Cena ARENDE u vasem mestu???

Repa je zemlju u mom selu degradirala totalno...
Ali iz razloga ne poštovanja plodoreda 'sejana je svake druge godine 20 godina.
Mislim da jednom u 5 godina nije problem ali zasigurno iduće godine usev je lošiji...
 
Kad bih uzimao arendu na 1 godinu ili na vise ali da znam kad izlazim zadnje godine bih sejao repu i vadio po sto vecem blatu.
Isti rezultat bi dala i soja,kukuruz kad bi masina od 40t bruto slagala prohod do prohoda na 3m sirine po blatu da tone 20cm.
Kad se repa izvadi po suvom da se samo ripne poznaju tu nema pada prinosa.
 
Kad bih uzimao arendu na 1 godinu ili na vise ali da znam kad izlazim zadnje godine bih sejao repu i vadio po sto vecem blatu.
Isti rezultat bi dala i soja,kukuruz kad bi masina od 40t bruto slagala prohod do prohoda na 3m sirine po blatu da tone 20cm.
Kad se repa izvadi po suvom da se samo ripne poznaju tu nema pada prinosa.
Ti si jos mlad covek, kad budes sejao na svojim parcelama , 10-15 godine repe...onda se cujemo. Ja sam na svojima imao 6 godina, zadnju 2019 i jos se prepoznaju koje su bili.....Pricam za nas teren!
 
Kad bih uzimao arendu na 1 godinu ili na vise ali da znam kad izlazim zadnje godine bih sejao repu i vadio po sto vecem blatu.
Isti rezultat bi dala i soja,kukuruz kad bi masina od 40t bruto slagala prohod do prohoda na 3m sirine po blatu da tone 20cm.
Kad se repa izvadi po suvom da se samo ripne poznaju tu nema pada prinosa.
Ima druze, ima, kako god da se vadi smanjenja prinosa. Slazem se da se totalno unisti kada se po blatu radi to je katastrofa za usev sledece godine....
 
Isto to pricaju za suncokret kako zaprlja njivu,isposti i slicno a ove godine mi kukuruz u istom delu atara na suncokretu isti kao i na sojistu.
Onda je ta tvoja zemlja extra mega giga dobra 🙂
Posle suncokreta samo psenica se seje kod nas. Probao sam kukuruz i gde bude na ostalim njivama posle psenice, kukuruz na kukuruz i posle belog luka, bude od 5 do 7 tona po kj posle suncokreta bude 2-3 tone po kj. Sve isto djubreno i radjeno....
Zakljucak izvuci sam....
 
Na repu 430-450kg/kj djubriva, na kukuruz 330-350kg/kj,na suncokret 180-190 kg/kj, na soju 120-130kg/kj.
Toliko su ove godine njive nahranjenje.
 
Nije samo to problem, ja sam bacao po 500 kg kj na repu dok sam sejao vestackog djubriva. Ali unisti nekako zemlju da je to cudo jedno, bas se oseti po prinosima sledece dve godine. Evo ti primer i Sloba iz crepaje sta kaze koliko je unisten atar crepajacki od nekontrolisane setve repe...
 
Izvuče vlagu koja se ne nadomesti tokom zime i proleća pa je to problem.Nema goreg preduseva od lucerke kada zasuši, ako je godina iole normalna budu top prinosi i na njoj.
 
Isto to pricaju za suncokret kako zaprlja njivu,isposti i slicno a ove godine mi kukuruz u istom delu atara na suncokretu isti kao i na sojistu.
To sto je kod tebe tako ne znaci da je i kod nas drugih. Ubedljivo najlosiji kukuruz kod nas u ataru je na suncokretistu, ne samo moj nego sve parcele. Kada ima kise bude dobar kukuruz na suncokretu. Dogodine ako bude susa, na parcelama gde je sad suncokret i poseje se kukuruz nece biti nista.

Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
Meni je soja merilo suse. Prosek atara ce biti oko 1-1.5t/ha.
Sto sam uzimao u arendu su "lose" njive, kad sam krenuo da radim bile su stvarno takve ali svake godine dovodjenje u red djubrenjem i sad to neki zovu top zemlja.
Pun atar da za soju ne treba nista, moze i suncokret bez djubriva, za kukuruz nesto malo mesavine i ureje,a za psenicu samo urea.
Prve godine te njive de je sad suncokret dao 5t/ha su bile soja na kednu zaorao MAP 100-120kg/kj a na drugu nista. Prva dala 18 po jutru, druga 18.
 
1 trecina kukuruz i 2 trecine pšenica ove godine jedan deo soje zbog divlji svinja ,arendu dok sam radio isto kao moja zemlja radjeno i kad su mi drugi izbijali odnosno kad sam vratio vraćeno je uredno i cisto nisam iskljucivao taru gazio tenkom jer ja prosto zemlju volim i ne mogu da je unistavam iz nekog koristoljublja ili pakosti
 
Nazad
Vrh