Bolesti koza

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Nista mi Brundalo bez tebe nemozemo da si ti nama ziv i zdrav jos sto godina
Aj uzdravlje i hvala na odgovoru
:ppozdrav:
Inace skup je ko vrag litra je negdi oko 80 €. Moze se koristit na par nacina.
prvi je da se blagu vezu noge i da ga dvojica jednostavno potope u otopinu toga pazeci da mu zastite oci i usta da to ne proguta. zato je pozeljno da je blago napojeno prije tretmana. drugi je nacin prskanjem od repa prema glavi podizuci dlaku odnosno prelaziti rukom podizuci dlaku ili vunu i prskajuci do mokre koze. sigurno nece bit krpelja, suge buha i svih vrsta ektoparazita.
Hvala na komplimentu ali..ima i vas od kojih ja ucim :ppozdrav: :ppozdrav:
 
imam kozice i na jednoj je sa cijele jedne strane opala dlaka ona normalno jede i ponasa se ali opadanje pocinje i sa druge strane kako da joj pomognem kakva je to bolest i dali je to izlijecivo ili prelazno
 
moze li neko da mi kaze sta se desilo sa mojom kozom?cuvao sam je tri godine, mazio pazio,ali kad je trebala da se drugi put okozi par dana pre toga je lipsala,inace to se desilo u februaru mesecu inace bila je smestena u toploj prostoriji i jednom godisnje je bila kod veterinara ,tj 15 dana pre uginuca :sta:
 
Popuni svoj profil da ti mozemo preciznije odgovarati jer cesto zavisi od geopolozaja.
Opisi promene koje su se zapazale.
 
Pozdrav svima.
Moj nick govori dovoljno o meni i mojim problemima.
Aktuelno pitanje je: Zasto koza kaslje i kako se to leci?
Danas sam kupio 11 koza od kojih 2 kaslju. Prodavac mi je rekao da je to zato sto su se zagrcnule od ovsa. :D, medjutim one kaslju i kad nema ovsa. Mislim da to nema veze sa ovsom.
Da li neko zna o cemu se radi i kako leci.
Hvala unapred.
 
Najwerowatnije je Diktiókauloza,to je jedan parazit koji se nalazi u plucima.Probaj sa Wermitan tabletom,ali prowereno deluje injekcija Iwermektina,prestaje za dan-dwa kasalj!
 
imam kozu i pocela joj dlaka spadat ima neke crvene tacke po kozi molim vas dami neko odgovori staje to i o cemu se radi jos po kozi ima nesto bijelo ko krec molim vas ako neko zna o cemu je rijec neka mi brzo odgovori
 
hajdi je napisao(la):
imam kozice i na jednoj je sa cijele jedne strane opala dlaka ona normalno jede i ponasa se ali opadanje pocinje i sa druge strane kako da joj pomognem kakva je to bolest i dali je to izlijecivo ili prelazno
ISTI PROBLEM IMAM IJA IMAL IKO DA ZNA O CEMU JE RIJEC KOZA NORMALNO JEDE AL DLAKU GUBI SA OBADVIJE STRANE OD KICME PREMA DOLE
Post je spojen: [time]1261778521[/time]
_________________________________________________
dejan26 je napisao(la):
Ili suga ili neko gljivicno oboljenje.
KAKO TO LIJECIT MOLIM VAS ILI DAJE UKINEM ILI DAJE LIJECIM
 
U vet.apoteci kupi neki preparat za sugu,Neostomosan je extra za te stwari,pa je poprskaj,ali neka to bude u toploj prostoriji,pa kad se osusi,onda je wrati napolje,ako ne bude bolje za 7 dana,onda je gljiwicno oboljena i to se leci,ali wrlo tesko,mada to je retkost,werowatno je šuga!Samo kupi nesto za sugu,i bice ok!
 
Pozdrav svima!
Javljam se iz Slovenije, danas sam našla ovaj forum, jer sam tražila odgovor na moj problem, koji mi se dogodio na prvi dan nove godine.
Imam 10 koza mješanih pasma (sanska, srnasta, burska, mješanke) in kozla burske pasme.
Jedna od mojih koza, stara dve godine, prije 14 dana ca. , malo se loše osečala, bila je nekako šibka i spora. Nakom par dana dobila je proljev. Na očima sam videla, da je i anemična, ali hranila se normalno i pila vodo normalno. Veterinar mi je dao lijek protiv kokcidiozi, Farmatan prah protiv proljeva i Enterofermente. Lijek sam ji dajala pet dana i stanje se popravilo. Blato je bilo normalno. Nakom dva dana, blato je opet počelo da bude mehko. Kozi sam dajala i vitamine za koze, odvojila sam jo od ostalih koza.
Na dan 1.januarja 2010 dopodne je bila dobra, vitalna, hranila se normalno (seno), ali poslepodne našla sam jo ležečki sa zlomljenom zadnjom nogom, u boksu, samo. Odmah sam pozvala susjeda mesara i u nešto minuta jo odrešio muka. Začudio se, jer je imala krv vodeno, bez boje.
Jučer sam govorila z veterinarom, on tvrdi, da je bila kokcidioza, a noga da je bila slučaj. Ja mislim, da je imala koju drugu bolest, jer je bila puno anemična.
Za nogu ne bi znala, sumnjam, da je koja druga koza preskočila u njen boks, jo povredila i opet skočila van, ali neznam,...
Molim vas, ali ko zna, šta se s njom dogodilo, koju bolest je imala, ili je moguče, da kokcidioza tako brzo napravi takvu anemiju ili je bilo možda nešto drugo.
Izvinite na jeziku, nadam se, da ste me bar malo razumjeli :sta:.
 
Dobro nam došla :cvetic:
Sa kozama je problem što bolesi kod njih veoma brzo razvijaju dok prepoznaš, i nestigne veterinar već je kasno.
Nasi čak i neće da izađu jer "nisu se specijalizovali za koze"
Dali je i prije bila anemična? Anemija i proliv baš neidu zajedno.
 
Karmen, zaista mi nije jasno to sto je imala i dijareju i prelom noge u isto vreme.
kokcidioza je moguci uzrok dijareje, ali prelom noge ... to Vam nisam u stanju pojasniti. I , da li ste odneli uzorak na analizu kod veterinara? Mislim da je to jedino merodavno.
A za jezik se ne brinite, odlicno se razumemo. Bolje Vi govorite Srpski, nego neki i koji su se rodili u Srbiji.Pozdrav i obavestite nas sta je bio uzrok mortalitetu.
P.S. Dobro nam Vi dosli :cvetic:
 
Ne, uzorak nismo uzeli. Mislim, da je bila anemična prije nego je dobila proljev, ali neznam zašto, jer je dobila sve što so dobivale druge koze. Dva puta godišnje je bila cijepljena protiv svih parazita (Ivermectin, Dectomax). Proljev je imala samo dva dana, jer je odmah dobila lijekove. Kad se je proljev javil drugi put, si je prvi dan slomila nogu i onda je bilo gotovo. Čula sam, da neki kozarji stavljaju noge u gips, ali meni se to činilo bez veze, jer nisam znala ako nima možda još nešto zlomljeno, osim noge, koja ji je visjela, jer je kost bila odtrgana.
Veterinar je siguran, da je bila kokcidioza, a noga je bila slučaj. Bilo što je bilo, sad je nema više.
 
Da.. moze biti da je kokcidioza.. Ali , kako zna napamet:haha: Kad je vec koza zavrsila tako kako je zvrsila, red je bio da uzme uzorak i tacno vam odredi sta je bilo u pitanju. To naprosto ne kosta skoro nista (od 3e-5e) analiza...
To je trbalo da se uradi zbog ostalih koza koje imate, ali Vi nemate krivicu, jer krivicu nosi veterinar koji je trebao to da Vam kaze.
A za gips nisam jos cuo, mada sigurno i stavljaju ako nisu ozbiljno osteceni krvni sudovi, A jos ako je neko bas rasno grlo... Koje i ima cenu, a ne kao ova kod nas..

P.S. Karmen, zaista mi je neprijatno, vidim da ste imali problem i verovatno niste stigli da se predstavite u caffeu, kao sto je red.Molim Vas , ako Vam nije tesko da napisete nekoliko recenica o sebi, Odakle ste , cime se bavite, i koliko koza imate...
Naprosto, to je trebao da Vam ukaze moderator zaduzen za ovaj deo foruma, ali je verovatno i on prevideo.Pozdrav :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh