Bremenitost i jarenje koza

Što više postova pročitam sve manje znam bar tako ja mislim .Čovek pita šta je problem uginuća jarića posle jarenja.Ono savetei davanje lizalica i neki bezveznih stvari bez kojih koze i mogu da normalno da se ojare i da bude sve ok sa jarićima.Nikad nisam davao kozama ni lizalice ni dikalcijum ni stočnu kredu pa nisam imao nikad taj problem.Po mom skromnom iskustvu a i konsultaciji sa stručnjacima do uginuća jarića dolazi zbog krvnog srodstva.Stronic kaže da srordstvo nije ali se pitam dali ima karton od koza i jarčeva da vidi pradedove i prabake koza a u manjim sredinama kao i kod mene u selu nemoguće je parenje van krvnog srodstva.Ja kupujem jariće iz udaljenih destinacija i jednom za malo da mi se to desi i ako su farme bile dosta udaljene a u današnje vreme vam to ništa neznači.Srodstvo a i neki geni mogu da dovedu do pomora jarića a za bolest nisam čuo i ako je moguća.
 
Hoce nekad i tetanus da napravi pomor ali tek posle nekoliko dana od jarenja a za ovaj slucaj jos nisam cuo .I ishrana mora biti adekvatna tokom cele godine bar sto se tice mikroelemenata. Morate dobro voditi racuna o higijeni u stali ,prostirite svezu slamu redovno. Pozdrav.
 
sto si tice ishrane, dobijaju kupovni koncentrat, plus sto im mi dodajemo u to maaloo krede, soli, kostana i neki vitamini, a sto se tice prostirke(pravio rolo bale od zobi i djeteline, pa poa izbace iz jasala, nece da jedu, presusilo se na njivi)) tako da je stalno to izbacujem iz jasala i sterem a uz to dodajem i slame svaka 3-4 dana. 90% je skroz suvo. sijeno i nije najboljeg kvaliteta jer nisam imao bas puno djeteline. jedini problem, ako to smeta, jest sto su imaju sad buve, al prasili smo ih sa nekim sredstvom.

- - - - - - - - - -

MILANE...nebi rekao da su u krvnom srodstvu, jer sam svoje musko jare dao covjeku a on meni svoje...a on prosle godine kupio dvije koze i jarca iz Bosanskog Broda...sad svasta je moguce. 100 posto siguran nemogu biti da nisu u krvnom srodstvu al svasta je moguce.
 
Prvi put cujem da koze imaju buve, a najverovatniju uzrok uginuca jarica je upravo to sto ste ih prasili nekim sredstvom /verovatno a trebalo bi insekticidom/ koji je do njih stigao preko koze majke. Jesu li svi jarici bili doneti do kraja.
 
isto ono sto i ljdi imaju u u kosi..pa se cesu :osmeh: ajde slikacu veceras il sutra ujutru pa cu postaviti sliku od tih buva. prasili smo ih sa neopitroidom...preporuka veterinara

da svi su bili do kraja

zadnje jare je samo umrlo poslije prasenja, ostala su prije prasenja.
 
Koze imaju ponekad buve a moguće je da je sredstvo suviše jako a koze se lizale.
jarad mogu da budu avitalna posle jarenja ako majkama fale mikroelemnti ili minerali i da takva nemogu da sisaju usled grčeva i da uginu ili da ih pegaze koze ako su u velikom stadu.
ako su koze jele budjavu hranu onda mikotoksini iz sena mogu da ubiju jarad pre jarenja ali tesko da uginjavaju posle
što se tiče srodstva to sam i ja pomenuo pored svih ostalih uzroka i to stalno pominjem da je glavni uzrok uginuća jaradi. Moguće su skrivene dominantno nasledne anomalije, slabost srca, neki nedostaci i drugo
 
25a1z4y.jpg
2lm1k68.jpg
jutros dosli na svijet :bravo:
 
Kod nas se na Kosovu kaze masala!Ovde neka su ti korisni!U svakom slucaju nek su zivi i zdravi!Ja veceras dezuram,ne znam da li ce se ojariti ali sve simptome ima.Mlada Alpinica,prvojarkinja.Jedva cekam...a vec me noge bole od spartanja kuca-kozarnik.Sve sam pripremila samo jos da se ona resi da krene.Nesto procitah da se obicno jare preko dana,redje nocu u tom slucaju sam nadrljala.Nemam mira u kuci a nemam pojma koliko ce potrajati.:sta:
 
Kod nas se na Kosovu kaze masala!

)

Да се и ја похвалим... Сасвим неочекивано и ван мог плана (требало је тек крајем марта), сачека ме јутрос принова у мом Зоолошком врту.

141pr3t.jpg


Ојарила се напољу, тј. у њиховом свакодневном простору, а не у боксу, који сам брижно спремио. Добро је да није било много хладно. Чим сам га видео, схватио сам зашто је "поранило". Очигледно је да се "дама" није повиновала нашем проводаџисању, него је бирала према свом нахођењу и терминима. По бојама сам схватио ко је отац. Прилично је ситно, веоватно зато што је јарац / очигледни кривац био тек стасао и замомчио се. Али је витално и сиса јако лепо. Коза и није нека млекуља, па ништа не остане. Бојим се да ће у неком тренутку ипак пресушити.

Моје козе стварно не дају толико интензивне знаке и најаве предстојећих догађаја, као што би човек очекивао и као што други описују. Нити су дречале када им је било време мркања, нити је ова пресушила неко време пред јарење, нити је налила Бог-зна-колико млека пре јарења. Потпуно сам слуђен. Данас је друга нервозна, спустила је стомак, па може да се деси да буде вечерас. Неће ни под разно да буде у боксу, него само иде за мном и кмечи. Посетићу је у току ноћи пар пута. Ни она није пресушила, музао сам сваки дан преко 1л млека. Данас нешто више, али није ништа гушће него иначе, тј. није колострум. Ко зна шта је у питању...
 
Poslednja izmena od urednika:
Za sitne jariće nije kriv jarac već gazda koza što koze nije zasušio u predviđeno vreme pre jarenja.Jarići su zbog toga sitni jer nisu imali hrane za rast.Neznam šta vam znači to dežurstvo preko noći kod koza.Koza je od domaćih životinja najsocijalnija i sve zavisi kako čovek postupa sa njom ona mu tako vraća.Ako ste drski mnogo vičete na nju ona će svakakao trenutak jarenja da ako ikako može da obavi bez vas.Ja u svom periodu bavljenja koza nisam imao noćno jarenja najranije je bilo u vreme jutarnjeg hranjenja. a isto sam i ja ispočetka dežurao a kad sam ustanovio da se jare danju prestao sam da bi potvrdu o tom dobio od stručnjaka.Vi da ste pročitali što je napisano na forumu sigurno vam se to nebi dešavalo!
 
Поздрав..опет имам питања, па вас молим за одговор. Коза која се ојарила 11. јануара јуче и данас је тражила јарца, па вас питам зашто и како до тога долази и да ли опет може остати сјарна? Иначе прошле године није се ојарила, сазнали смо касније од других који су такође водили своју козу код тог јарца, да је јарац био јалов, јер и њихова није остала сјарна.
Друга коза која се ојарила 14.фебруара, ојарила је једно веће јаре, има грудвице у вимену. Јаре сиса, подам и другим јарићима да сисају код ње, надајући се да ће разбити те грудвице. Али опет шта ви предлажете да радим са тим?
 
Toj prvoj se nesto zeznuli hormoni, vidi da nema neku upalu i kakav joj je iscedak iz vagine ako ga ima, ako je čist onda je ok a ako je gnojav ili krvavognojav onda nevalja i zovi veterinara, moguće je da ima i neu cistu pa je to izazvalo lažni estrus.
Što se tiče grudvica to je mastitis, zovi veterinara a ako je celo vime tvrdo pomešaj sirće, rakiju i kvasac i dobro masiraj vime ujutru na podne i uvece 5-6 dana.
 
Pozdrav svima sa forima,

Juče sam na sajtu agroplod.rs kao savjet veterinara vidjela, da se nakon jarenja odmah, kozi daje šoljica crne zaslađene kafe :)
Imate li o ovome kakvog iskustva, je li ko probao? :)
 
Kafu i šećer obavezno odmah nakon jarenja dam kozi radi jačanja.Kafa radi dizanja pritiska a kafu radi poditanja snage.To se je pokazalo tako dobro da i kod najtežeg jarenja koza se brzo povrati.Posle tog miksa obavezno topla voda za piće.
 
Meni se pre cetiri dana ojarila koza a stomak joj jos uvek veliki kao da ima jos dva u sebi
 
[B]mudric milan je napisao(la):
[/B]jare je malo... ojarila se nocu...


Шалу на страну, јако волим да читам разне ставове на овом форуму, да изнесем понекад своје мишљење и искуство, па макар било погрешно, јер на тај начин могу да сазнам нешто ново, а и други да увиде туђе грешке. И било би лепо када би смо наставили у нормалном тону и без непотребних шпекулација, нагађања без основа, а поготово без нервозе. Зато без знакова узвика. Ако може...

1. Нисам козу засушио, 1. јер јој је предвиђени термин био тек крајем марта; 2. јер су ми неки људи који си одгајили МНОГО коза рекли (па и неки овде на форуму написали) да ће сама то да одради, тј. да "прегори" када дође време. Обзиром да преко зиме обилно храним козе врхунском исхраном, која се састоји од кукуруза, тритикала (прекрупљених), мекиња, сој. сачме, реп. резанаца, МКФ, ст. соли, премикса за музаре доказаног произвођача + 2 врсте сена по вољи (једно сам ја косио и скуљао и једу са стожине колико хоће, а друго сам купио у балама и једу из јасли колико хоће) и брста шта нађу, чисто сумњам да је моја небрига допринела у великој мери величини јарета, без обзира на мужу.

2. Да сам дрзак према њима, да много вичем или да сам на неки начин лошег понашања према својим козама (животињама уопште), чисто сумњам да би се сви заједно без престанка гурали око мене да се мазе, да би козе ишле за мном свуда као керови и да би ми све животиње на фарми јеле из руке. Сва деца из краја долазе код мене, да гледају то чудо и да се играју са њима. Више бих пара зарадио на картама, него на млеку. Викнем на козе када се пробију до окућнице и када почну да брсте моје и комшијско украсно биље. Од воћа сам дигао руке... Тако да чисто сумњам да се коза крила од мене, када се јарила. Уосталом, нисам ни написао да се ојарила ноћу, пре ће бити да је то урадила рано ујутру. управо мој став је да ти животиње враћају онолико колико им пружиш. Тако да отпада још једна шпекулација.

Као што написах на почетку, ето мог искуства, па нека извуче ко шта хоће из њега. Ја не кажем да сам све урадио како треба, јер очигледно нисам, али нешто тврдити тако категорично, без увида у комплетно стање и на основу пр мојих редака, делује мало непријатно. Једно "можда" или "вероватно" у поруци на коју одговарам и недостатак знакова узвика би допринели у великој мери квалитету дискусије, а и мене (а можда и друге, кад прочитају мој одговор) натерали да размислим више. Свакако хвала на труду и велики поздрав!
 
Poslednja izmena od urednika:
Kafu i šećer obavezno odmah nakon jarenja dam kozi radi jačanja.Kafa radi dizanja pritiska a kafu radi poditanja snage.To se je pokazalo tako dobro da i kod najtežeg jarenja koza se brzo povrati.Posle tog miksa obavezno topla voda za piće.

I ja radim isto to. Sve koze dobiju kafu zaslađenu i još u toplu vodu dodam mekinja. Mekinje su dodatna energija bez opterećernja stomaka.. Idealno bi bilo da se kozama daje više puta po manje hrane i da tek za par dana dobiju pun obrok..
 
Nazad
Vrh