru kod Gradiške. -Pre ulaska u EU cene su bile i do 20.000 evra po hektaru, ali samo zato što su za svaki kupljeni hektar kupci dobijali podsticaj do 50 odsto od kupovne cene. Tako da se zemljište prodavalo članu porodice za 20.000 evra po hektaru, a od države se dobijalo 10.000 evra nazad i zemlja je ostajala u porodici. Ako je neko zaista kupovao, koštalo ga je isto kao i sada – kaže Ružica Dufek. Sva su sela iseljena, to je problem Na pitanja da li je u poslednje vreme poraslo interesovanje za kupovinu poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj i da li su cene više naša sagovornica odgovara odrično. Kaže da se sada kupuju zadruge koje u vlasništvu ili koncesiji na 20 i više godina imaju zakup zemlje. -Cene su niže nego pre ulaska u EU ali to je zato što nema više podsticaja za kupovinu. Mali komadi zemlje se prodaju od 4.000 do 6.000 evra po hektaru. Ali, reč je o površinama manjim od hektara ili eventualno dva-tri hektara u par čestica. Najveća potražnja je u Slavoniji, odnosno okolini Vukovara, Vinkovaca, Osijeka, Đakova... – veli direktorka “Vukovarke”.
vukovar.jpg
Ona naglašava da poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj ne može kupiti stranac na svoje ime i prezime bez obzira na to iz koje zemlje dolazi. Državljani EU ne mogu kupovati poljoprivredno zemljište u ovoj zemlji ali i za to postoji način - registruju firmu u Hrvatskoj i to se onda računa kao hrvatska firma. Državljani EU mogu kupovati ostale nekretnine kao da su hrvatski građani na svoje ime i prezime, a zemljište ne, osim u slučajevima kada osnuju firmu. -Čak je i pala cena po ulasku Hrvatske u EU. Po mom mišljenju, ukoliko neko od vaših državljana želi u Srbiji da proda svoju zemlju, sad je najbolja cena – kaže naša sagovornica iz Vukovara koja se posredovanjem kod prodaje nekretnina bavi duže od decenije i koja je, kako kaže, prošla kroz sve što Srbija prolazi – “od raznih mešetara iz EU koji obećavaju kule i gradova a u stvarnosti ništa”. -Ulaskom u EU mi smo dobili otvorena vrata da naši građani mogu raditi i živeti u EU kao i obrnuto, i skoro sva sela su nam iseljena, jer jedna porodica koja ima par hektara zemlje ne može od toga živeti dok je pre deset godina mogla. Uglavnom, naše male poljoprivrednike su uništili ti podsticaji. Na primer, ko kupi novi traktor na kredit država mu je sufinansirala do 50 odsto. Poljoprivrednici su se često zaletali, ne računajući na to da im to ne treba i da ne mogu od zarade toliko da otplaćuju kredite. Onda su odlazili – priča Ružica Dufek uz savet srpskim poljoprivrednicima da, ako žele da prodaju zemlju, to učine sada jer viša cena verovatno neće biti. Ko ne želi da je proda, a nije u mogućnosti da je sad obrađuje, neka je da u arendu. Njena poruka je da svi zajedno moramo da radimo na dobrom zakonu koji će zaštiti zemljište od raznoraznih GMO useva, pesticida koji štete, kao i na propisima koji će zaštiti useve i proizvode sa geografskim poreklom. -Zemlju ko god da kupi ne može je odneti iz države ali vam može naneti štetu u smislu da vas ucenjuje da morate kupovati seme, đubrivo i ostalo – kaže ona. Evropska agencija za statistiku Eurostat od 2009. godine ne vodi evidenciju o kretanju cena poljoprivrednog zemljišta. Ne znaju se, prema tome, precizni podaci o cenama u pojedinim zemljama EU. Tendencija je, kažu naši stručnjaci, da se cene približavaju nekom zajedničkom proseku, što je posledica liberalizacije tržišta. Za Srbiju svakako nije preporučljivo da se cena zemlje formira isključivo na tržišnom principu, već da se projektuju potencijalni budući prinosi i taj pokazatelj bude deo očekivanog povećanja cene, poručuju oni. S. Gluščević

- - - - - - - - - -
A evo i koja je cena zemlje u Rumuniji
https://www.google.rs/url?sa=t&rct=...-kod/lws6r9z&usg=AOvVaw24PVorM0CuY4XIs4g-eLhA
 
Mi smo isto jednu parcelu morali napiciti cenu, jer komsija je hteo da kupi. Ispala je fora, prodavac koji je meni prodao je nudio tog komsiju koji mu je davao 500e/kj manje. Ja sam se dogovorio po X ceni i kada sam isao po saglanost kod komsije on mi kaze da ce i on platiti tu cenu X, a ne X-500e/kj koliko je prvobitno najvise davao. E sada ja iznerviran, jer to smatram nekorektnim ponasanjem kazem ok ne treba saglasnost tuzi me. Napravim ugovor nafilujem cenu na X+1500e/kj. Nije me tuzio za sada, a da me tuzi samo napred tu ima jutara pa x1500e bice taman za jutro vise u drugom delu atara.
Bez ljutnje. To je primer kada ti kupujes zemlju ali jednom ces i ti biti komsija pa neces gledati tako....
Ovde citam dosta primera gde se bukvalno osudjuje komsija sto hoce da kupi il je pokusao da mozda malo spusti cenu...
Pa valjda bi se svako tako ponasao u zadatoj situaciji kad se prodaje uz njega zemlja
 
Ajmo jos jednom. Prodavac je trazio Xe/kj koja je trenutno trzisna cena sasvim korektna za tu lokaciju i za tu velicinu njive (5.5kj). Komsija je rekao kupicu ali za X-500e/kj. Prodavac kaze trazim Xe/kj i znam da cu to dobiti. Plati X i tvoje je. Medjutim komsija kaze kako on nema nameru da plati vise od x-500 i da je to njegova cena, preko koje nece ici.

Komsija se zeznuo jer je mislio kako ce proci sa X-500 i da ce prodavac doci sutra dan da mu kaze oke moze x-500e/kj. Kada se pojavljuje novi kupac koji se slaze se Xe/kj sada i on hoce za te novce. Tu komsija je derpe sa takvim nastupom.
 
Vidi ovako... Djed (tatin dalji tetak) meni ponudi neku zemlju i ja mu kažem cjenu x€ po jutru, tako plaćam drugima, tako i njemu. Djed kaže: "Unuče, daj ti djedu x+250€ po jutru i neka zemlja ostane u obitelji." (Radi se o 2.5kj zemlje na dobroj lokaciji al zemlja neurađena al svejedno mu dajem tržišnu cjenu jer smo rod). Kažem ja: "kad se odlučiš na x€ po jutru, obrati mi se i prepisujemo i odmah dobivaš novce." On je rekao da ne da po toj cjeni, da je to njemu malo.

SUTRA čujem od prvog komšije da im je djed došao nuditi zemlju po cjeni x€ (KOJU SAM JA JUČER PONUDIO!!!) i kaže on meni, čudi me kako nije nudio nas nego išao komšijama. Kažem ja komšiji šta se jučer dešavalo i komšija odstupi od zemlje pošto smo prvi nuđeni i ja odem kod djeda i kažem mu da nije fer od njega što po nižoj cjeni nudi komšijama a od mene izvlači više na što je ovaj začuđeno odgovorio: "Pa rekao si da te zemlja ne zanima i da nećeš kupiti..." Reko, dida, ne po onoj cjeni al po ovoj drugoj hoću. Tu se on nešto uzmrdao, i na kraju mi nije prodao nego smo napravili ugovor o zakupu i sad mu plaćam arendu... GARANT je on računao kako će od mene na taj način ipak dobiti na kraju krajeva traženu cjenu za zemlju i izgleda je bio u pravu...

Sva sreća pa je komšija pošten i došao je nas pitati o čemu se tu radi. Mogao je šutjeti, kupiti zemlju i nikome ništa... Vjerujem da na svijetu postoji više nepoštenih koji bi ovu situaciju iskoristili bez da trepnu nego ljudi kao što mi je prvi komšija koji hoće mirnog oka spavati i da se možemo kao ljudi družitii dalje pozdravljati bez ikakve gorčine.
 
Što i da ga ne osudimo Montoyo ?!

Tu on svoje gaće nadnio, a ovom uz među... I još maše sa 500 evra više !

I još nema pismenu saglasnost !

Dve godine strepi dal će se parničiti.

I što će zaraditi na razlici u narihtanoj ceni uzeće mu advokati i taxe.

Za moj pojam mirnog seljačkog života, ovakvo ponašanje je skandalozno.

Za špekulanta, početnički, amaterski, takođe.
 
Nazad
Vrh