Bolesti svinja i njihovo lečenje

И да не заборавим може да буде недовољан унос воде. Обавезно провери и то.
 
Imaju na 20 komada hranilicu tubomat big dacman i plus pojilicu na zidu ,jos 3 komada su ko pijani a 3 komada sto su izdojeni sa njima sutra se vracaju u tov ,leceno je nekih 70 kom
 
Обратите пажњу како су ишли на воду. Може се десити да су остали без воде. Они су на граници за ешерихију коли или клостридију. Али да јесте опет би морали да је унесу кроз храну.
 
Измери температуру прво. Можеш дати амоксицилин али немој дексамедазон. Ако нема температуру може врло лако бити до хране односно до неког поремећаја. За то ће ти требати менбутил или индигест.
 
Pozdrav svima,imam jedno pitanje,dali mogu da dajem Amoxicillin 15% intramuskulno na gravidnoj svinji 5 dana pre prasenja.svinja nece da jede 3-4 dana
Da vam ispricam sta se desilo sa krmacom
Krmaca nije htela da jede tacno 7 dana,samo je jela jaja,davao sam joj 7-8 jajeta na dan oslabela (mrshavila je)neznam kako se zove na srbski,juce se krmaca oprasila bilo je na pocetku 3-4 mrtvih koji su bilu zaostali u razvoju,ondak 5-6 mrtvih i 15 zivih,dao sam joj antibiotik kalcium glukonat oxitocin analgetike,krmaca je ustala u jutros pocela je da jede malo a veceras pojela je oko 1,5kg koncentrata,znaci problem su bili mrtva prasad koja su uginula sigurno pred oko 10-14 dana spored razvoju sta sam video,pozdrav iz Makedonije.
 
Pozdrav,
Imao sam danas uginuće nazimice od 90ak kg.
Ujutro nisam ništa primjetio,uobićajeno je u boxu bilo.
Otišao sam sijati kukuruz i stari me nazove da mi svinja leži i trese se i okreće očima.
Došao sam odmah doma,izmjerio temperaturu i bila je 40,7°C,dao sam joj sustrepen i dexametazon u dogovoru sa veterinarom.
Svinja je za pola sata uginula,ali ono što je bilo jedino vidljivo da su joj bile krvave oči.
Neznam da li je vrbanac s obzirom da nije bilo znakova na koži nikakvih,i došlo je vrlo brzo..
Zanima me da li ima tko sličnih iskustava?hvala
 
То што се тресла је од високе температуре. Таква је карактеристична за јаку упалу плућа. Врбанац је 41°С и на више.
 
Nemam iskustva sa upalom pluća kod svinja.
Da li da preventivno pocijepim sve u svinjcu,još 10 komada imam,ili da popratim situaciju?
 
Za upalu njuske(sinusa)kod prasadi 25 30 kg koji prasak koristiti?ovom sto ga najvise muci sam dao inekciono enrocin dok ne kupim sutra prasak.
 
Треба ти окситетрациклин. Може и енроцин али овај је бољи. Добро опери обкекат после и дезинфикуј. Можда их нешто иритира, хоће од фине прашине.
 
Sta moze da bude tovljenik 90 kg balega crno ko katran kao stara krv pomislio sam krvavi proliv dao neomulin ugino za par sati, rasekao ga debela creva i deo tanki puni te crne krvi.
 
Овако?
9d9f249d0a6586b60e96893c5aacb5c3.jpg
2e5321ceb02c115c3dae18e8d3fdaeee.jpg
 
Ако је у цревима као катран онда је негде искрварио у дигестивном тракту. Највероватније је имао чир. Обично буде у желуцу, кад извадиш желудац мало засечеш и изврнеш га на унутрашњу страну. Место крварења се једва види, буде величине нокта на прсту, као задебљање. Код оваквих случаја чим почнеш да сечеш обично буде воденаста крв и то је први знак да је негде изгубио крв. Тај је већ дуже време губио крв, можда био и блед.
Упоредо је добио неку инфекцију и то га је однело. Имамо и тога на послу, и одма шаљемо на економско клање. Оно горе на сликама је ентрерохеморагични пролив и изазива га лоша храна.
Код крвавог пролива животиња губи 4-5 кг дневно и примети се.
 
Nazad
Vrh