Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Vladan.Spas
U Knjazevcu je cena visnje 100 din.
Ne vidim razlog zasto bi smetalo proizvodjacima da s vremena na vreme protrljaju ruke i imaju konkretniju zaradu. Podigli su zasad, cekali 5 godina, kupaju se u otrovu prilikom prskanja vise puta godisnje (treba postovati svakog ko je iskusio to o cemu pricam), gledaju u nebo, cekaju gajbe (da li ce ih biti dovoljno), nikad ne znaju sa koliko beraca ce raspolagati... i onda spreme plate i beracima i hladnjacarima.
 
@Vladan.Spas
U Knjazevcu je cena visnje 100 din.
Ne vidim razlog zasto bi smetalo proizvodjacima da s vremena na vreme protrljaju ruke i imaju konkretniju zaradu. Podigli su zasad, cekali 5 godina, kupaju se u otrovu prilikom prskanja vise puta godisnje (treba postovati svakog ko je iskusio to o cemu pricam), gledaju u nebo, cekaju gajbe (da li ce ih biti dovoljno), nikad ne znaju sa koliko beraca ce raspolagati... i onda spreme plate i beracima i hladnjacarima.

ne treba se kupati u otrovu pesticidima i insekticidima (jer tu visnju necija deca jedu ako tvoja jedu samo onu iz ne prskanog reda) vec pravilno primenjivati sve mere "programa zastite visnje" uz licnu zastitu odelo rukavice masku.....i ostale mere....zastite

iromane nebudi tako samouveren i bar ne odbacuj unapred moje razmisljanje koje je racionalno jer se ja ne bavim proizvodnjom niti preradom visnje i hladne glave analiziram visnjarstvo kao bitan deo srpskog vocarstva ....vec skoro 40 godina i zaista nisam pristrasan niti otkupljujem visnju ....
 
O tim merama ti i pricam. Da li si nekad primenjivao mere programa zastitie visnje uz licnu zastitu (odelo, rukavice, maska) sa atomizerom na traktoru bez kabine? Visnju ja jedem iz prskanog reda jer znam sta radim, i svako dete moze slobodno.
 
Samo sam hteo da docaram kakav je osecaj kad je vetar "pogresan"... Oprema je zastitna, al ko garantuje da sve funkcionise besprekorno... Postovi su bili bez lose namere.
 
Promatram sa strane ali ipak moram bar jedan komentar. Volio bih u živo jer mi prsti ne mogu stići pratiti misli iako kucam sa svih 10.

Vladan nije mogao prežaliti cijenu višnje ove godine ali je ta priča gotova pa sad udara na savjest, trebali bi se stidjeti ako ne zbog "bezobrazno"velike cijene višanja onda zbog "bezobrazno" niske cijene radnika. U pravu je samo u onoj tvrdnji da će cijne višnje vjerojattno pasti ali ne zato što je ove godine pretplaćena nego zato i onda kad otkupljivači uspiju nametnuti nisku cijenu bez obzira na sve ekonomske i tržišne zakonitosti. Tih zakonitosti nema ni kod male ni kod velike cijene i zato nije kriv proizvođač. Prije 2-3 godine su kod nas otkupljivači platili realnu cijenu pšenice a po njihovom neopravdano visoku i od tad to im je glavni adut u pregovorima. Navodno se još nisu povratili od gubitaka iz te godine. Hoći reći da svi u proizvodnom lancu imaju svoju kalkulaciju koja uključuje dobit a i super dobit, samo proizvođač nema to elementarno pravo. Ako mi zaradimo to je grijeh. Sve što će se dešavati narednih godina nije uzrokovano ovogodišnjom cijenom višnje i ponašanjem proizvođača već otkupljivača.
 
Cena i dalje ista, 100 din za kg, i 15 din beracima. Berba pri kraju, primetno je da nema velike guzve kao nekad i cekanja do kasno u noc kod otkupljivaca. Smanjio se obim ove godine.
 
Juce isplacivali pare, neobicno brzo stigle, sto se tice prodavnice i ladnog piva to je u svim selima u mom kraju glavna zanimacija
 
tintoreti ponavljam ne odredjuju ni malinari ni hladnjacari cenu visnje vec ponuda i potraznja - u bebi 2011 visnje nije bilo zbog majskog mraza u poljskoj velika je potraznja bila i cena je bila visoka - rod 2012 ( zbog suse u USA) otkupna cena je bila na visokom nivou ali su poljaci imali dovoljne kolicine pa u hladnjacama u srbiji jos uvek ima visnje bez kostice koja zbog viskoke cene (u otkupu) nije sva izvezena, ukoliko u poljskoj i usa rod bude normalan cena visnje u otkupu vratice se na nivo od pre dve godine, tu je kraj sve fantazije o tome da malinari odredjuju cenu visnje...
 
Prosle godine je bila cena visnje koja vise nikad nece da se ponovi.
Prosle godine je:
Prvo:Bila je jaka zima, mraz je desetkovao rod
Drugo:Grad je prepolovio rod pred samu berbu

Za to je i cena bila velika .
 
Nebih vise da komentarisem, jer je rano za bilo kakva nagadjanja oko cene, mada nekima vidim nije, kao ni prosle godine sto se izlupase. Al dobro, netreba im zameriti, zavist je cudna bolest.
horse.gif

Kod nas u selu se kaze "Zivi bili pa videli"
cool.png
Samo da je ne bije led i mraz a cena kakva bude:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
@Tintoreti
Ja bih voleo da bude jos veca cena nego prosle godine. Samo o toga nema nista. Narednih godina cena visnje ide dole. Mnogo je posadjena u zadnjih nekoliko godina.
 
Vladane opet započinješ neku temu i čačkanje kao prošle godine oko cene berbe braniš neznam čija prava.sad vidim i neznam zašto su neki postovi obrisani a vezani za cenu berača i uslova.
ne odredjuje baš Poljska sve.a oni imaju ogromnih problema sa nekim crvom suše im se ogromne površine višanja.
interesantno sam čitao na hrvatskom poljo forumu.kada je kod njih bila loša cena rečeno im je da Srbija diktira cenu višnje.e ali kada je kod nas bila dobra-odlična cena kod njih opet ništa posebno.
i 2011 su rekli nikad više ova cena pa op dodje još bolja 2012.ne budimo zavidni što kaže kolega
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh