Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Sad i na kraj zime bakar ce malo pomoci to stoji, ali vise ce pomoci za supljikavost lista i slicno.

Protiv pegavosti ti je bitno prskanje u maju i junu, Tada koristi nesto na bazi dodina (Agrodin, Dodin, Sylit..) ali vodi racuna o berbi tj karenci.

Takodje obrati paznju da li ti je izrazenije na nekim delovima parcele, to moze da naznaci zadrzavanje vode, vidi da li je na tom delu placa i trava uvek bujnija, mozda ces morati neku drenazu ili gruberom da izvuces linije.
 
Hvala puno Oktopode ,mislim da znam sta je u pitanju ,tu ispod nje mi je njiva koju sam zalijevao ljetos jako,sigurno su joj zile duboko pa je pokupila ... ??????
 
Ove godine mi se desio problem trulezi od semenki jabuka prema kori. Uglavnom se nista ne vidi, nego kada se isece, jqbuka cesto bude preko 60% trula. Sto se tice sorti, rqzne su u pitanju, od delisesa do kolacare. Tretmani i djubrenje vocnjaka svedeni su na minimum, bakar i eventualno nesto protiv pepelnice kada se pojavi.
Do sada mi se nije desavalo, da li ima veze sa godinom ili je veci problem i moze li se ikako resiti sledece sezone.

Mirlee, koliko imaš stabala jabuke? Zanimljiva situacija. Zaraza nastaje u vrijeme cvjetanja, a onda buđ miruje, do sazrijevanja jabuke kad skrob prelazi u šećer koji može iskoristiti za hranu. Kako plodovi jabuke sazrijevaju od unutrašnjosti ka napolje, tako se razvija i buđ.
Šta bi mogao uraditi od preventive - sve suve grane ukloniti, sve stare plodove takođe, da smanjiš izvor zaraze na minimum, najmanje dva puta opršćeš bakrom, drugi put pred samo kretanje vegetacije. Bilo bi poželjno uraditi tretman pred otvaranje cvijeta u bijelim balonima, a onda ako bude kiše u vrijeme cvjetanja, ponoviti tretman poslije opadanja latica. E sad, skontaj se, nađi se u svemu tome...
 
Ove godine mi se desio problem trulezi od semenki jabuka prema kori. Uglavnom se nista ne vidi, nego kada se isece, jqbuka cesto bude preko 60% trula. Sto se tice sorti, rqzne su u pitanju, od delisesa do kolacare. Tretmani i djubrenje vocnjaka svedeni su na minimum, bakar i eventualno nesto protiv pepelnice kada se pojavi.
Do sada mi se nije desavalo, da li ima veze sa godinom ili je veci problem i moze li se ikako resiti sledece sezone.

Mirlee, koliko imaš stabala jabuke? Zanimljiva situacija. Zaraza nastaje u vrijeme cvjetanja, a onda buđ miruje, do sazrijevanja jabuke kad skrob prelazi u šećer koji može iskoristiti za hranu. Kako plodovi jabuke sazrijevaju od unutrašnjosti ka napolje, tako se razvija i buđ.
Šta bi mogao uraditi od preventive - sve suve grane ukloniti, sve stare plodove takođe, da smanjiš izvor zaraze na minimum, najmanje dva puta opršćeš bakrom, drugi put pred samo kretanje vegetacije. Bilo bi poželjno uraditi tretman pred otvaranje cvijeta u bijelim balonima, a onda ako bude kiše u vrijeme cvjetanja, ponoviti tretman poslije opadanja latica. E sad, skontaj se, nađi se u svemu tome...
Ok, hvala!
Imam 30 komada od 15 do npr 50 godina.
Spremio sam bakar za jesenji tretman.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Kolege da li ima neko mozda iskustva da mi kaze da li je ovo neka boljka ili nije...u pitanju je lesnik.
1qlu35.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Znaci da li se neko susretao sa ovim tamnim mrljama tj.flekama...kad zagrebem zeleni se ispod...
IM


- - - - - - - - - -

2gugye8.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

2450yl5.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

2yvjwia.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

8wmvkh.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

34o1r46.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Zadnje dve slike ista biljka...samo na drugoj tj.ovoj zadnjoj je zagrebana kora i zeleni se ispod,mislim da se vidi...
 
Galenikini proizvodi su ok, kako mi se čini, a sam program prkanja, kao i svi ostali su orjentacionog karaktera, ne možeš se u potpunosti osloniti na njega, već i na vremenske uslove, situaciju sa zarazama prošle godine, prisutnosti štetočina...
 
Ma ok to,znam da su orjentacioni. I da se koristi po potrebi. Vise me je zanimalo da li su ok preparati, ima li neko da ih koristi kako je zadovoljan sa ucinkom? Prakticna iskustva pre svega... Koje vi preparate koristite i kako ste zadovoljni sa njima? Hvala na savetima.
 
Moze li se kombinovati kubik plus i proteus 110....mislio sam to koristiti u drugom prskanju a prvi put bi isao samo sa nekim fungicidom za monoliju

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Ne moze se kombinovati. Proteus je insekticid.

Nije to razlog zasto se ne moze kombinovati vec nemoj da pomislis da u cvetu prskas insekticidom zbog pcela!!!

Koga zabole za pcele, da kazem i da nema poente insekticid u cvetanju, protiv cega???
 
Ne moze se kombinovati. Proteus je insekticid.

Nije to razlog zasto se ne moze kombinovati vec nemoj da pomislis da u cvetu prskas insekticidom zbog pcela!!!

Koga zabole za pcele, da kazem i da nema poente insekticid u cvetanju, protiv cega???
Gledao sam po ovom planu...
Ako bi radio prema ovome u opadanju bi trebao insekticid?
2cb159a02c4af3611d5febbd6c0ecc9c.jpg


Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
To je nakon opadanja latica ide insekticid. Faza precvetavanje. Tada je ok, kada si rekao drugo protiv monilije, mislio sam bas kako si i rekao - protiv monilije a to je u cvetu :)
 
Najbolje je (ko može) prskati predveče ili čak noću. Čak i kada nema cveta na voćkama, obično bude neke trave u cvasti, pčele ne idu samo na cvet voćaka, to valjda svi znamo.
 
Koristimo dosta Galenikinih proizvoda, dobri su.
Mi sva prskanja određujemo isključivo noću , zbog pčela i ostalih korisnih insekata, čak smatram da bi trebalo uvesti pravilnik o zabrani prskanja u toku dana, jer ima masa ne savjesnih voćara koji o tome uopšte ne vode računa
 
Kupi NEON. Ja ga koristim. Iza Uskrsa planiram pcele da dovucem na vocnjak. Iako nije otrovan za pcele ne pada mi na pamet da prskam po njima nego idem rano u svitanje ili pred mrak. Iako su pcele moje ne bih prskao po njima ni da su tuđe.
Pre cetri godine sam izvadio vocnjak jabuka koji je bio star preko 30 godina i NIKAD ali NIKAD ni otac ni ja nismo prskali jabuku u cvetu!!!! Prskali smo pred samo otvaranje kad ima po neki otvoren cvet i u precvetavanju kad su prasnici vec braon boje i pcela vise ne ide na cvet i nije bilo nikakvih problema.
 
Pole to je pravo razmišljanje i odgovornost prema pčelama.... za svaku pohvalu.... i uvek je bolje uveče.
 
Hvala VUXSD.
Brigu o pcelama vodim jer sam inace i pcelar.
Svest među ljudima o znacaju i vaznosti pcela jos nije na potrebnom nivou ali je situacija mnogo bolja nego sto je bila ranije i ljudi napokon shvataju koliki je znacaj pcela.
Inace i zbog samog otrova NEON-a treba prskati kada nije pretoplo sto znaci ujutru ili uvece da se ne bi prebrzo osusio jer je onda slabije usvajanje.
 
Nazad
Vrh