Bušenje bunara na njivama

Ja bih voleo da mi se Busac javi kako bismo mogli da pregovaramo oko njegovog posla....

Hvala.
 
Pozdrav svima!!!
Svi koji imaju plitke bunare mogu biti sretni do neba,kod nas cijeli potez uz rijeku Dravu je takav ,nivo vode je na dubini 2 metra tako da sve pumpe mogu radit bez problema
Količine vode su nepresušive (samo dokad?) na 5/4 ide do 5 kubika po satu dok smo na 4" vukli nevjerovatnih 68 kubika na sat !!
 
Pozdrav svima, nisam mogao da nadjem drugu temu gde bih mogao da izlozim svoj problem. Imam relativno mlad vocnjak (iskljucivo sljive), i resio sam da iskopam bunar za navodnjavanje ( ne treba mnogo veliki samo da mogu da spustim potapajucu pumpu). Ali tu se javio jedan problem jer sam hteo da dovedem struju jer sam sracunao da mi se bas ne isplati da zalevam na gorivo, izvadio sam kopiju plana ali u urbanizmu su mi rekli da ne postoji urbanisticki plan i on moze da se uradi u januaru. Pa me interesuje da li postoji neki nacin ako se obratim ministarstvu ili nekom drugom da dobijem tu struju ubrzano. Da idem na foru da ce mi se osusiti voce ako ga ne zalevam itd. Da li vredi pokusavati ili da cekam januara ?? Mada sam imao jos neke planove ali sve to propada dok ne dobijem struju.
Izvinjavam se jos jednom ako je pitanje off-topic
 
i jos kad ti kazu koja je cena tog prikljucka za struju ima da se onesvestis i za te pare da kupis par cisterni goriva
 
Ma znam ja koliko je prikljucak nije problem u parama u opste mogu ja da zalevam i sa motorom na gorivo ali struja mi je potrebna za drugu vrstu investicije na tom placu, pa sam pritom mislio da uradim i navodnjavanje vocaka na struju :osmeh: Ali moracu da cekam januar nazalost.
 
Ako bi se odlučio da navodnjavam parcelu od 3ha , udaljenu 300m od rijeke i još 100-200m u njivi , crijevo recimo fi 75 i na kraju da stavim 2-3 tifonska topa (jolly) malo manja , dali je izvodljivo i kolika bi trebala pumpa?Koliko se gubi pritiska na toliku daljinu?Kolega okrim valjda koristi takve.Hvala.
 
Ako bi se odlučio da navodnjavam parcelu od 3ha , udaljenu 300m od rijeke i još 100-200m u njivi , crijevo recimo fi 75 i na kraju da stavim 2-3 tifonska topa (jolly) malo manja , dali je izvodljivo i kolika bi trebala pumpa?Koliko se gubi pritiska na toliku daljinu?Kolega okrim valjda koristi takve.Hvala.
Ja trenutno ne zalivam ni jednu kulturu, ali kakva je suša, a ozbiljno razmišljam o tome.

Što se tiče tvog slučaja, mislim da bi sa prečnicima cevi koje si naveo pomenutu razdaljinu bez problema snabdevao potrebnom količinom vode. Pumpa bi ti trebala najmalnje 1000 l/minuti i time bi na toj razdaljini trebao da bez problema "teraš" dva "JOLLY" tifonska topa u širini od 40 do 50 metara. Širina zahvata topova zavisi od visine na koju su postavljeni (moji su na tronošcima visine 2,2 metara), od vetra i od prečnika gornje mlaznice. Ja sam pokrivao sa dva topa 72 reda kukuruza, ali mi je udaljenost od pumpe bila oko 110 metara, a vodu sam crpio sa "Hondom" od 600 litara u minuti.

To nije velika investicija i ja ti savetujem da to uradiš, a "JOLLI" topove ti preporučujem jer rade na manjim pritiscima i imaju izmenljive mlaznice, tako da im nije problem regulisati domet. Uz to su i sektorski, tako da stvarno precizno određuješ zalivanu površinu.

Ja sam bio prezadovoljan postignutim učinkom, što neznači da ne postoje bolja rešenja, ali su sigurno puno skuplja.

Moj ti je savet da pre kupovine pumpe potražiš savet kod nekog dobrog poznavaoca te problematike koliki su gubici pritiska na pojedinim prečnicima i udaljenostima, jer to stvarno neznam.

Pozdrav od Mirka iz Kule i slobodno pitaj ako mogu nekako pomoći. :cao:
 
Poslednja izmena:
Ovde mi savjetuju ovo crijevo :
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSdkQ8Mdd3_omB5LU9zEsavr-fAq_o1Ny7hFQCFq94HvNMx63Ko
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:...9-Vimyd_W-ZCzPRKpIzGJMX5B1xdvWXBIOsetJ_oFjljA

,košta fi 50 oko 1.2e/m , a fi 75 2.5e/m , kažu da će funkcionisati.
Okrim ,jesi li tronošce kupovao ili pravio , kad bi stavio sliku bilo bi super.

Tronošce sam ja napravio i to od cevi 20x20 mm a jedan je od okruglih običnih cevi od1/2 cola. Prvo sam napravio od "L" profila 50 x 50 debelog zida, ali je to bilo jako teško za prenošenje, zatim sam napravio od "U" profila 15 x26 x15, ali ti su bili slabi. a ovi sada su optimalni, nisu preteški za prenošenje, a dovoljno su čvrsti da izdrže rad topova. Cev od 6 m se preseče na tri dela od 2 metra, na jednom kraju sam zavario muf od 5/4 za jednu cev, kroz nju prolazi vijak M12 koji spaja druge dve cevi sa svake strane, u muf sam uvrnuo duplu niplu na koju dolazi top, a sa druge strane mufa se navrće dovodno crevo (samo parče) i dalje se nastavlja do razvodnika, ali slike će bolje odjasniti, samo mi treba malo vremena da sve to namontiram i slikam jer je sve rasklopljeno.

Što se tiče creva koje si postavio ma slikama mislim da ti neće odgovarati. Ja sam prvo takva koristio, navodno su bila atestirana do 5 bara, a radni pritisak im je bio 3 bara, međutim, stalno su pucala, kad sam pustio vodu i Hondu poterao punim gasom, jednostavno su se naduvala, stvorio se "balon" i pucalo je uzduž, tako da sam ih iskoristio za umetanje u stara vatrogasna creva koja su puštala i koja sam povoljno nabavio, ali to iziskuje mukotrpan rad da se uvuku creva jedno u drugo i jako su teška. Možda su to bolja creva od onih što sam ja kupio, ali svakako traži deklaraciju i garanciju od trgovca da nebi imao nepotrebnih problema kada počneš raditi.

Za sada toliko, odoh da slikam obo što te interesuje. Pozdrav od Mirka iz Kule.:cao:
 
Poslednja izmena:
@ MOMOSARIC

Evo kao što sam obećao postavljam nekoliko slika osnovnih detalja mojeg sistema za zalivanje, pumpu nisam iznosio jer je u podrumu, a ako još nešto zatreba, samo pitaj.

Pozdrav od Mirka iz Kule.:cao:


Rešenje spoja topova i tronožaca.


Delovi zalivnog sistema.


Na slici se vidi parče problematičnog creva.


Namontiran sistem spreman za rad.






Još nekoliko detalja namontiranog sistema.
 
Pozdrav svima!! Gde se izgubi bunardzija, pod imenom "BUSAC" zamolio bih ostale kolege ako neko ima njegov tel. neka ga postavi unapred zahvalan
 
Pozdrav svima !
Malo sam bio odsutan , ali radimo kao crnci ...
Nazalost nemam puno slobodnog vremena , pa zato sam malo "inaktivan" .
 
I ja bih vileo da dobijem broj Busaca... molim ako neko ima neka ga posalje na pp ili Busac neka se javi na pp sa brojem telefona.

Hvala.
 
Imam plac od 40 ari u Starom Slankamenu na bregu , iskopao bih bunar da moze das snabdeva kucu , bazen 10x5m dubine 2m i bastu , travnjak i vocnjak oko kuce , moze neka preporuka sta je najbolje i najjeftinije uraditi kao i kontakt telefon nekoga ko sigurno moze da mi napravi bunar na mestu koje ima konstantan priliv vode. , poz braca djacic 064/1180970
 
Braco i ostali,

cini mi se da sam konacno nasao pravog coveka za bunare. Poslao sam mu GPS koordinate placa i mesta gde sam planirao bunar, covek pogledao, rekao sta ima i sam predlozio da dodje na lokaciju da pogleda teren i osmotri okolinu. Nisam cak ni morao da ga teram da dodje. Lepo od njega. Kada budemo konkretizovali pregovore i planove, javljam utiske, za sada samo najbolje mogu da kazem.

Pozz
 
Pozdrav

Interesuje me dali ima neki sajt, sa hidro - geoloskim (ili kako vec) mapama, podzemnih voda.
Kako to pronaci?
Cuo sam da ljudi salju svoje koordinate, i po svojoj lokaciji '' bunardzije'' dalje odradjuju posao.
 
Nazad
Vrh