Cena ARENDE u vasem mestu???

Ove godine sam placao 100e/ha. Bilo je prethodnih godina i ovih sto su placali 150-200e, sto su odjednom hteli da sakupe mnogo zemlje. Pa ove godine dost njih otkazalo kako sam cuo. A drzavna zemlja pocetna cena je od 14000 do 20000rsd/ha mislim da nije ni pola izlicitirano. Malo je problem vecini sto su to sve table od oko 40ha, pa im je mnogo da izlicitiraju sve.
 
Ove godine sam placao 100e/ha. Bilo je prethodnih godina i ovih sto su placali 150-200e, sto su odjednom hteli da sakupe mnogo zemlje. Pa ove godine dost njih otkazalo kako sam cuo. A drzavna zemlja pocetna cena je od 14000 do 20000rsd/ha mislim da nije ni pola izlicitirano. Malo je problem vecini sto su to sve table od oko 40ha, pa im je mnogo da izlicitiraju sve.

Ovaj je uzeo i polovinu te vracene zemlje oko 50000/ha,njemu nijedna parcela nije velika,uzeo oko 100ha prosle god +njegova +sitne parcele
 
Nema pada arende sve dok ne pocne industrija da radi jer je poljoprivreda jedina stvar od koje se moze ziveti u vecem delu zemlje. kad industrija krene opasce i interesovanje za zemljom, a samim tim i arenda ce pasti. Do tad nema nista od pada cene i radicemo za male pare. Prosto to je tako i to je zakon trzista i tu nam niko nije kriv ni Vucic, ni Dacic, ni Tadic, ni bilo koji drugi politicar. Doduse krivi su sto su unistili industrijum, ali nam cene nisu dizali vec mi. Nema dogovora, ne sloga i dovoljno da cene odu u nebo. Onaj ko hoce placace ko nece nece i tu nema sta da se vise polemise. Zemlje sve manje i manje u ponudi, a deca sve gladnija.
Imam utisak da su neki spremni da rade i za 10 e/kj samo da bi radili.
 
Kod nas i dalje isto kao lane, ko je davao 250e (Padincani) mada su i neki nasi mestani morali da daju te pare da bi ostali u igri! Ja sam podvukao crtu na 200e, mada je i to upitno na nasem pesku!
 
Kod nas 100e po H a,od sledece smanjujem na 50e pa ko hoce hoce.I ovi sto su veci smanjuju povrsine jer dosta beogradjani smanjuju cene proizvoda.Stig kako gde,negde je doguralo i do 250.300e ali od ove smanjuje na 150e.
 
Arenda ide gore, jer zemlje NEMA!

Da ne pričam ako dođu stranci...
Kako kod koga.Bolje ce ljudi sedeti za dzabe nego raditi za dzabe.Kod nas nije neki kvalitet zemlje kao u Vojvodini,veca je nadmorska visina pa dosta utice i mikroklimat,manje su parcele pa se sa vecim traktorima otezava rad i poskupljuje proizvodnja a,pored svega toga otkupne cene su barem za dva dinara manje nego u Vojvodini.pokrajna takodje daje bolje uslove za kredite i za novu mehanizaciju sto kod nas nije slucaj....I kad sve to saberes svako ce pre raditi za neku platu od 200e i nece gledati u nebo i razmisljati.
 
Kod mene 30e po ha.
Na kraju ce biti i dzabe kao sto je bilo do pre par godina dok nisu dosli babe i dede iz inostranstva sa penzijama od preko 1000e i kupili sinovima,unucima velike traktore da se prica da oni rade dosta zemlje i da imaju najbolje masine u okolini.No polako i babe i dede pouceni svapskim iskustvom nece finansirati poljoprivrednu proizvodu do veka.Vec polako pitaju gde je zarada a,zarade prc nema....Garantujem da kod mene u okolini nema 5 ljudi koji rade preko 30ha a,da nemaju nekog u inostranstvu!
 
Na kraju ce biti i dzabe kao sto je bilo do pre par godina dok nisu dosli babe i dede iz inostranstva sa penzijama od preko 1000e i kupili sinovima,unucima velike traktore da se prica da oni rade dosta zemlje i da imaju najbolje masine u okolini.No polako i babe i dede pouceni svapskim iskustvom nece finansirati poljoprivrednu proizvodu do veka.Vec polako pitaju gde je zarada a,zarade prc nema....Garantujem da kod mene u okolini nema 5 ljudi koji rade preko 30ha a,da nemaju nekog u inostranstvu!

Indeticna situacija i ovde, kao da slusam da pricas o ovim okolnim selima kod mene :D I moj cale kaze da ce za 2-3 godine biti dosta zemlje koja se ne radi i koja ce moci da se uzme dzabe ili za malu kiriju. Sreo sam jednog na Pionirovim danima polja, kaze radi 80ha od toga 40 u njegovom selu (30 valjda njegovo) a 40 u susednom. U susednom samo jedan deo placa 50e/ha ovo ostalo mu daju ljudi dzabe samo da ne stoji u korovu. Jeste da nije isti kvalitet zemljista ali opet mu rodi relativno slicno a ulaganje za 50-100e manje.
 
To mi je sve poznato.. Mada situacija kod mene nije bas takva, kod mene povratnici iz inostranstva koji boluju od kompleksa nize vrednosti kupuju masine i placaju po 200 i 300 evra po ha da se dokazu, polako gube bitku, jer neznaju kad, kako i sta, jer da su znali da rade poljoprivredu ne bi ni odlazili u inostranstvo.. Jedan kupio Same 77 ks i radi 1,5 ha, sad ga prodaje, njive dao u arednu.. Ja sam se drzao za 100 evra po ha i za dve godine duplirao povrsine koje obradjujem, sledece godine jos povecavam i tako u nedogled..... Dok drugi odustaju i ne isplati se i ismejavaju me kad bacam NPK u Ureu, ja se sirim kao epidemija i pisem istoriju u selo...
 
Ево странци ће да се тркају да узимају њивице у закуп. Људи, па они пуцају на задруге и државну земљу, значи од пар хиљада хектара па нагоре, а не на пар хектара. Купиће све што вреди, значи велике површине, а ово по селима, па има да купују једно 200 година, колке су нам парцеле, са изузецима. Њих то не интересује...
 
Mislis da im se nece prikrpiti neki(ovi koji su sad NN lica i rade drzavnu zemlju,peru tudje pare,licitiraju za druge i koriste bespovratna sredstva...) da im pripomognu i za njih kupuju zemlju po selu sto u arendu,sto za vecito.
 
Nazad
Vrh