Bora

Odg: Bora

N.A.Radio-Amater mog ranga,odrzava Radio-veze,sa Radio-amaterima iz celog sveta telegrafijom/Morzeova azbuka/i fonijom/sa mikrofonom/,na kratkim talasima 1.5,3.5,7,10,14,18,21,24 i 28 megaherca.Ucestvuje u raznim lokalnim,Evropskim i Svetskim takmicenjima,u kojima se u zavisnosti od plasmana,dobijaju odgovarajuce diplome.Takodje postoji rad na UKT opsezima,i takmicenja vecinom lokalnog karaktera,a najveci domet ovih tlasa,u zavisnosti od izlazne snage predajnika su okolne susedne zemlje.Na UKT-u jos postoji i rad preko repetitora/translatora/,koji najblizi tebi je na Fruskoj Gori,itd,to bi bilo ukratko,koga zanima vise,neka pita. :haha: PS/Svaki amater ima svoju registrovanu stanicu,a ko nema stanicu,onda u klubu imaju stanice,pa oni odatle rade...... ::namigivanje::
 
Odg: Bora

Haha! I ja imam položenu C i D klasu. :D

@North Army
Najlakše se može objasniti ovako:
Položiš radioamaterski ispit i kad navršiš 18 godina dobiješ svoj lični pozivni znak, npr. 4N7WA (call sign mog Oca). Onda kupiš sebi jedan primopredajnik, podigneš antenu u dvorištu i komuniciraš sa ostalim radioamaterima širom sveta koristeći telegrafiju (Morzeova azbuka) ili normalno govorom.
Naravno možeš sve to da radiš i pre nego što navršiš 18 godina, ali onda moraš da koristiš primopredajnik bilo kojeg radio-kluba i da koristiš pozivni znak tog kluba.
E, nakon svake uspešne komunikacije razmenite takozvane QSL karte sa osobama s kojima ste komunicirali. Kad sakupiš dovoljan broj QSL karata, pošalješ ih u QSL Biro, i oni ti daju diplomu.
Diplomu okačiš na zid i hvališ se ostalim kolegama da si imao toliko i toliko veza sa ovom državom, toliko i toliko sa drugom državom itd. :)

To ti je najkraće objašnjenje šta to radioamateri rade. :)

Čika Boro, nadam se da se ne ljutite što sam ovako uleteo u temu! :D
Post je spojen: [time]1273862191[/time]
_________________________________________________
Al' ste brzi, svaka Vam čast! :D
 
Odg: Bora

Omladino hvala na brzim odgovorima,sad sam ukapirao sta radi koji mu je posao,ali o cemu oni pricaju,komuniciraju.
Jel to blago receno preteca danasnjeg ceta na kom se prica o svemu i svacemu ili ste imali neki zadatak??
 
Odg: Bora

Neljutim se taman posla,naprotiv hvala za pomoc. :cao: Malo da te korigujem,nesalju se QSL karte za diplomu,vec vodjeni dnevnici tokom takmicenja,pa se onda to obradjuje,i ko ima najvise bodova,najbolji je :haha: :haha:
 
Odg: Bora

Pa uglavnom se koristi šablon, razmenite informacije o tome koji tip traktora.... hoću reći:primopredajnika koristite, tip antene, kako se "čujete" itd.
Sve te informacije se kasnije upisuju u gore pomenute QSL karte. :)

Naravno možeš preko fonije da razvežeš i o drugim temama ako hoćeš - s tim da to čuje ceo svet. XD

A što se konkretnog posla tiče, tokom bombardovanja Vojska je više slušala šta kažu radioamateri nego što su palili radare. Znam iz prve ruke jer je moj poznanik iz sela u to vreme bio u PVO i kasnije je govorio kako uopšte nisu smeli da upale radar da ih ne bi ameri razneli, nego su šaltali po frekvencijama i slušali šta radioamateri govore o kretanju Tomahavka itd. :)
 
Odg: Bora

Znaci nema diskrecije,moze svako da te cuje i nemas zadatak vec kako ti dodje tako se dopisujes sa nekim iz kine jer svi koristite morezovu zubuku,sad kapiram.

Znaci skup hobi jer se mora kupiti radio oprema koja se nece povratiti. ::novac::
 
Odg: Bora

Hvala na ispravci Čika Boro! :) Ja nemam ni jednu uspostavljenu vezu pošto sam polagao 1998. godine te sam bio premlad da dobijem svoj pozivni znak. A ja sam takav da ništa tuđe ne želim da koristim. Ili svoje ili ničije! Haha! ^^ A dok sam postao punoletan, pola stvari izvetrilo... Trebao bi da obnovim gradivo, ali ne mogu da se fokusiram na više predmeta odjednom. Sad su mi glavna zanimacija fakultet i poljoprivreda. :D
Post je spojen: [time]1273863217[/time]
_________________________________________________
@Severnoarmejac :D

Pa da... To ti je više radi ličnog užitka, i zaista jeste skup hobi. Kao i oni modeli vozova hehe!
Međutim, kad dođe do pitanja Opštenarodne Odbrane - Radioamateri su nezamenljivi! :D
 
Odg: Bora

@N,A.radio-veza na DX-u je kratka i bez komentara,razmenjuju se pozivni znaci/konkretno mo je YU2TB/,raport ,to ti je sa koliko S jedinica cujemo jedan drugog/a ima i dama/ QTH lokator.Obicno je ovako,cujem te 5 sa 9 plus.A ako je obicna veza,onda moze i da se procaska,zavisi koliko znas Engleski.Ja se sluzim Engleskim,Ruskim i pomalo Spanskim u foniji. :udri: @Atila,zavrsi sa pozivnim znako,dobices licencu,pa cemo se onda cuti.Ja sam imao linearno pojacalo snage 2 kw u izlazu.A stanica ima 4. ::novac::
 
Odg: Bora

Eto, Čika Boro, kad' budem sredio, Vi ćete prvi saznati! ^^
 
Odg: Bora

@N.A.to je okvirno i u kratkim crtama :pecanje: @Atila,nadam se da ce se to uskoro i dogoditi :cao: :cao:
 
Odg: Bora

k9zw9h.jpg
,
2ni5zc5.jpg
,
1zzlz5k.jpg
,
r1kck3.jpg
,
6xrmmw.jpg
,
kd3ec6.jpg
,
351uanc.jpg
,
2e2gn06.jpg
,
35a5eth.jpg
,
35a5eth.jpg
,
fxdjew.jpg
,
2mhtstg.jpg
,
ip0ebr.jpg
,
2w727ba.jpg
,
f06e5u.jpg
,
2e3sl68.jpg
,
5xv9t5.jpg
,
fxdjew.jpg
,
2mhtstg.jpg
,
10s8zut.jpg
,
2r24sba.jpg
,
e5fxbc.jpg
,
 
Odg: Bora

Ivane,lepi su ti Zadrugari!A zasto su ti na plavom tako mali tockovi,verovatno su od Fergusona,mora da je sada spor?Sta je sa tim skinutim motorom,jel ces da ga radis?Mozda si trebao stavljati max.po 4 slike po postu,pa u vise postova,ali dobro,nisi znao,ubuduce tako radi.Za ovaj put,jos da te pitam,kakav ti je to kamionet? ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Odg: Bora



Uploaded with ImageShack.us Moj bivsi traktor Allis Chalmers 4 cilindra 55 ks,benzin-petrolej,instalacija 6 volti. :udri: :udri:
Post je spojen: [time]1273963018[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us
Post je spojen: [time]1273995600[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us
Post je spojen: [time]1274028240[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us
 
Odg: Bora

Da nazalost,dosao je do takvog vlasnika/jedna firma/,da mu je sudbina krajnje neizvesna. :sta: :sta: :sta:
 
Odg: Bora

:ppozdrav:,prednji su od Tama 2000,a zadnji,srce Zadrugarovo obradjeno na unutrasnju meru felne od Zmaj 780 i zavareno.Sada je sporiji i malo jaci.Onom motoru treba generalna,spremio sam neke delove.A onaj kamion je Kanadski Dodge D60L T110L-5,3 tone 4x2 desnak pravljen za Engleze 1943godine.Nemogu da nadjem dokumentaciju za njega,hocu da ga spasim od otpada.Nosio je GMC motor,sestak-benzinac 104 KS,ima blokadu diferencijala,kompresor na menjac.Imam za njega P4 motor,ako znate gde ima takav kamion javite,pozdrav
 
Odg: Bora



Uploaded with ImageShack.us Ivane,jel ovakav tvoj kamion :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1274073687[/time]
_________________________________________________
Kamion je jedinstven,siguran sam da jos jedan takav nema ni u Evropi,a ne kod nas.Sta je sa njegovim originalnim motorom?On ce vredeti jedino sa originalnim motorom,sve drugo bibilo obicna krsina,koju iz sveta old-timera niko nebi ni pogledao...O tome cemo kasnije,neznam zasto mi nisi odgovorio na privatnu poruku?

Uploaded with ImageShack.us Ovako bi tvoj kamion trebao da izgleda,kad se sredi.
 
Odg: Bora

Evo me,malo sam se izgubio,nadam se da si dobioPP.To je taj kamion,ali ima nesto i od Chevroleta model 1543,motor su bivsi vlasnici izbacili u otpad,a ja sam spremio P4{nemam drugi izbor} :ppozdrav:
 
Odg: Bora

Da,dobio sam PP,polozio si ::namigivanje:: Ako je originalni motor bacen,onda zaista nemas drugi izbor,kad si vec zaljubljenik :cao: Malo su te restauracije skupe,a ti imas toga dosta za sredjivanje,zato polako :pecanje:
Post je spojen: [time]1274098472[/time]
_________________________________________________


Uploaded with ImageShack.us Evo Ivane ovako ce i tvoj izgledati,kad ga sredis ::novac::
 
Nazad
Vrh