Borovnica

Odg: Borovnice

Dobar dan dobri ljudi. Voćar sam po struci,nisam potpuno u priči sa borovnicom ali ove godine sam primetio da je izražena veliko interesovanje za gajenje borovince na području Srbije. To me raduje jer borovnicu smatram za veoma profitabilnu voćku i pre svega zdravu voćku. Iz Vojvodine sam i znam da kod nas nisu uslovi za njeno gajenje ali imam kontakte u centralnoj Srbiji i tamo ljudi gaje borovnicu sa lepim uspehom.
Ono što je zanimljivo ove godine je bilo veliko interesovanje za podizanje sistema protivgradne zaštite nad borovnicom. Imao sam priliku da postavljam protivgradnu mrežu nad jednim zasadom u okolini Ljiga i mogu reći da izgleda veoma lepo. Ne nadkrivaju se danas samo jabuke i kruške, proizvodnja borovnice je takođe postala rizična pod otvorenim nebom.
 
Odg: Borovnice

@dejanmitrovic
hvala na odgovoru, raspitacu se ja jos o tome sta kako, trebao bih ovih dana da odem do nekih tatinih prijatelja oni su profesori vocarstva pa sa njima da se konsultujem... :D
 
Odg: Borovnice

SRKI ti imas samo jednu jedinu dilemu:gde ces da nas vodis da castis.tebi je zemljiste idealno za borovnicu tebi je ph dobar ostalo je sve nebitno sve se da popraviti i to kroz sistem ka p po kapp. dont woryy .a za te profesore mozes da ides ali ti je to cisto gubljenje vremena jer ce te gledati BELO niko nista ne zna o toj biljci a sve sto ti budu rakli to je na-pamet.nemoj gubiti vremena dzabe.ali svako ima svoje Principe u zivotu.Pitanje zaa dejanamitrovica KO TE PRATI U GAJENJU.odakle ti ta ideja da dajes 15:15:15 to ti nije komb za borovnicu vec za druge vocke npr sljivu.pogresio si ali ubuduce se malo inf.
 
Odg: Borovnice

Bas tako kroz navodnjavanje kap po kap se moze sve dodati sto zemlji fali, barem tako rade na zapadu
 
Odg: Borovnice

Ja idalje mislim da mu zemljiste trenutno nije idealno ali slazem se da se moze popraviti jer predpostavljam da se slazes da su potrebne vrednosti otprilke one gore sto sam ja naveo .

A ja sam koristio 151515 iz tog razloga jer kalijum mi je 18% a fosfor 6% takodje se slazem da u tom djubrivu ima vise azota koji je sada nepotreban ali obzirom da on brzo se spira i biljke su sada u fazi mirovanja mislim da on nece nista lose uticati na njih tako da moja logika je bila da posto je dobra formulacija 8,12,24 ili 8,16,24 ili slicno a ja imam manjka fosfora da idem sa istom formulacijom kalijuma i fosfora .Pred kretanje vegetacije isao bih sa amonijumom sulfatom pa do precvetavanja sa 20,20,20 nakon toga sa nekom formulacijum sa vise kalijuma nego fosfora i ayota.
Nadam se da si razumeo moju zamisao i zanima me misljenje da li je to po tebi ok.
A i sam kazes svako ima svoje principe u zivotu moj je bio taj i nadam se da je ispravan.
Post je spojen: [time]1292175147[/time]
_________________________________________________
A da li si ti koristo neku djubrivo a ako nisi koje ces i kakva ti je analiza zemljista ako si radio
 
Odg: Borovnice

8.12.24 i kumulus pred zimu, to je to i samo haifina djubriva .pozzz ne bih ti savetovao da sve radis na svoju ruku ja uvek pitam onga ko zna a znam ko zna sto jenajvaznije,pozzzz
 
Odg: Borovnice

Znam da je 8,12,24 jedna od idealnih formulacija ali i vrednosti kada se uradi analiza trebaju biti idealne.
A kada to nije slucaj kao kod mene onda mislim da treba ici na popravljanje onoga sto fali.

A reci ti meni da li ce imati sadnice na prolece jer bih mozda eksperimentisao malo odnosno ubacio bih jedan red 70-ak komada da probam na banak sa folijom .
 
Odg: Borovnice

Sve najbolje u novoj godini onima koji gaje i onima koji razmisljaju o gajenju borovnice i da imamo vise zasada pod borovnicom ... :cool: a sada idemo na::vino::
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Borovnice

Pozdrav za sve borovnicare,
ja sam Milan iz Beograda, i takodje sam jedan od mnogih koji bi zeleo da se oproba u ovom poslu. Imam neku zemlju u okolini Arilja i trenutno sam u fazi ispitivanja zemljista. Zemlja se nalazi na vecoj nadmorskoj visini oko 1200m, sta mislite o tome da li vredi pokusavati. Da li je neko od Vas cuo za neku vrstu sibirske borovnice i sta misli o njoj.
Unapred zahvalan na misljenju i sugestijama.
 
Odg: Borovnice

Ja sam cuo da imaju psi Sibirski haski i Sibirski samojed, ima i Sibirski tigar, znam da ima Sibirski aris ( terasna daska), ima i Sibirski viun ( borba nozevima). Salu na stranu, to je ARONIJA iliti Sibirska borovnica. Mislim da je navlakusa uvoznika sadnica posto ne znam nikog ko je ima duze od dve godine, a sadnica kosta oko 400 dinara. Za samu biljku sam cuo da je energetska bomba i da je u ekspanziji. Skupa je to investicija, i pitanje dal moze da uspeva dovoljan broj godina da bi bila rentabilna. Sto ne probas sa nekom od sorti koje su proverene na nasem podneblju... :cao:
Trebao bi da se predstavis svima http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0
 
Odg: Borovnice

Slazem se u potpunosti sa Zoranom sefom . Naravno ti sadis tvoje zemljiste ali prvo se raspitaj dobro o svemu pa onda se odluci . Naravno sa tim proverenim sortama kao sto su bluecrop,brigita, ... mnogi od nas imaju nekakvog iskustva i mogu ti pomoci a sa tom sibirskom borovnocom (ja nisam ni cuo za nju) a predpostavljam da retko ko ima iskustva .U svakom slucaju uradi analizu zemljista razmisli dobro procitaj dosta toga raspitaj se dobro pa se odluci sta ces raditi .
 
Odg: Borovnice

Sto se tice aronije m.ili sibirske borovnice,mislim da je to biljka koja moze da raste gotovo na svim vrstama tla.Ja imam posadjeni oko 100 komada i prezadovoljan sam rastom,takodje rodom.Biljka uopce nije problematicna za uzgoj,niti ima neki stetnika.Gotovo svi cvjetovi se pretvore u plodove,koji zriju krajem 9.mjeseca,ali je plod veoma trpak.Veoma se lako oziljava,iz reznice,kao i izdancima,tako da je moguce u nekoliko godina prosiriti zasad.Od svega sto voli primjetio sam ,a to je voda.Moje je misljenje ,ko hoce da je posadi da nece pogrijesiti,e sad za prodaju proizvoda od nje,to je malo veci problem.
 
Odg: Borovnice

zoran sef je napisao(la):
Ja sam cuo da imaju psi Sibirski haski i Sibirski samojed, ima i Sibirski tigar, znam da ima Sibirski aris ( terasna daska), ima i Sibirski viun ( borba nozevima). Salu na stranu, to je ARONIJA iliti Sibirska borovnica. Mislim da je navlakusa uvoznika sadnica posto ne znam nikog ko je ima duze od dve godine, a sadnica kosta oko 400 dinara. Za samu biljku sam cuo da je energetska bomba i da je u ekspanziji. Skupa je to investicija, i pitanje dal moze da uspeva dovoljan broj godina da bi bila rentabilna. Sto ne probas sa nekom od sorti koje su proverene na nasem podneblju... :cao:
Trebao bi da se predstavis svima http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0
Malo me brine nadmorska visina zemlje na koju planiram zasad ( oko 1200 ), da li neko ima iskustva po ovom pitanju
Post je spojen: [time]1297418862[/time]
_________________________________________________
Malo me brine nadmorska visina zemlje na koju planiram zasad ( oko 1200 ), da li neko ima iskustva po ovom pitanju
 
Odg: Borovnice

sadnja borovnice na 1200m nadm visine ne dolazi u obzir upravo zbog vremena zrenja, jer ces mnogo kasniti u odnosu na nas a neces moci da se uklopis u izvoz jedino da se orijentises na domace trziste jer bi ti u to vreme bio jedini i mozda ti je u tome sansa.pozzzz
 
Odg: Borovnice

Na visinu iznad 1200 m.nad.visine odgovarala bi gentiana l.Probaj posaditi kao ogled,svega po nekoliko sadnica i onda mozes vidjeti sve od prijema,dozrijevanja..
 
Odg: Borovnice

Planiram ovih dana da zasadim par sadnica borovnice (za sopstvene potrebe).Uzeo bi Mikskaar beli treset pa mi treba savet od vas iskusnijih u kojem odnosu se mesa treset sa zemljom (ili se stavlja čist treset kao podloga za borovnicu)
Hvala!
 
Odg: Borovnice

ne mozes saditi borovnice sa tim tresetom jer mu je kiselost ne odgovarajuca pod 1)gde si kupio sadnice pod2) ne sadi se samo sa tresetom ide piljevina treset i stajnjak pod 3) iskopas rupu stavis na dno rupe mesavinu treseta piljevine i stajnjaka i prekrijes sa malo zemlje jedno 5cm pa onda u na tu zamlju polozis sadnicu a oko nje stavljas pomesan treset i piljevinu tako da sadnica viri jedno 4cm iznad zemlje dobro rukama utabas oko sadnice zalijes i to ti je to
 
Odg: Borovnice

Hvala Provac!
1) Sadnice još nisam kupio (planiram da uzmem 10-ak komada u rasadniku reva dva,sorta je Duke)
Koji mi onda treset preporučuješ? (ako Mikskaar beli treset nema odgovarajuću kiselost)
 
Nazad
Vrh