Biodizel - opšta tema

Iskreno se nadam da nece nasi usvojiti taj zakon za bio dizel..
Jer ja ga necu sipati kod mene nigde ::lose:: ::lose::
ЕУ диктира прописе и мислим да ћемо морати да трошимо око 160.000Т БД годишње (то ће се повећавати).
Скоро сам обишао фирму која производи БД100 а фирма која има преко 50 камиона откупи целу производњу и користи га без умешавања (чист). На жалост раде само једну смену јер немају сировене.
Узгред, само замениш гумена црева за довод горива до мотора пластичним и то је све. "Вози Мишко". Код нас је тренутно разлика у цени у корист возача.:cool:
Глобалних проблема има. Сиромашни секу џунглу и саде палме због уља па после десетак година морају да преместе плантаже а земљиште остаје деградирано. Слична је ситуација са етанолом и кукурузом само сад нису у питању сиромашни.
 
Iskreno se nadam da nece nasi usvojiti taj zakon za bio dizel..
Jer ja ga necu sipati kod mene nigde ::lose:: ::lose::
ЕУ диктира прописе и мислим да ћемо морати да трошимо око 160.000Т БД годишње (то ће се повећавати).
Скоро сам обишао фирму која производи БД100 а фирма која има преко 50 каомиона откупи целу производњу и користи га без умешавања (чист). На жалост раде само једну смену јер немају сировене.
Узгред, само замениш гумена црева за довод горива до мотора пластичним и то је све. "Вози Мишко". Код нас је тренутно разлика у цени у корист возача.:cool:
Глобалних проблема има. Сиромашни секу џунглу и саде палме због уља па после десетак година морају да преместе плантаже а земљиште остаје деградирано. Слична је ситуација са етанолом и кукурузом само сад нису у питању сиромашни.
 
Ok. Iz dva pokušaja pročitah sve ovo napred napisano, ali i dalje nisam načisto...
1. Da li ga je neko koristio u IMT 539? Ili eventualno 533,542,549? Čist? Mešan? Sa čime? U kom odnosu?
2. Kakvi su rezultati? Potrošnja? Snaga? Oštećenja?
3. Da li je onda korišćeno i neko drugo ulje za motor? Koje?
Znači. Da pojasnim. Mislim na pravi bio dizel, dobijen procesom transesterifikacije, sa dodavanjem metanola i natrijum hidroksida u tačno određenoj količini nakon predhodno izvršene analize nerafinisanog ulja.
4. Gde je kupljen takav bio dizel?
 
Ok. Iz dva pokušaja pročitah sve ovo napred napisano, ali i dalje nisam načisto...
4. Gde je kupljen takav bio dizel?
Личи да ниси пажљиво читао. Ено то члана Engineer практично је одговорио на твоје недоумице. Можда ти чак није ни далеко (Болеч). Постројење им јесте претходна генерација (ако га нису ових дана технолошки унапредили) што практично значи да је истог квалитета као нпр. у Немачкој (наша нова технологија је за 1-2% квалитетнија). Ако ти требају значајне количине послаћу ти контакт друге фирме. Ако ти треба посторојење са најновијом технологијом цена је од 50.000 до 350.000Е у зависности од капацитета (враћање инвестиције за мање од 1 год.).
Ако могу да га користе луксузна возила онда за трактор не треба ни питати!
 
E, ovako, pre svega pozdrav svim ucesnicima u forumu na ovu temu.
Nisam dugo bio ovde, a vidim bilo je novih postova.

Odgovor za clana vlajko0209: Suvo pranje biodizela podrazumeva pranje biodizela kroz, u nasem slucaju, jonoizmenjivacku smolu koja uklanja poslednje tragove pre svega glicerina i sapuna koji se ne mogu odvojiti od biodizela talozenjem. Prednosti u odnosu na pranje vodom-nema otpadnih voda, mane-jonoizmenjivacka smola je veoma skupa. To ti je objasnjenje u najkracim crtama.

Odgovor za clana akelmark:
Biodizel se moze koristiti bez problema u IMT traktorima (imamo klijente koji ga koriste) i do sada nismo imali nikakvih reklamacija. Mi svim klijentima preporucujemo da krenu sa mesavinama (u slucaju traktora 50-50), i da postepeno povecavaju udeo biodizela u fosilnom dizelu. Potrosnja je nesto veca (manje od 10%), a snaga nesto manja, ali potpuno zanemarljivo. NIKAKO, ali nikako ne koristiti cisto korisceno biljno ulje zato sto cete zapusiti sve zivo i upropasticete motor. Mozda u pocetku i moze da radi motor, ali verujte mi posle odredjenog vremena suocicete se sa posledicama. Sve ovo pricam za biodizel proizveden u nasoj fabrici, a za ostale ne mogu da garantujem.

Odgovor za clana YT1RDI: Nije bas tako jednostavno kao sto mislis da se samo zamene gumena creva i to je to. Ima tu jos nekoliko stvari koje se moraju proveriti i to sve zavisi od proizvodjaca do proizvodjaca, od toga da li se biodizel koristi za automobil, kamion, traktor, autobus,...Sto se tehnologije tice ne postoje nove tehnologije (naravno da ima kvalitetnijih i losijih tehnologija), vec samo generacije biodizela. I to se dele na Prvu, Drugu i Trecu generaciju. Prva-dobija se od biljnih ulja, Druga-dobija se od razlicitih nejestivih kultura i ostalog biootpada..., Treca-dobija se od ulja iz algi. Kod nas niko ne proizvodi biodizel druge i trece generacije, vec samo prve. Cak i u svetu je to slabo razvijeno zbog visokih troskova ulaganja u opremu. Tako da je ta vasa tehnologija I gen., a da li je kao sto kazes nova ili ne, to zavisi od procesa i opreme. Ne bih pogresno da me shvatite, da ne pomislite da sad reklamiram firmu ili se hvalim, ali mi smo uspotavili saradnju sa Tehnoloskim fakultetom u Beogradu sa kojima dalje razvijamo nasu tehnologiju, u cilju sto efikasnijeg iskoriscenja ulja.
Takodje, imao sam priliku da razgovaram sa covekom koji je kupio tzv. masinu za proizvodnju biodizela i kada mi je objasnio kako rade, mogu samo reci da biodizel koji se dobija tako nije kvatitetan i da kao takav moze stvoriti dosta problema na duge staze i upropastiti motor. Sad je na vama da izaberete. Inace, ljudi ne shvataju da je korisceno biljno ulje (koga kod nas skoro svi koriste za proizvodnju BD-a) mozda i najkomplikovanije za proizvodnju biodizela, zato sto se mora izvrsiti kvalitetan predtretman sirovine.

Toliko od mene.
Pozdrav
 
Gde pronaći metanol? Hoću da probam ovako nešto, i da li to funkcioniše u motoru.
 
Забрањена је продаја физичким лицима због тровања. Пробај преко неког апотекара ако га знаш:ppozdrav:
 
Pa nismo Rusi majku mu pa da pijemo špiritus! Svašta će ovi idioti da izmisle samo da narod ne bi pravio jeftino gorivo od kog oni ne mogu da uzmu harač::samo bes::
 
PRVI LET SA BIOGORIVOM Tajlandska aviokompanija Thai Airways International napravila je prvi probni let sa biogorivom,kako bi inicirala preusmerenje investicije u smeru obnovljivih izvora energije u avionskoj industriji,javlja DPA. Probni let ja izveden na avionu Boeing 777-200,koji je poleteo sa aerodroma u Bankoku I vratio se za 20 minuta bez incidenata,a koristio je avionsko biogorivo koje proizvodi holandska kompanija SkyNRG.
Извор:Energyobserver 21.12.2011.
 
Da li neko zna koja je cena te masine za pravljenje biodizela? Kao i cena ekstrudera za cedjenje uljane repice?
 
Da li neko zna koja je cena te masine za pravljenje biodizela? Kao i cena ekstrudera za cedjenje uljane repice?
Зависи од капацитета. Нпр. 500 литара у смени - 50.000 Е. Не исплати се производња од цеђеног уља. Једино да се увезе коришћено палмино уље (најмања исплатива количина за увоз 500Т).
 
Mozda se ne isplati praviti biodizel od repice ali zasto nebi vredelo samo ocediti bez ikakve prerade ga koristiti kao loz ulje.
 
Na Diskaveryju sa gledao neznam naslov emisije ali se radilo o neka dva inovatora ,oni su presovali repicu ,procedili i koristili u susari umesto loz ulja .Meni nije potrebna ja imam puno jeftinije grejanje ,samo sam hteo dati ideju za sta bi se moglo koristiti to ulje ,jer ako vec neko ima grejanje na luz ulje jednu probu bi vredela . Izvinjavam se za:off_topic:
 
Nazad
Vrh