Bušenje bunara na njivama

ljudi moji propast,svaki dan kiša ...
iz bunara preljeva voda
 
eh ljudi ove godine nisam zaradio ni prase da ispečem,nikom ne treba vode ,selim se u pustinju!!!
 
Zdravo DRUSTVO
Ocu da mi malo pomognete....imam bunar fi160 dubok 55 metara voda mi je na 7metara...imam pumpu koja vadi neki 150l/min pustim je da radi ceo dan oko 12 saati i nivo padne oko 1 metar...Sad bi zeleo da iskopam na metar od njega drugi bunar sa prstenjom neki 10m dubina....dal bi voda isla i njemu ili ne...
Ili da spojimova dva bunara i ubacim na neki 8 metara dubine u ovaj sta kopam sa prstenjom hondu motor koj vuce 800l/min u da vuce vodu iz ovog 55metara...

Molimvas za savet
 
Probaj Hondu spojit na bunar pa vidi koliko ti daje litara ,još ti je bolja solucija da se ukopaš 1 metar sa pumpom i dobit ćeš sigurno veći kapacitet ,
Probaj sve samo da ne moraš kopat drugi ,to je najskuplja varijanta
 
34erf2w.jpg
[/IMG]
gotovo sve pumpe imaju skoro linearan graf dobave pa pogledaj količinu vode sa dubinom usisa
 
Pozdrav forumašima ,stiglo je proljeće !!!!
Palite bušilice ,krenila je sezona ,biljeke su nam već ožednile!!!!
 
To sam mislio profil cijevi debljina stjenke,pvc ili čelična ,koliki mu je protok u sekundi?
 
Pozdrav svima :cao:

Imam jedno pitanje ako neko moze da mi pomogne sa savetom.

U pitanju je stari seoski bunar ( godiste ne znam ali je preko 60 god. ozidan kamenom ).

Problem je sto vec sad nema vode, dubok je 15 metara a ima veoma malo tj. metar dva od dna bunara, u kisnim periodima ima dosta ali cim malo sunce ozari nista.

Pitanje je sledece kako da ozivim bunar?

Da li ciscenje pomaze ili ponovno kopanje da bude dublji tj. da li je moguce iskoprati jos koji metar bez kopletnog rusenja starog bunara?

Unapred Hvala na svim odgovorima.

Pozdrav

Vasilije
 
Dilema

Pozdrav i od mene :cao:
Da vam predočim moju dilemu. Naime pre koju godinu smo kod kuće u dvorištu svrdlom izbušili rupu od nekih 3-4m dubine i nakon toga pobili pocinkovanu cev 5/4 do recimo 5,5m. Vode ima u izobilju, ceo komšiluk ima bunare mahom i ne presušuju pa smo i mi rešili da dobijemo vodu za zalivanje okućnice. Ručnom pumpom smo izvlačili vodu i pesak,pesak,pesak... Pa sam ja došao na ideju da priključim motor za navodnjavanje na tu cev da ne bih kršio ruke sa ručnom pumpom. I radio je on super. Izvukao je gomilu peska, pritom otišlo radno kolo ali sam kupio još 2 (da se ima :) ). Mogao je da radi non stop i da ne nestane vode. Pustali smo ga da radi po sat-dva i posle gasili jer bi sve živo potopili sa izvučenom vodom. Motorna pumpa je DMB Slap 500, ne znam koliko vode vuče na sat ali je mnogo. I onda nastupila ona velika suša, pre 2-3 godine beše ako se ne varam, kod nas nastade problem sa vodosnabdevanjem. Imali smo restrikcije,pustali nam tek noću po koji sat itd. Rešimo mi da proverimo ovu vodu i kad nam rekli da je dobra za tehničku upotebu rešim da kupim hidrofor.Priključim ga na istu cev, ali sa filterom ispred usisa da i njemu na strada radno kolo. Kad ono taj filter se napuni za minut. Mislim da je 80 mikrona. Skapiram da nikako pesak neću moći da rešim i dignem ruke.
Sad otac napravio svrdlo da proba u jednoj njivi da nađe vodu. A ja skontam da mogu da napravim veće sa kojim bih ovu postojeću rupu kod kuće proširio (da mi buše f300 tražili mi 30e/m što je meni mnogo). A to sa namerom da ubacim plastičnu cev recimo f200 i u nju okiten 5/4 za hidrofor. Jer ima par ljudi u komšiluku tako uradili za potopne pumpe za navodnjavanje. I tako napravimo veće svrdlo, prečnik nekih 24 cm i proširimo ovu rupu od ranije (stara cev izvučena). Stigli smo do oko 4 metra i tu stali, naravno zbog peska. Vadili smo i oblutke,kasnije i one veće koji ne bi mogli da prođu kroz svrdlo što znači da se obrušili sa strane. Koliko da vadimo uvek kad vratimo svrdlo u rupu ono stane na istoj visini. Kontam da je dole jaka struja i da ga nanosi,kad se pogleda vidi se da se vrtloži voda. Da napomenem da je voda bila uvek prisutna jer se digla još u staroj rupi. I sad se digla na nekih 70cm dubine.Znači ima vodeni stub od skoro 3m. Motornu pumpu opet smo pustali i vuče vodu ali opadne nivo posle 2-3 minuta i nakon toga ne vuče još mnogo vodu jer uvuče vazduh na usisnoj korpi. A vode ima na dnu i tad i odmah krene da se penje u rupi.
Eto danas sam mislio da kupim plastičnu cev f200 ili možda malo manju i da to rešimo. Opet smo pustali pumpu i otac kaže da je bolje kad bi mogli još malo da uđemo u pesak jer bi imali mnogo jači dotok. Ja nisam pametan šta da uradim. Mislim da bi i sa ovim bio miran što se tiče vode, a i ne bih pravio neki veći trošak. Da sam hteo mogli su da mi urade bunar sa betonskim cevima za 300-400e. Gledao sam sad cene pocinkovanih cevi i nisu baš jeftine. Trebala bi mi bar 3'' ili 4''. Sa 3 cola ne znam jel bi mogla da uđe usisna korpa i poluspojnica od okitena 5/4 unutar nje :sta: U 4 cola bi mogla garant, ali je metar cevi skoro 30e. Našao sam i pvc cevi, ali ne znam koliko su jake baš one. Dosta su jeftinije, imaju i dosta debele zidove ali opet je to plastika. Morao bih da ih nabijem u pesak,a i da to uradim pitam se jel bi mogla da se iznutra ubaci filter mrežica neka, jer ako bi bila spolja prilikom nabijanja bi se sve to urnisalo.
Eto ja malo odužio ali morao sam da pojasnim malo. Nadam se da ima članova foruma koji će mi moći pomoći sa nekim predlogom.
Pozdrav, Martin.
 
Poslednja izmena:
Jel ima dolje šljunka ili je samo pjesak dok ste zabijali cjev i bušili ,ako je pijesak onda nije problem sa šljunkom je malo veći zez!!
 
Hvala na odgovoru. Pa zapravo je šljunak, ima kamenčića dosta kroz pesak. I sitnijeg i krupnijeg kao i oblutaka. Nisam još ništa radio jer beše kiša ovih dana. Nešto sam razmišljao da probam recimo da uzmem cev fi 200mm i da napravim manje svrdlo koje može da uđe u nju. Cev da ne zatvaram na kraju,već da je otvorenu spustim i kroz nju da vadim šljunak tim svrdlom, kao i da ispumpavam pumpom sitniji pesak. Trebalo bi da može da uđe na taj način cev. Verovatno bi se ona vremenom punila odozdo jer nije zatvorena pa bih morao da ponavljam postupak.
Stvarno ne znam. Ili da lepo ubacim cev dokle ide pa kako bude. A ako nekad bude prestala da dolazi napraviću bunar i to je to. Valjda će se popraviti situacija nekada .
Pozdrav.
 
Nazad
Vrh