Cena semenskog kukuruza

Korimbos 4900,Konsens 0,5 Poncho 5750 Kermes 4550 Pioneer P1114 Pch 1,25 puna doza 7900 P0725 5600 din/s.j Danas placeno seme kukuruza!
 
Koju cenu semenskog kukuruza i suncokreta ocekujete u 2014-oj...Mislim da bi realno trebalo da pojeftini jedno 15-20% semenski kukuruz a suncokret barem 30-35% Ako su iole korektni i poslovni to ce i uciniti,u suprotnom...ko zna sta ce biti i sta ce se sejati!Cena od 3.500-4000 dinara za s.j kukuruza stranog semena(Pionir,KWS,Dekalb,Syngenta) je po meni sasvim OK,a za suncokret ne smem ni da kazem,sve preko 150 eura po velikoj vreci je lopovluk naspram cene!
 
Oni će vjerovatno gledati to tako da će sjemena otići približno kao i prošle godine . Svako se odlučio ili će se odlučiti koji hibrid mu se najviše svidja i on će ga sijati , a njima je najlakše da svi ostave istu cijenu i sve će biti po starom . Dabome da nije korektno , al šta jeste ?
 
Pa valjda bi trebalo da pojeftini i seme kako i kuruz i suncokret koji smo predavali znači za 100%(u jajima).
Znači seme Kondija je bilo 250 evra kesa znači oko 130 treba da bude.:ideja:
 
Ako je vreca 5000 dinara odnosno 44 eura a cena kukuruza 0,14 eura ispada da preko 320 kg kukuruza ide na jednu vrecu semenskog sto je zaista previse! Za 1 k.j je potrebno 450 kg kukuruza ili ti 784 kg po hektaru! Mnogo,mnogo...da je cena 200 eura tona,pa i ajde ali ovako...
 
Mislim sa je 25 eur za 25.000 semena puna kapa,mada i proizvodnja semena je ove godine bila astronomski skupa,
oko 1200 -1400 eura za tonu semena+sušenje u klipu+dorada.....pakovanje tretman tako da se može svašta očekivati.
Oni hibridi koji idu slabije i koji se lakše proizvode će biti 100% jeftiniji.
 
Od 20 januara 2014 kukuruz 23 dindze tako da semenski ostaje ista cena kao ove godine.Bice sve bolje samo da pozatvaraju ove skladistare,zivi bili pa videli.
 
Ja sam ovo isto pitao pre dva dana drugara koji je promoter za Piooner semena, da li ce biti i koliko snizenja (bivajuci ubedjen da ce biti) semena.....na sta se on nasmejao i odg mi je da je gotovo siguran da njegova semena, tj Pioneer-ova nece biti pojeftinjena a sumnja da ce i ostale kuce to isto uraditi....kao da mi je samar lupio ::lose::
 
Koju cenu semenskog kukuruza i suncokreta ocekujete u 2014-oj...Mislim da bi realno trebalo da pojeftini jedno 15-20% semenski kukuruz a suncokret barem 30-35% Ako su iole korektni i poslovni to ce i uciniti,u suprotnom...ko zna sta ce biti i sta ce se sejati!Cena od 3.500-4000 dinara za s.j kukuruza stranog semena(Pionir,KWS,Dekalb,Syngenta) je po meni sasvim OK,a za suncokret ne smem ni da kazem,sve preko 150 eura po velikoj vreci je lopovluk naspram cene!

Kukuruz mislim isto a suncokret gratis ili se neće sejati na iole ozbiljnim površinama.
 
Kada bi mislili da ce biti jos jeftinije mozda bi vam se misli nekada i ostvarile. Ovako oni kazu 100 din. a vi skupo ...pa dobro neka bude 90. din. a vi radosni a oni bili spremni da daju i po 70 din. / znaju oni za seljacku logiku koja se vekovima ponavlja na ovim prostorima. istorija je majka zivota /
 
Ja sam ovo isto pitao pre dva dana drugara koji je promoter za Piooner semena, da li ce biti i koliko snizenja (bivajuci ubedjen da ce biti) semena.....na sta se on nasmejao i odg mi je da je gotovo siguran da njegova semena, tj Pioneer-ova nece biti pojeftinjena a sumnja da ce i ostale kuce to isto uraditi....kao da mi je samar lupio ::lose::
Ti promoteri imaju fiksnu platu + procenat od prodatih vreca tako da je njima interes da cena bude sto veca i to bi voleli,medjutim...ima tu jos faktora!Konkurencija je velika,sve renomirane svetske kuce su na trzistu a ljudima je skupog semena pogotovo tretiranog preko glave posto se opet uverili da svi ti tretmani samo puno kostaju a efekti su isti kao i pre 10-20 godina kada je izasao Furadan! Ima par domacih hibrida koji mogu rame uz rame sa svima tako da,ako dodje do toga AS72 I NS 6030 idu za branje i to je to!
 
Evo orijentaciono cijena Dekalba u Americi za sledeću godinu , ovo je račun jednog farmera , 1 vreća je (80 000) 397$.

price_zpsc7fd9bc3.jpg
 
Ne zaboraviti još i ovo.
Još samo ovu godinu u prometu će biti semena sa insekticidom.
Neonikotinoidi idu u istoriju.Gaucho,Poncho,Pozitron,Imidor sve to je završilo karijeru od sledeće godine.
 
Nazad
Vrh