Cena Soje rod 2014.g.

trazio sam po internetu podatke za cenu non gm soje u svetu, nigde nista ne nadjoh. U svakom slucaju, u brazilu se non gm soja placa 30% iznad cene gm soje. Po recima galetina, soja koja se kotira na americkim berzama je iskljucivo gm, tako da prostom racunicom, nasa non gm bi trebala da kosta 1,3 puta vise od gm, sto po danasnjim cenema dodje oko 51 din/kg bez pdv-a.
u evropi se iz sopstvene proizvodnje podmiruje tek 3% potreba (tri posto) a ostalo se uvozi. Od prosle godine, 7 najvecih evropskih trgovackih lanaca je odlucilo da iskljucivo prodaju meso i proizvode od stoke hranjene non gm sojom, tako da potrebe samo rastu.
po mom misljenju, ovde je u pitanju cista igranka velikih igraca, koji gledaju da zadrze nisku cenu dok mogu. Ne zaboravite da je viktorija prosle sezone davala jako dobre uslove za skladistenje i da su uz proslogodisnji rod, verovatno napunili skladista i da imaju dovoljno robe za ugovoren izvoz. Sad, kako ce se kretati cena u narednim mesecima, nemam pojma. Ostavio sam soju na lager i mogu samo da se nadam da ce cena ici gore




Konacno neko i nesto konkretno da se kaze
 
moze da se desi da se u strahu od ,jos nize cene soje, proda odredjena kolicina,posebno kod kolega koji imaju neodlozne finansijske izdatke i obaveze,gde spadam i ja...a sve po onoj ,kad se zdrebe zaglavi,aj zdravo
 
2.3.%20CENE%20ZITARICA.jpg


Naši malko digli cenu da je GMO ne prešiša. Super je ova serbian made tržišna privreda:haha:
 
Jedna zanimljiva informacija se plasira trenutno na podrucju Vovodine. Naime, EU je spremila subvencije rumunima i bugarima za proizvodnju soje koja nije gmo od oko 300 e/ha. Ono sto oni moraju da garantuju je minimalan prinos od samo 1200 kg/ha. Navodno suska se o ceni za jesen od oko 27 rsd (sve zavisi od evra). Da li je ovo samo jos jedan marketisnki trik semenskih kuca kukuruza koje cak i javno priznaju da je prodaja semena na ocajnom nivou i da se mora povecati po svaku cenu, ili je po sredi neto sasvim drugo, ostaje da se vidi. Medjutim jedno je sigurno da gde ima dima i vatra je vrlo verovatna.
 
Interesantno i kod nas se šuška za istu tu cenu tj 27 din! Mislim da je patka planski puštena.Isto su u pitanju informacije dobijene od nekih promotera semenskog kukuruza.
Kod nas koga god pitaš svi će soju pojačati .
 
Nazad
Vrh