Cena pšenice rod 2020

Zas narednu jesen ozbiljno razmišljam da li da sejem i koliko pšenice. Ovo sa hemijom i zaštitom prelazi sve matematičke modele i računice.
 
Ja već neku godinu smnjujem a sada već razmišljam da je uopšte ne sejem, prosto rečeno nužno zlo.
 
Postala je najzahtevnija kultura, ali što kaže Matić sejaćemo je mi koji moramo. Meni je na mom brdskom zemljištu najmanji rizik sa pšenicom i suncokretom. Za uljanu repicu nemam mehanizaciju.

E onda mi neki kažu pa vi na takvom terenu treba da se bavite voćarstvom. Neka hvala, krene sve lepo, pa kad zvekne mraz u martu, dovidjenja do sledeće sezone. Evo jedan u blizini 3.5 ha kajsije, prošle godine nije imalo ništa, neće biti ni ove.

Meni je sad na primer kukuruz najjednostavniji za proizvodnju. Posejem, uglavnom jedno prskanje, špartanje više ne radim i kombajn je sledeći. U svim ostalim kulturama navozam se sa prskalicom samo tako... Pšenicu samo što ne kadim, ali šta ću. Tako je kako je.
 
Tako je bilo i pre mnogo godina ,ne isplativa ,nećemo je sejati ali ...
Vidimo da su slične površine zasejane i da će se i dalje sejati .
 
Sve ima svoje. U Backoj je neisplativa, kada mogu da seju soju. Šta da sejem repicu kada niti ko otkupljuje niti ko vrši. Pa šta da radim sa njom. Sej suncokret i pšenicu,kukuriz po plodoredu i piči. Tropolje.
Cena pšenice 23 banatski klas
 
Па дође нека 2017 и скидаш 700-800кг/кј соје и 1500-2000 кг/кј кукуруза, где си ту? Сваке године неки усев подбаци, неки буде фул.
 
Istina ziva zito jako skupo postalo ali kad sve na papir stavim 1 - 1 je sa kukuruzom sto se uloga tice. Jedino kukuriz kad urodi i bude cijena onda je daleko veca zarada a posla ni upola.... Ulog na zitu sa ovim vecim arendama od ove godine tj nagodinu iznosi 640 eura (tu racunam mirovinsko i zdravstveno od nekih 30 eura na kolicini zemlje i amrotizaciju strojeva od nekih 55 eura po jutru) sa svime zivim po jutru. Nas poticaj izvlaci i to sto mogu cuvati zito ako bude neka cijena i prinosi od preko 9 do 11 tona kad godina bude dobra.
Prskanja od korova pa jos 3 puta bolest u pravilu i regulator rasta znaci 4 prskanja sigurno nekad i 5 ako ne ide regulator kad i bolest
 
Nazad
Vrh