Bolesti koza

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Tek sam se regisrovao ovde i hteo bih da postavim jedno pitanje.Ovako,21.01 2010g.okozila mi se koza(147 dan),sve je proteklo normalno i bez problema što se tiče jarenja medjutim posteljica nije izašla pa me zanima jel neko imao sličan problem i šta da radim.Koza je dobro,jede normalno,ima mleka normalno samo što eto još posteljicu nije izbacila.Unapred HVALA
 
Trebalo bi prvo da se predstaviš, imaš posebnu temu za to.

S obzirom da je prošlo tri dana i da je opšte stanje normalno, verovatno ti je posteljicu izbacila samo nisi primetio. Jel u objekat imaju pristup kučići ili mačke? Hoće ponekad i sama da je pojede, ali vrlo retko. Trebalo bi veterinar da proveri da li je izbacila posteljicu čisto da bi bio siguran, jer može doći do sepse i uginuća u suprotnom.
 
Bas da se od Q-groznice umire ??
Prije pisanja clanaka savjet novinarima da se raspitaju od onome sta pisu.
 
Ljep pozdrav ,imam problem koza mi se jari prije vremena i nemože da se ojari napinje se već 8 sati ima li ko kakvo riješenje , zahvaljujem
 
Najbolje da pozoves veterinara ako imas nekog sigurnog , ako ne a ti uzmi operi lepo ruke sapunom i toplom vodom i osusi peskirom a posle namazi dobro uljem i pokusaj da je pregledas da se nesto nije poprecilo ili dva jareta posla istovremeno. U svakom slucaju ako je rani porodjaj ulje moze da pomogne jer tad vodenjak pukne i ne ovlazi kanal i jare zapinje. Ako ne mozes rukom ono barem prstima pokusaj da opipas da li ide glava i obe noge ili samo dve zadnje noge bez glave. u svakom slucaju naulji porodjajni kanal i zelim ti sve najbolje.
 
Prvi put se srecemo mi u kuci sa kozama i jarenjem...
Koza se ojarila pre 3 dana, sve je normalno krenulo ali se drugo jare zaglavilo jer je bilo musko i vece pa smo zvali veterinara, i on ga je izvadio, sada je zivo i sve je ok sa jaricima.
Ali nas muci koza, nece da jede i pije vrlo malo kada joj prinesemo vode, Jedva i da ustaje... Veterinar je bio i dao joj neke 4 injekcije, zvali smo ga da mu kazemo da i dalje lezi ali on kaze dao je sve sto je mogao i sada da cekamo.
Koza izgleda ko da je otekla,a mleka nema,jedino na dan jarenja je bilo malo.
Jarice dojimo mlekom sa malo griza 3 puta dnevno.

Zna li neko ima li joj pomoci?
 
Koze su vrlo osetljive zivotinje i verovatno se mnogo namucila pa ne ustaje. pokusaj da masiras vime mesavinom sirca i masti a mozes i kvasac da ubacis u to i to vise puta dnevno a daj joj topao napoj od mekinja i secera da jede.
 
Što se tiče Zarazne ektime ja imam ovakvo iskustvo,kad se jednom pojavi u stadu javlja se kad god je stado u lošoj kondiciji:Lečenje mešavina tinkture joda i glicerina u odnosu 1:3,mazati po promenjenim mestima,dati antibiotik zbog prevencije bakterijske komplikacije,kod ovaca koje dije obratiti pažnju na vimena!!Isto je i za koze.
 
imam kozu staru oko 10mj.

sinoc oko 9 sati, kada sam zadnji put bila u stali, sve je bilo u redu. danas ujutro u 5 sam isla nahranit, a ona je lezala u boksu, zadnje noge su bile skroz ispruzene. nije se mogla ustati. oci su bile krvavo zute.
pozvala sam veterinara, rekao je da je moguce da je dobila zivcani slom. temperatura je bila 39. dobila je 3 inekcije; protiv bolova, vitamine i protiv grcenja misica.

svaki dan se krece istom livadom.

tokom dana stanje joj se pogorsalo tj. glavu stalno baca na leda i tesko stoji na nogama (uz nasu pomoc).

da li bi tko znao na koju bolest upucuju ti simptomi?
 
Na prvi pogled po tvojoj prici cim glavu baca na ledja poucen iskustvom nece dugo sad zasto tesko je reci,a veterinar je sigurno uradio sta je bilo u njegovoj moci ostalo je u bozijim rukama ali... :nono:
 
ne kuzim zasto se to dogodilo!

samo odjednom.... uginula je danas ujutro.
 
Slavisa nemoze samo tako od krpelja uginuti,krpelji mogu biti smrtonosni ali je tu jos nesto znaci ili joj je organizam oslabio pa nije otporan,ili nije odasala kao jare sto je jedan od glavnih uzroka smrtnosti ili ili ili,,,sve to na daleko je tesko reci.Kad bi doticna osoba rekla od poroda do danas kako je bilo mozda bi ne samo ja nego nas vise dalo puno adekvatniji odgovor.
 
nije bilo krpelja.

ja ne znam kakva je bila od poroda. kupila sam je prije 3 mj.

znala sam par puta primjetiti da trckara pa pocne s glavom ic u stranu. ne znam kako da vam objasnim...

i to je to... jela je sijeno, zob, srot, kukuruz, jecam, mrkve, jabuke, pasla po dvoristu, prije tjedan dana sam dodala kostovit u prehranu
 
Jesu joj bila usta bijelo-pijenava i jel "skripila zubima" sa jezikom malo na stranu izbacenim ne izrazeno i nakrivo stajala usta gornja vilica preko donje malko zasukana.
 
malo kao da je bilo pjenjavo i skripila je zubima. kao da zvace kamen.

ovo za vilicu nisam primjetila.
 
Sad bih molio koklege sa foruma strucnjake ima ih par da te obavijeste od cega je doslo do crkavanja ja sam 99,9%siguran u sebe ali nebih bio prepametan a ovdje ima momaka sa podebljim iskustvom i skolom.Karla toliko od mene.Pozudrav.
 
nadam se da bude netko rekao.

ako ne, molim vas da kazete svoje misljenje. vise se ne usudim uzimat kozu, a tako mi je draga ova bila.
 
Nazad
Vrh