Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Opisao sam situaciju u kojoj sam upotrebljavao insekticid NurelleD i pokazao se odlicno (sto mu je i namena). Ne koristim ga stalno vec samo u kriticnim situacijama i to na preporuku zastitara!
Oko mojih vocnjaka su uglavnom šume (hrast,bagrem itd) i napadi insekata znaju da budu prilicno veliki, svako kockanje sa insekticidom se obije o glavu... Sto se tice otrovnosti, Svaki otrov sluzi da OTRUJE (u ovom slucaju insekte) vise volim da ih se resim kvalitetno u dva tri prskanja, nego da prskam svakih nedelju dana kao sa (Perfektionom) i da ubedjujem sebe kako "nije mnogo otrovan"... Afinex je mnogo bolji insekticid od Perfektiona, moze da se mesa sa Mankozebom (provereno u praksi)...
 
Sta li je ovo na aroniji? Neke su imale vasi, nisam ih dirao, da li nije nesto od njih? Kao neka paucina

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Viš da je ta paučina puna malih crnih, to ti je ili neke vaši ili će možda postati gusenice. Brže bolje ti to poskidaj rukom što više i to ti je to.
 
pozz drugari kod mene je ovakva situacija pojavila mi se pegavost lista e sad ja sam tri puta tretiro agrodinom sad sta da radim dali da idem sa mankogalom ili da idem jos jednom sa agrodinom ili neki drugi preparat :sta:
 
Agrodin i mankogal su kontaktni/preventivni fungicodi i ako imas problem moras dodati neki sistematicni fungicid , tipa digfekonazol (score,hemokonazol) ili neki drugi .. Dodin (agrodin) ne znam koliko puta godisnje moze da se koristi ,ali ja bih ga zaobisao sad ,dosta je ta tri puta , pogledaj malo na internetu, ali po meni sistematicni fungicid pod obavezno ,da zaustavi sirenje bolesti
 
ja sam iso mankogalom a sad ocu da idem sa sistemcinim dali moze neko da mi kaze jos neki sistemik da uzmem sem ovih sto je naveo kolega kanacki hvala u napred
 
Zato sto je do sada koristio samo kontaktne, dodin , a ima problem sa pegavosti lista , ja sam mu predlozio da promeni dodin i da doda neki sistemik , da li se slazes sa tim ?
Mislio sam da ako je doslo do zaraze, proba da spase sta moze sistemikom..

pozz drugari kod mene je ovakva situacija pojavila mi se pegavost lista e sad ja sam tri puta tretiro agrodinom sad sta da radim dali da idem sa mankogalom ili da idem jos jednom sa agrodinom ili neki drugi preparat :sta:
 
Onda da ali kada padne kiša ako ne navodnjava sistemik nikako ne koristiti.
Ne mora se bojati daljnje infekcije jer sistemik radi i do 24-48 sati nakon zaraze tj liječi.
Ali uz sistemik mora koristiti i preventivni, nažalost tako je preskupo.
Jer sistemik je kratkog trajanja i služi da se spriječi infekcija nakon zaraze i da lječi ako je ušla u novi list.
Zato je preventiva majka svih zaštita, kao i kod ljudi od neželjene znate već čega:
Bit zaštite je ne koristiti zaredom nikada isto sredstvo nego naizmjenično uz sistemike ali u prvom dijelu vegetacije.
Barem preventivnih fungicida ima napretek i za razliku od sistemika su povoljniji.
 
pa dobro sta ja onda da radim najavili su kisu pa da manem posle kise da to oprskam i sa kojim prepratom i da nije skup :sta:
 
Da li mogu da mesam abamektin (abastate+nu film konkretno) sa preparatima na bazi amino kiselina (fitofert amino flex, humisuper itd..)
Trebam da odradim drugi tretman protiv grinje ,pa bih ujedno dodao nesto od biostimulatora zbog ostecenja od toplotonog udara..
 
Naravno, ja nu film non-stop koristim u svim tretmanima.

I preporuka je nu fillm koristiti za grinjre,buhe idr.
A biostimulatori isto tako, samo koristi veliku količinu vode 1000+ na he.
Koliko je karenca jako pazi na to!
 
Ovako stanje kod mene danas sam video opet imam grinje na listovima a tretiro sam sa perfektionom sad sa cime jos da odradim prskanje sa kojom specijom
 
Nazad
Vrh