Cena tovljenika na tržištu

Danas dogovorio sa Zivkom po 145 sta cu moram tovariti
 
[h=2]Da li će nezadovoljstvo zbog niske cene tovljenika potstaći protestna okupljanja[/h]
UVOZ ŽIVIH SVINJA I ŠKART MESA
Beograd, 13. oktobar 2015.
13%20svinje.jpg
Otkupna cena tovljenika – 130 din/kg žive vage ponovo ne podmiruje proizvodne troškove. Ovih dana porasla je i ponuda, jer pet-šest klanica uvozi tovljenike iz Hrvatske i Mađarske, iako je Vlada uvela prelevmane.Ovo je ponovo znak za uzbunu u ovom delu stočarstva u Srbiji.Prema podacima do kojih je došao „AgroServis”, uvoznici svinja, koje su u tovu svega 90 dana (daju im stimulatore rasta) dužni su da plate prelevmane 10 dinara po kilogramu žive vage, ali nam danas to niko u državnoj administraciji nije mogao da potvrdi da li se ova mera primenjuje ili je samo formalno uvedena.Nedeljno se u Srbiju uveze od 4.000-5.000 tovljenika i stotine tona raznog jeftinog mesa četvrte klase, kao i smrznutog mesa pod oznakom živinsko meso, a reč je o mlevenim kostima, koje pojedini prerađivači stavljaju i u trajne proizvode, čak i u one sa oznakom geografskog porekla. Ovo i meso drugih vrsta nižeg kvaliteta godišnje zameni kupovinu 200.000 tovljenika u Srbiji, kažu stručnjaci, a osim toga je opasno, jer su kosti i koštana srž najčešće ispunjeni antibioticima i štetnim metalima, koji su, što je u EU dokazano, kao kancerogeno.U Srbiji ne postoji akreditovana laboratorija za ovakve provere, ali postoji način da se to spreči.Pre devet meseci, nakon raznih analiza i istraživanja, grupa „Agroexit” iz Novog Sada dala je predlog da se hitno promeni Pravilnik o kvalitetu mesa i mesnih prerađevina, kao i da se zabrani uvoz mesa koje u EU ne koriste ni za hranu kućnih životinja. Ovaj posao, kako saznajemo, biće završen uskoro, pa predstoji ozbiljna kontrola primene, na čemu je insistirala Unija poljoprivrednika iz Sremske Mitrovice. Unija je došla do podataka da se meso (otpad) u zemlju uvozi bez kontrole i da još niko nije za to odgovarao. Kako smo čuli, kamioni se sa carine puštaju bez rešenja, a roba u njima ne odgovara carinskom tarifnom broju.Cena tovljenika, posebno u Mačvi i Sremu, ponovo je stvorila nezadovoljstvo, ali i agrarna politika, koja se ogleda i u neisplaćenim premijama za tov i biljnu proizvodnju, što je nastalo zbog kršenja Zakona o podsticajima, pa je smanjen iznos za gazdinstva.U Vladi pripremaju odluku o otkupu merkantilnog kukuruza za potrebe Državnih robnih rezervi i to svega 30.000 tona, iako se pre mesec dana pominjala količina od – oko 200.000 tona, za koju u državnoj kasi nema para. Ministarstvo poljoprivrede je poslednju krizu u svinjarstvu ublažilo interventnim otkupom, uz trošenje novca namenjenog za podsticaje u tovu, pa sada za tu obavezu Uprava za agrarna plaćanja nema novac.Ovaj lanac dugovanja i prebacivanja para sa stavke na stavku se može protegnuti do sledeće godine kao preneti dug i za taj iznos, kao i za slična prenošenja, biće umanjen budžet u 2016. godini.Tovljači svinja u ovoj situaciji traže zabranu uvoza, povećanje prelevmana na 40 dinara po kilogramu, kao i primenu ove carinske zaštite. Prema reakcijama tovljača moguća su ponovna protestna okupljanja.
 
To sam čuo od ljudi koji su prisustvovali urtovaru u Platičevu u subotu prepodne.
Ako su oni mene lagali lažem i ja vas
Kod nas treći dan za redom Sofija tovari po 140 din/kg , danas pun veliki crni šleper
 
Poslednja izmena:
Ta brate Peero tovari se svud po dva tri utovara dnevno, nose ko da sutra nece biti al jedu govna pasce na 120-130din i zavladala panika med ljudima...
ev ja prvi treb da tovarim krkljnac svud guzva pise se pa kad dodjes na red...
Sacekacu jos koji dan dok mi ne pojedu i ovo mal srca i duse...
 
Tovare danas u Banovom Polju i Salasu Nocajskom tovarili 145-155din
Utovar je ranije dogovoren...
Poceli su za Rusiju da uzimaju al mesto da dizu oni spustaju cenu...

- - - - - - - - - -

Ja nedam jos mesec dana pa il opa il tropa...
 
Nazad
Vrh