Cena i plasman višnje 2016.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Visnja je ove godine prerano cvetala i dugo je cvetala, tako da je dosta neujednacena u sazrevanju. Da li neko zna cenu u vasem kraju. U Zajecaru od 10.tog pocinje berba, tek tada ce se znati koja je cena. Kod Vas?

Druga klasa 25din i tako ljudi beru. Cena za prvu klasu ce se znati sutra, a ni ona nije sjajna! Visnju su prosle godine uvozili iz Madjarske po 40 centi, i pune su hladnjace proslogodisnje visnje!
 
Proizvodna cena visnje sa uracunatim radom i amortizacijom , a bez profita ( zbog koga valjda na kraju krajeva svi mi i radimo ) je 40,00 din.
 
Kako god da racunas, najbolje prolaze oni koji pretacu med.. Tj visnju kupe od tebe pa prodaju onom tamo nekom, sredina je njihova zarada...
 
Pa po kom principu neko sa jednog drveta obere samo drugu klasu a prvu ostavi za kasnije kad bude bolja cena? A to pitanje prve i druge klase je prevara hladnjacara da vam jedan deo roda otkupe po znatno nizoj ceni, a ljudi kao ljudi cute i prihvataju tu pljacku pa se jos i zahvaljuju tim hladnjacarima sto su im uopste otkupili visnju po tako niskoj ceni.
 
A ja opet verujem da taj narod nije glup, vec da nema drugog resenja... Ili prihvati ili nemoj...
 
Prosle godine su je hladnjacari otkupljivali sa pocetnom cenom 80 a sezona se zavrsila na 100 a nisu ni gledali prvu i drugu klasu pa cak ni suvu materiju ma nista samo da kupuju. A sad te rodila Poljska, pa Turska pa uvoz iz Madjarske pa iz Tunguzije sa Marsa itd. Pa znate hladnjace su pune pa nemoze cena da bude veca od 5 din po kg. Osecam da ce na kraju da traze hladnjavcari da mi njima platimo da nam otkupe visnju. E sijo mi ga Djuro !!!!!!!!!!!!
 
Vidim uglavnom ste novi na forumu,sad ce ovaj strucnjak da vas ubedjuje kako je 25 sasvim pristojna cena.
Visnje nema, i to je cinjenica,tako da cena nece biti losa,to je maltene skoro sigurno.To je negde 60 plus dinara.Sto se tice klasiranja i to je vrlo interesantna prica.Ali da ne ulazimo bas u sve detalje:ppozdrav:
 
Hladnjača koja čuva višnju je ustvari ona koja je htela mnogo da zaradi i nije prodala po relnoj ceni kad je trebalo i nemojte da ih žalite zbog toga. Takođe, s obzirom da je rod relativno loš, ne dajte višnju po nekim bagatelnim cenama, jer nije realno da ta cena bude ispod 50, a mislim da će ladno ići i 70 pa i 80 pri kraju. Naravno, svi hladnjačari i otkupci mudro ćute dok se proizvođači krčkaju i razmišljaju ispod koje to cene ne bi dali, i svaki dan idu po malo niže. Kad krene pun jek berbe sve će da legne za 2 -3 dana, i otkup i cene i sve će da bude kupljeno, jer ono što hladnjače čuvaju je višnja BK, ali je potrebna i višnja Sk i višnja za sok i za drugu industriju. Nažalost tu uvek stradaju krajevi koji prvi beru pa moraju da prodaju pošto-zašto, videćete za 10 dana kad krene pa se ustanovi da nema nešto bog zna puno višne, kako će svi da navale, prepredeni su otkupci, oni to rade godinama, neki i decenijama, sve su to igre. Ko god može da čuva višnju, treba da je čuva koliko god može.
 
Berba jos nije pocela,niko nije zvanicno izasao sa cenom,i 2012 je krenula sa 25 din,a posle izasla preko 100 din.
ZICAPROM JE SKROZ UPRAVU,TO SU SVE MALE HLADNJACE ,NEMA LOGIKE DA BUDE LOSA CENA, TO STO JE NEKO NAPISAO DA SU JE UVEZLI PROSLE GOD PO 40 CENTI,PA ONI SU ONDA BILI DROGIRANI KADA SU RADILI OTKUP PO 90 DIN A UVEZLI PO 40 CENTI. I TO STO U mADJARSKOJ RANIJE STIZE

- - - - - - - - - -

BERBA JOS NIJE POCELA,NIKO NIJE ZVANICNO IZASAO SA CENOM,I 2012 JE KRENULA SA 25 DIN,A POSLE IZASLA PREKO 100 DIN.
 
Realno cena ispod 60 ne treba da bude, sta nam spremaju znacemo ako ne pre, onda za 10-15 dana... A opet, da se ovako udruzimo mnogo smo daleko razbacani i to je nasa mana, a njihova prednost... Jbg kad cujem dvojicu da pricaju kako su im pune hladnjace, zeznula ih u Februaru Juzna amerika pa im spustila izvoznu cenu voca, prosto takav bezobrazluk nema granica... Ja razumem da treba svi da zarade, ali da neki zarade mercedesov kamion samo sto visnju otkupe ( a gde je drugo voce), a neki ni carape od 50 dinara ne mogu da kupe, e to ne valja...
 
Za 20 dana...Kod mene je mraz unistio negde pola negde sve, kao i koliko cujem i u ostalim delovima Toplice. Sada je polu crvena da tako kazemo... Tamo gde na celo drvo ima dva ili tri ploda pocinje da crveni ceo plod..
 
Za one koji znaju engleski ili imaju nekoga da im prevede http://www.freshplaza.com
Tu mozete videti stanje poljoprivredne proizvodnje u celom svetu . Za otkupljivace i hladnjacre poruka INTERNET JE CUDO .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh