Bolesti koza

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Nekako i ja primjetim da joj je vilica uza. Nije kao kod majke i ima sitniju glavu. Praticu ovo i nadam se da ce sve izrasti kako treba. Drugi zub se jos ne nazire tj. nije krenuo sa nicanjem.
Mozda sam i ja trebao sacekati sa njenim mrkanjem, koji mjesec pa me ne bi snasla ova nevolja. Mislio sam da je sedam do osam mjeseci pravo vrijeme da se pusti koza u priplod, kao i moje nestrpljenje koje je prevladalo na njenu stetu, a i moju.
 
To je bila samo slucajnost,i moje koze(jarici) ulaze u priplod sa 7 meseci.Sa godinu dana se vec jare,evo upravo imam 3 prvojarkinje stare tacno godinu dana i jarad imaju vec neke 2 nedelje.
 
I moji jarici bukvalno kad ostavljam za sebe da cuvam za priplod vec sa 7-8 meseci starosti ulaze u priplod, medjutim imam jednu sarenu sada vec kozu, kao jare je bila kod mog tasta i te godine nije pustana na jarca vec tek sledece jeseni (redovno) ogromna je razlika u poredjenju sa ostalim. Sad mi je ona jedna od najboljih sa najvise mleka.
 
Ne znam da li je slucajnost, ali vidim da joj onda mjenjanje zuba pada bas u vrijeme jarenja, kad treba dobro jesti. jos je zadesilo i ovo da se razboli i eto nevolje. Meni je ovo dobar nauk i ako budem ostavljao jare za priplod necu ovako vise napraviti. Ne znam kako cu izdrzati one dane kad bude trazila jarca, jer meni je to najvise presudilo.
Po meni je ovo cisto moja greska i neznanje i sad sam uvjeren da bi bolje prosao da sam se malo strpio, bar jos tri mjeseca.
 
Bas tako,ali ipak ti kazem da ih pustis kada imaju 7-8 meseci jel ih ja pustam tako vec 4 godine i nikad nisam imao problema kao sto ti imas tako da ti je to slucajnost koja te zadesila.
U slucaju da ih pustis tek sa 20 meseci gubis celu jednu proizvodnu godin a ona kasnije i ako bude davala malo vise mleka opet nece imati kao ova u drugom jarenju.
 
Moja bolesna koza nije vise bolesna. Pocela je da jede. Spasila je suknjica koju sam napravio, a u medjuvremenu sam uspio i da je odvojim od jaradi. Vjerovatno joj je proradila svijest.Svaki dan ima vise mlijeka i jutros vidim puno vime, oblizuju se jarici, a i ja. Poceo je i drugi zub da nice i koliko vidim ide to normalno i nece biti iskrivljeno. Pustam je da pase. Iako je jos slaba na nogama sve vise pokazuje znakove zivota.
 
Moja bolesna koza nije vise bolesna. Pocela je da jede. Spasila je suknjica koju sam napravio, a u medjuvremenu sam uspio i da je odvojim od jaradi. Vjerovatno joj je proradila svijest.Svaki dan ima vise mlijeka i jutros vidim puno vime, oblizuju se jarici, a i ja. Poceo je i drugi zub da nice i koliko vidim ide to normalno i nece biti iskrivljeno. Pustam je da pase. Iako je jos slaba na nogama sve vise pokazuje znakove zivota.
E druze bas mi je drago! Zivi i zdravi:ppozdrav: bili i ona i jarici!
 
Da li sme kozi koja doji jarice a stari su mesec dana da se da vermitan,i dali ce to mleko u kasnijoj laktaciji moci da se koristi za ljucku ishranu .
I naravno ako sme da se koristi ,posle koliko vremena je to dozvoljeno.hvala
 
Vermitan/albendazol se ne daje kad se pare ovce i koze i u prvom mesecu graviditeta,karenca za meso 10 dana za mleko 5 dana,jaricima ne smeta,mada u prvih 30-40 dana posle jarenja/jagnjenja po meni ne bi trebalo davati nista(puerperijum)pozzz Boca
 
Jedno jare mi je dobilo proliv pre 4 dana ali vidom da jede i ne propada starosti je 2 meseca.Jedan komsija mi je rekao da se to desava kada im se daje soje a ja sam im dodavao 10% soje u obrok.Sada sam izdacio ali ne znam da li da mu dam nesto za proliv?
 
Videces sutra kako ce biti,ako ga ne prodje intervenisi,a izbaci i stocno brasno ako ga dajes,jer ono deluje laksativno,tj.u vecim kolicinama izaziva proliv.
 
Koza dahce cak i kad lezi i kad nije pretjerano vruce (jos nema vrucina i nije izlozena suncu kao ni fizickom naporu). Da li je ovo zabrinjavajuce jer nista drugo ne primjetim da je muci? Druga koza se ponasa normalno dok je kod ove druge dahtanje bas intezivno. Inace mislim da je ova koza malo u godinama i da li godine mogu da uticu na to?
 
Ošišao sam kozu (inače je imala dugačku dlaku i jaku podlaku), dahtanje prestalo. Na šta sad liči kao da je nikad nisam hranio.
 
pozdrav svima zanima me imam koze i posle su jako da kaslju to dosad nikad nisu bas jako kaslju kad kahnu da izvinete i prdnu pa me stvarno zanima o cemu je rijec
 
Nazad
Vrh