Bremenitost i jarenje koza

Puno ti hvala,Nemanja bas si me umirio.Znaci imam jos mesec dana do odbijanja jareta jer mu je danas tek mesec dana,a cula sam da treba sa mesec dana da se odbiju.A i ne moram da dezuram kod ove kozice sto je nalila mleko jer nece bas tako brzo da se ojari.Ja sam digla paniku kad sam videla mleko,izvrsila sve pripreme i obilazim je ko debil po ceo dan a ona samo sto mi ne kaze "sta ti je zeno,sta me samo zagledas".p.s.Ustali smo u 4h,probudio nas lavez pasa.Neka zivotinja napala dva praseta u svinjcu.Cekamo da svane da vidimo jel bio sakal.Dvojica pobegla jednog smo uhvatili a prasici su dobro zasad.
 
Jare mora da bude minimum 2meseca staro da bi se odbilo, ako hoćeš kvalitetnu kozu onda neki preporučuju da sisa 4m.
Odvajam ih sa mesec dana.. a u medjuvremenu dajem im hranu granule za jagnjad(kasnije im pravim hranu sa dosta proteina ..po recepturi),, nikakvih problema nemam a koze gajim ne zbog jarica , vec mi treba mleko,pa zato i drzim koze..
 
Само ти Јелена питај, све ово чека и мене, а неискусан сам са козама таман колико изгледа и ти. Да ли је можда за јариће боља вештачка храна од козјег млека? Тако испада по колеги "crni gruja". Ја некако мислим да је ипак боље држати их дуже уз козу, ако хоћеш боље јариће. Додуше, колико ја знам, на фармама их одмах одвајају, не чекају ни 5 дана.
 
Само ти Јелена питај, све ово чека и мене, а неискусан сам са козама таман колико изгледа и ти. Да ли је можда за јариће боља вештачка храна од козјег млека? Тако испада по колеги "crni gruja". Ја некако мислим да је ипак боље држати их дуже уз козу, ако хоћеш боље јариће. Додуше, колико ја знам, на фармама их одмах одвајају, не чекају ни 5 дана.

Majčino mleko je najbolje i tu ne bi smelo da bude dileme.Jedino ukoliko planiraš da držiš koze zbog mleka u tom slučaju ljudi odvajaju jarad čim krene "dobro" mleko, 6-7 dan.Slična situacija je i sa kravama.
 
Ja sam kupovao jarad na pijaci starosti 1,5meseci i težine 7-8kg i hranio sam ih ječmom i kukuruzom uz livadsko seno. Možda ostanu malo sitniji i dreka je prvih 2-4dana ali budu ok.
Moje mišljenje je da ako želite rano da imate mleko od koze, u nekim normalnim uslovima, onda može da se odradi kao kod krava. Odvojiš jare od koze npr uveče, ujutru ga pustiš da sisa jednu sisu a ti muzeš drugu i tako 3x dnevno, do dva meseca , posle dva već je njemu razvijen sistem za varenje i može da se izvuče na žitaricama i senu. Najbolje bi bilo da ima koncentrata za jarad ali pošto nema onda se kombinuje šta ima.
 
Naravno da drzim koze zbog koristi,ne i ciste ljubavi,treba mi mleko ali ne po svaku cenu.Ovo je period prilagodjavanja i ucenja.Jos uvek ne umem da napravim dobar sir iako se svima dopada meni to jos nije dobro.Zao mi je da odvojim jarence,jos je malo a i muzem kozu svako jutro iako ono sisa,tako da bratski podelimo mleko.Imam mleka i od sjarne Alpine tako da dva litra dnevno pomuzem.Ne zivim od kozarstva,to je moja zanimacija pa i ne brinem toliko za mleko ali svaki dinar dobro dodje.Vazno mi je da ne idem u minus zbog mojih zivotinjica,jer bukvalno sve kupujem za ishranu.Sve u svemu dobro je.Jedva cekam da krene jarenje da vidim kakvi ce jarici biti od Alpina.Ovo je belo kao pahuljica.Bice sarenila po sumi kao cveca!Pozdrav!
 
@rzbrzotrz
Да ли је можда за јариће боља вештачка храна од козјег млека? Тако испада по колеги "crni gruja"
Jedino ukoliko planiraš da držiš koze zbog mleka u tom slučaju ljudi odvajaju jarad čim krene "dobro" mleko,
procitaj post ,, niko ne kaze da je bolja koncentrovana hrana , ne gledam jarice da budu sto veci ,nego mi treba mleko

- - - - - - - - - -

@Jelena_Pr
Jedva cekam da krene jarenje da vidim kakvi ce jarici biti od Alpina.Ovo je belo kao pahuljica.Bice sarenila po sumi kao cveca!
u martu ocekujem jarenje bice bas veselo . as to se tice sira saljem ti kako se i sta radi na PP ..:osmeh: :cvetic:
 
rzbrzotrz. Otkud u Kaluđerici koze ja sam nekad kratko stanovao u Kaluđerici i kaluđericu dosta poznajem.Majčino mleko nemože ništa da zameni jarićima je najbolje mleko od koze i tu nema dileme svako tko tvrdi suprotno ne razume se u koze to tvrdim.Samo jedno jarći nebi trebali da budu uz kozu već da se u određeno vreme zavisno od starosti puštaju da sisaju.Glavni razlog ako koza ima dosta mleka jarići ne mogu da posisaju i dolazi do upale vimena.Ja lično puštam jariće u određeno vreme a posle jarića obavezno koze izmuzem da ne ostane mleka jer je opasno zbog mastitisa.Jedan savet novim kozarima uvek kod muže izmusti vime do kraja.
 
Колега mudric, деси се понека коза, иако је све мање стоке уопште. Ја сам их купио летос (2 козе са 3 јарета), од људи стицајем околности баш из Калуђерице. Они и даље имају 5 коза и јарца, али се труде да распродају. Знам да још на пар места има по 2-3 козе, а вероватно у још неколико кућа по једна, за млеко. Није баш на тему, али да одговорим на питање.

Поздрав свима!
 
neixxu.jpg
2qwopyq.jpg
evo moje nove prinove :bravo:
 
da se pohvalim koza se sinoc ojarila 2 jareta sta je tu dovoljno ali javio se problem nema mleka jarici su dobili kravlje mleko sa jajetom i kasika secera ali evo skoro 24 sata od jarenja nema mleka sta raditi molim za pomocc
 
jos kad bi znali sta raditi najbolje bih bilo jel zna iko kako se zove ta iekcija bilo bi lepo i korisno jarici dobijaju kravlje mleko na svakih dva sata
 
To bi trebalo da je oxitocin,imaju je svi veterinari daje se najcesce krmacama pri porodjaju za napone i pocetak lucenja mleka,a moze se koristiti za sve zivotinje,ja sam pre neki dan davao ovci.Za kozu bi trebao dati dva puta po 3 kubika u razmaku od 15 minuta.
 
ljudi imam problema...vec 4 koza od proljetos se ojarila i svaki put jare krepa nakon 15-20min...vetrinar bio(jest da kod nas nisu bas strucni za koze, jer nije zastupljeno toliko kod nas) al ne znaju sta je u pitanju.
datum parenja ne znam jer je mladi jarac bio s njima jedno mjesec dana(jarac je kupljen od drugog uzgaivaca, nisu u srodstvu) imale su oko 30-35kg kad su se mrkale.::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;
 
Kod mene isti problem.Ojarila se i jarici crkli posle pola sata.Inace se ojarila u terminu.Dok se njena rodjena sestra ojarila posle 3 dana sa istim jarcum i sve je u redu.Naravno jarac nije u krvnom srodstvu.
 
Pojačaj mineralni premiks pred jarenje, ako nemaš za koze kupi za krave muzare, vidi da ti jarići sisaju što pre, odvoji koze da se ne udaraju po stomacima i ne guraju pred jarenje. Dobro seno, najbolje lucerka sa dosta karotina i vitamina A, ako nemas lucerku, onda najbolje seno 15 dana pred jarenje. Lizalice su obavezne, dikalcijum fosfat ili stocna kreda i so.
Ovo sve ispoštuj i može da se popravi stanje jaradi, čak i u slučaju da je jarac loš ovo može da popravi stanje. Premiksi za krave i stočna kreda idu jedna kašika po kozi dnevno, ako neće da jedu probaj da zamešaš u neku mlevenu žitaricu ili zamešaj u vodu i mora da unesu. Koza kadkad odbijaju ove minerale i vitamine.
 
Nazad
Vrh