Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Ma na tri stabla skidaj kako umeš, rukama, skupi u kesu i spali negde :) Uzmi lepljivu traku braon, iseci komad pa pipkaj po stablu...

Dado, znam da bez slike ništa ali svi oni su slični, pitao sam jer ovaj ima napred rilicu kako li se zove, pa cenim da se po tome zna da će biti tvrdokrilac pa da ga ne ubijam džaba :)
 
Mehanički, nekom grubom rukavicom da ih skineš ili ako ne ide tako, čeličnom četkom, ali nježno, da ne oštetiš koru. Što se tiče kupljenja, možeš ih pokupiti i spaliti, ali mislim da i ako ostanu pored stradaće jer su odvojeni od drveta. Sad trenutno što se vidi su štitovi ženki, pod kojim su one sakrivene i sigurne, zato ne vrijedi tretirati. Nisam baš siguran koliko će pomoći i prskanje u rano proljeće, jer ženke štitastih vaši polažu jaja pored sebe, ispod štita, nakon čega ugibaju. Larve izlaze iz jaja krajem maja i tad se šire ispod štita, nakon čega nalaze mjesto za hranjenje. Nakon toga, neke vrste čak odbace noge, a počnu stvarati taj isti štit iznad sebe, koji ih opet štiti od insekticida. To bi bio period koji bi se mogao iskoristiti za tretman, prije stvaranja štita. U tom periodu bi trebalo pratiti pojavu tih larvi i oprskati stabla jednom do dva puta. Mogao bi ići kombinacijom organofosfata i piretroida, (Konzul npr) ili u drugom slučaju, skuplja varijanta, neki koji će spriječiti razvoj larve do odraslog insekta (Rebus npr). Još jednom se larve javljaju u avgustu, pa se i tad može iskoristiti prilika za suzbijanje.

Ali s obzirom da imaš tri takva stabla i da imaš dovoljno vremena do proljeća, možeš natenane da skineš to da što bolje sačuvaš koru. Pokupiš tu gamad i uništiš na bilo koji način. Smanjićeš napad drastično, tako da ćeš i u proljeće imati manje za oprskati.

I da, čini mi se da je ovdje pravilo da se ne persiramo, a i nisam nešto mator za to:osmeh:
 
Ma bre kupiš kod kineza onaj roler za skidanje dlaka sa garderobe i slično, 90 dinara je roler sa lepljivom trakom, a 40 dinara zamenska traka, to mu je bukvalno kao selotejp, ništa drugo, tako da možeš lepo i kažem ti braon lepljivu traku i njome ispipaj da se sve na nju polepi, zgužvaj i baci :D
 
Sinoc sam video da mi se nesto desilo na jabuci. Evo u prilogu slika pa ako neko zna sta moze biti neka kaze. Nemoguce mi je da je neki crv ovo uradio, preveliko je ali ko zna

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Ovo kao da je neki detlić ili neka tako ptica isprobavala teren, taman ima ova grančica na kojoj je stajala.
 
remiks ! Ova zver je to napravila: (PODKORNJAK ) Tako ga mi zovemo
mama-sa-decom-.jpg
sama-mama.jpg

*Neku savitljivu žicu i traži je prema gore kroz rupu , ili tanku granu pa na roštilj*:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Polako, polako, ne frljajmo se :)

Potkornjak je sitna buba koja se ubuši u stablo i vide se tačkice gde su ušle. Ovo na slici, crveni crv je jabučni staklokrilac.

Svi ti crvi mahom uđu kroz zemlju, larva se ispili i uđe kroz koren, retko koji se ubuši kao insekt ili kao crv.

Ovo kod remiksa je kao da si budakom zabo veličina rupe, nema šanse da je insekt ili crv. Može da bude jedino detlić ili neka ptica koja buši stablo, možda i nešto treće, nemam sad inspiraciju, ali insekt sigurno nije.

Što se tiče tih crva i ostalog, ovde sam bio napravio jedan rezime, tu se na jednoj slici vidi slična rupa ali bih rekao da je to čovek napravio da bi isčeprkao crva: http://poljoinfo.com/showthread.php?8865-%C5%BDilogriz-potkornjak-crvi-u-stablu&p=829696&viewfull=1#post829696
 
Nisam video ptice ovih dana tu. Pomislio sam i ja da je neka ptica, ili da je bila neka grana pa je neko iscupao. Za svaki slucaj cu ja da prodjem sa savitljivom zicom. Javicu ako ima nesto
 
oktopod : A što misliš da nije neki crv pa ga neki tamo detlić ili druga ptica htela izvući iz rupe pa napravila to što je napravila . Zbog čega voćka ispušta smolu ako nije ništa ubušeno unutra ?
 
Evo odgovora, citiram:

dadovocar je napisao(la):
Druže, ovaj crveni crv, je larva velikog drvotočca Cossus cossus, inače leptir. Larve staklokrilca su blijedožute, prljave boje. Inače, oba žive u stablu, ali ne ulaze preko korjena, već isto kao i drvenari, kroz koru. Pogledaj na onu rupu, u donjem desnom dijelu, djeluje kao da ima otvor kroz koji je to "nešto" ušlo ili izašlo. A ovo bi moglo da drži vodu, da je (Pera) djetlić raskopao to u potrazi za tim podstanarom. Na taj način se djetlići i hrane.
 
Evo kako sada izgleda nakon sto sam sa jednom savitljivom zicom procackao i skinuo istanjenu koru. Nisam nista naso unutra, a bas sam detaljno trazio. Pitanje je sad kako ovo sanirati, sa cim? Mozda sveza balega ili nesto slicno?

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
remiks : Ja neverujem daje ta rupa prazna , zbog čega toliko smole izlazi iz rane na toj voćki . Danije promenio smer pa krenuo prema srcu stabla . Možda ovo posluži , nebili video gde sve može biti taj ( akoje u pitanju crveni crv )
Raskopaj malo nekim gletom prema gore u pravcu rupe , (ta kora iovako je već mrtva po vertikali). Kada budeš siguran daje prazna tek onda saniraj ,prvo dobro očisti pa kreni makar i sa čistom balegom*:ppozdrav:
 
Juki izgleda da si bio u pravu, nema šta, nisam znao da se crvi mogu pojaviti ubadanjem insekta direktno u deblo, osim potkornjaka koji izlegu jaja i postanu valjda isto crvi...

S tim što sam ovde i ja izgleda imao poentu, jer je ova rupa pošteno raščupana tako da je ipak možda i detlić dolazio i ulovio sebi ručak :D
 
Ima novih desavanja. Malo sam proslih dana obilazio jabuku prethodno pomenutu. Nasao sam sledece
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Izgleda da ima nesto cim je jos taj detlic napada. Da bih dosao od mesta gde su prethodne rupe moram da prokopam celu jednu veliku granu jabuke, nisam siguran da se tako zove Ramenu granu. Razmisljam se da tu stranu tj granu odsecem i zapalim, a da ostane drugi deo iz koga ce napredovati novi mladari. Sta mislite o ideji? Kad je sprovesti u delo, sad ili u februaru?

Kopajuci u selu rupa za sadnju vocaka naidjoh na par mesta ovo?
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Jel nesto bezopasno ili ne?
 
Ima novih desavanja. Malo sam proslih dana obilazio jabuku prethodno pomenutu. Nasao sam sledece
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Izgleda da ima nesto cim je jos taj detlic napada. Da bih dosao od mesta gde su prethodne rupe moram da prokopam celu jednu veliku granu jabuke, nisam siguran da se tako zove Ramenu granu. Razmisljam se da tu stranu tj granu odsecem i zapalim, a da ostane drugi deo iz koga ce napredovati novi mladari. Sta mislite o ideji? Kad je sprovesti u delo, sad ili u februaru?

Kopajuci u selu rupa za sadnju vocaka naidjoh na par mesta ovo?
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Jel nesto bezopasno ili ne?

Što se tiče stabla i grane, radi kako god hoćeš. Imaš 100 varijanti jer ne znam kakav ti je uzgojni oblik i kako održavaš krošnju. U svakom slučaju raskopaj granu bilo prije bilo poslije rezanja da vidiš šta je to nanijelo toliku štetu.

Ovo drugo što si našao u zemlji mi djeluje kao larva trčuljaka, lat. Carabidae. To je familija tvrdokrilaca koji su inače korisni, jer su predatori. Nadam se da joj nisi presudio. Prije nekog vremena Oktopod je našao bubu koju je slikao u ruci, to je taj trčuljak, odrasli insekt, a ovo je beba. Tražeći slike da potkrijepim svoje tvrdnje, mislim da sam našao još jedan odgovor Oktopodu, kad je našao larvu koja ima velike čeljusti naprijed. Pretpostavljam da je i to bila još jedna larva trčuljka.
Evo par linkova: http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/NE/predaceous_ground_beetle.html
https://www.google.ba/search?q=Cara...hAQJ46CcpQnIM:;u6mxAYY_WMDVVM;yhAQJ46CcpQnIM:

Nađoh i filmić o istraživanju o ovim insektima u Holandiji, odmah na početku, u prvih minut i po, vidi se njihova korist, ostalo ne morate ni gledati, ako vas ne interesuje: https://www.youtube.com/watch?v=3yWthTh85zQ
 
Poslednja izmena:
U obilasku vocnjaka naidjoh na mlado stablo oraha. Slikao sam jedan deo, izgleda da se nesto ubusilo iznad pupoljka. Evo slike
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Da li da seciram orah ili da sacekam da vidim sta ce biti kasnije?
 
Nazad
Vrh