Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Ja imam nesto malo sljiva za svoju potrebu i za neki kazan rakije... :)
Sljiva je ponela kao luda.
Kojom formulacijom mi preporucujete da je prihranim preko lista da bih mogla da iznese sve plodove do kraja..?
 
Da li ćete prvo prskati insekticid ili fungicid zavisi šta je od preparata sistematik. Ako koristite mankogal, on nije sistematik i nije kurativan već preventivan, a dimetogal je sistematik. Zato je bolje prvo prskati dimetogal pa za 2 dana mankogal, suprotnim redosledom ćete saprati mankogal pri prskanju dimetogalom.

Prskanjem insekticidom u precvetavanju se niste rešili rutave bube već je ona otišla dalje jer na tom voću više nema cveta.
 
Zvao sam na galenikinu info liniju i rekose mi da mankogal mogu slobodno da mesam sa insekticidima,e sad covek vise ne zna sta da radi a sutra treba da prskam....
 
Trebao si da ih pitaš šta onda znači "ne sme da se meša sa preparatima kisele reakcije", a dimetogal je kisele reakcije.

Oprskaj prvo insekticid sistemik, pa za dva dana mankogal i prihranu.
 
Oktopod je odlicno napisao.::svaka cast::

U bre kakvi ste to ozbiljni vocari,svi bi nesto da poprskate u jednom potezu i vise ne ulazite u vocnjak.Najbolje bi bilo na pocetku vegetacije sve preparate za godinu dana ubaciti u atomizer i poprskati,pa posle neka vocka uzima kad joj sta treba.

Posteno da vam kazem iznenadio sam se na ovom forumu koliko je ljudima tesko objasniti i docarati da je vocnjak radno mesto svakog ozbilnog vocara i da tu ima da se radi da bi se nesto koliko toliko zaradilo,vidim da se i dan danas vocarstvo smatra nekom tamo sporednom i neobaveznom granom poljoprivrede.Zato i nastaju problemi oko cena,ko radi vocnjak sa minimalcom ulaganja kao i vecina na forumu kad mu stigne sljiva on je zadovoljan koliko god da je cena kad nista i nije ozbiljno radio u vocnjaku a mi sto u sezoni provodimo vise vremena u vocnjaku nego kod kuce ispadamo budale i pokusavamo da dobijemo jacu cenu(i za nas i za njih) i pokrpimo troskove.
Naprimer kod mene u selu narod je totalno nepismen,uopste ne prate stvari,kad se prska,cime se prska,u kojoj dozi,u koje doba dana....kupuju neki smrdljivi kreozan koji je dobar za lenstine koji rade voce preko bede,prskaju preparate koje se nemesaju jer kako kazu :taj sto je to napisao na boci nema veze sa mozgom,vocnjaci samo za tanjiracu znaju,nema niko frezu,tarup,(to je za budale kao sto sam ja:osmeh:)jako malo atomizera u selu,tresac je glupa tehnika.......i tako mnogo toga a takvih je kod mene 80%.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Izgleda da u Galenici govore jedno, a pišu drugo...:haha:

Malo bolje procitajte program zastite,u tom programu nigde ne pise da se pomesa.Lepo pise :plamenjaca i supljikavost lista-Mankogal a sljivina osa Dimetogal,to sto pise + ne znaci da mora zajedno u atomizer,Taj + znaci da u toj fazi idu ta dva preparata,e sad kad i u kakvom vremenskom intervalu to zavisi od same situacije u vocnjaku.
 
Pa evo ja nisam lenj,da sam lenj ne bih sadio voce,pored svog privatnog posla.Jednostavno volim voce,ali mi nije jasno da jedna velika kuca dopusta sebi takve brljotine,jedno pisu,drugo govore...Samo sam hteo da smanjim sebi jedan odlazak do vocnjaka do koga imam 20km,po meni je to logicno.Zasto bih isao dva puta ako to mogu dazavrsim u jednom potezu,ali po svemu sudeci prskacu posebno.Ja sam lepo procitao i upravo iz tog razloga pitao da li se mesaju ili se prskaju odvojeno,covek kaze"Nema nikakvog problema,mozes da pomesas mankogal i insekticid"
 
To je tacno da na info linijama rade nepismeni ljudi.I ja imam da klackam do nekih vocnjaka dugo po super propalim putevima pa opet sve prskam odvojeno,ali bas sve.Ja tako radim,znam da je za neke malo bezveze ali tako se jednostavno u praksi pokazalo kao najuspesnije i najsigurnije a nebih bas da se kockam.Uglavnom najvaznije je da se insekticidi prskaju odvojeno jer dejstvo svakog drugog preparata(tecna djubriva,fungicidi) u insekticidu je znatno umanjeno,cak i kod nekih totalno neutralisano od strane mnogo jakog insekticida.
 
Sa kojim inselticidom mogu da oprskam lisnne vaši u trešnjama? Ima mrava, pa bi čisto preventivno prošli.
 
Upomoc, najezda insekata:



Juce sam dosao na selo i bacio se svim snagama na sredjivanje vocnjaka i baste.
Selo je na 1100m nadmorske visine i taman je pocela vegetacija, sljive i jabuke uglavnom tek krecu iz pupoljaka, a tresnje su procvetale.

Ceo dan sam raznosio stajnjak,okopavao i orezivao suve i slomljene grane, skidao lisajeve... i da krenem na spavanje, kad ovo na slici.
Cela kuca mi je tapacirana ovim insektima, odjednom ih se pojavilo na milijarde. Noc je, ali koliko vidim, napipavam potpuno su prekrili sve vocke i pupoljke.
Totalna najezda ovih musica.

Ne znam koji je ovo insekt, izgleda kao musica ili vaska, pa se brinem da ce unistiti vocke. Da li vi prepoznajete o kome je rec. Napravio sam nekoliko fotografija, ova na sijalici moze da vam da pribliznu velicinu.

Vocnjak nisam prskao nijednom, nisam stigao, jer ne zivim na selu... I nov sam u ovome. U kuci imam neko veliko pakovanje plavog ulja, cini mi se da je to insekticid.

Imate li kakav savet sta da radim ?
 
Ja imam oko kuće nekoliko plavih šljiva koje su stare dvadesetak godina i prošle godine su imale lisne vaši, e sad imam pitanje sa kojim preparatom bih trebao oprskati da se te lisne vaši ne bi ponovo pojavile?
 
Izvinite sto sam sebe citiram, od sinoc mi je sljivik prekriven ovim insektima, a danas mi je poslednja prilika da kupim neki insekticd pre praznicnog fajronta.
Pa da vas pitam da li su ove musice opasne, ako jesu cime da ih prskam ?

Upomoc, najezda insekata:



Juce sam dosao na selo i bacio se svim snagama na sredjivanje vocnjaka i baste.
Selo je na 1100m nadmorske visine i taman je pocela vegetacija, sljive i jabuke uglavnom tek krecu iz pupoljaka, a tresnje su procvetale.

Ceo dan sam raznosio stajnjak,okopavao i orezivao suve i slomljene grane, skidao lisajeve... i da krenem na spavanje, kad ovo na slici.
Cela kuca mi je tapacirana ovim insektima, odjednom ih se pojavilo na milijarde. Noc je, ali koliko vidim, napipavam potpuno su prekrili sve vocke i pupoljke.
Totalna najezda ovih musica.

Ne znam koji je ovo insekt, izgleda kao musica ili vaska, pa se brinem da ce unistiti vocke. Da li vi prepoznajete o kome je rec. Napravio sam nekoliko fotografija, ova na sijalici moze da vam da pribliznu velicinu.

Vocnjak nisam prskao nijednom, nisam stigao, jer ne zivim na selu... I nov sam u ovome. U kuci imam neko veliko pakovanje plavog ulja, cini mi se da je to insekticid.

Imate li kakav savet sta da radim ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Prskaj u svakom slucaju, ja nisam vidjao ovakve musice i neznam dali su stetne ali ako ih ima u velikoj meri ja bih prskao bez obzira jer u svakom slucaju ne rizikujes. Uzmi neki insekticid ako je precvetala da nebi ubio i pcele. Plavo ulje nemoj nikako. Ako neznas sta da uzmes, u poljoapoteci ce ti dati sta ti treba samo im objasni za sta ti treba.:ppozdrav:
 
poljopriroda, jel to ono što je bilo na dnevniku, okolina Kragujevca ako se dobro sećam? Ako si prskao skoro neki sistemik insekticid onda nemaj brige, mada ne znam ni dal ove mušice napadaju voće...a trebalo bi brzo i da nestanu, kod mene je prekjuče bila najezda nekih sitnih žutih i sutradan već nema ni jedne.

Bambino, za vaške može bilo koji insekticid, ali bih ti zbog šljivine ose koja se ubada u plodiće savetovao neki jači tipa dimetogal, njega prskaš čim opadnu skoro sve latice cveta sa plodova i nemoj ni sa čim da ga mešaš. Posle dva dana odradiš nešto za list tipa mankogal, merpan...posle kad plodovi krenu da dobijaju plavu boju, insekticid i nešto protiv truleži ploda.
 
Važi, hvala.
Jel može to isto da se primeni na jabuku i breskvu?

Sent from my HUAWEI U8815
 
Nazad
Vrh