Biodizel - opšta tema

zorancile je napisao(la):
Čitao sam o proizvodnji biodizela na nekoliko foruma u vreme dok je d2 koštao oko 80 din/l , a biodizel je onda koštao oko 60 din/l , pa me interesuje kakva je sad situacija.
Svuda je pisalo da je problem nabavka metil alkohola u većim količinama i masne sode u takodje većim količinama.
Sad ti je 80 din!
 
postoji sada mnogo mini postrojenja za biodizel koja su relativno jeftina

e sad skupljati po restoranima ulje je smešno za moje potrebe


[youtube]lNWwnWYDDPE[/youtube]
 
Може ли неко да постави линк до страница које прецизно објашњавају процедуру добијања био дизела из уљаних култура?
Могу и ја да гуглујем, али очигледно да има корисника форума који ову тематику врло добро познају, а ја бих док дођем до ових података морао да непотребно прочитам брдо страница.

Хвала унапред свима :ppozdrav:
 
ivanm je napisao(la):
Може ли неко да постави линк до страница које прецизно објашњавају процедуру добијања био дизела из уљаних култура?
Могу и ја да гуглујем, али очигледно да има корисника форума који ову тематику врло добро познају, а ја бих док дођем до ових података морао да непотребно прочитам брдо страница.

Хвала унапред свима :ppozdrav:

U predhodnom postu sam postavio kompletnu recepturu za proizvodnju bio dizela tako da treba samo da nabaviš potreban materijal i da probaš
To ne važi samo za korišćeno jestivo ulje već za sva bio ulja, ulje uljane repice suncokreta soje itd za svaku vrstu ulja se vrši proces titracije kao što je rečeno to je najbitniji deo procesa
 
ja sam samo dao tacnu informaciju,jer nebi bilo eticki da nesto krijem.ako to znam. zar ne? mada sada se pojavljuju i hibridi suncokreta sa povecanim sadrzajem oleinske kiseline. a evo i jedne nove informacije. da se od ricinusa dobije 6000 litara bio dizela po hektaru, dali je moguce da nije stamparska greska?dali neko zna nesto o rodnosti ricinusa?
 
ima li neko od vas biodizelasa da proda suncokretovu sacmu-pogacu kao nus proizvod cedjenja ulja.
 
Ja imam jedno pitanje neki kažu da se prilikom cedjenja soje dobije sačma a neki pogača dali je to jedno te isto ili ima neke razlike ? :sta:
 
Dok ne dobijes strucniji odgovor da pomognem ja na brzinu - hladnim cedjenjem se dobija pogaca, i ona sadrzi veci procenat masnoce, pa je zbog slabije ekonomicnosti taj nacin izbacen jos pre tridesetak godina. Sada se u industriji pre svega koristi hemijska ekstrakcija za sta je potrebno da je supstrat sto sitniji, pa se kao proizvod dobije ulje i sacma. Razlika izmedju sacme i pogace je pre svega u hemisjkom sastavu - sacma ima manje masnoca, a dakle vise proteina, pogaca suprotno ima nesto vise ulja a manje proteina (govorim o procentima). Slobodno malo snjurni po netu, naci ces dosta toga... :ppozdrav:
 
kod suncokreta od prilike moze se iscediti oko 38 %ulja a ostalo ti je ili pogaca ili sacma.uglavnom ti naj vise zavisi od procenta ulja u sirovini jer sadrzaj varira zboggodine,hibrida itd.e sad prica o hemijskoj ekstrakciji je bolja za industriju,jer dobijaju vise ulja .a dali je dobra za nas? setite se afere DIOKSIN.sadrzaj ulja koji koji ostane u pogaci ne steti ishrani stoke .
 
Hvala na informaciji meni je bitan podatak da ulje u pogači ne šteti stoci konkretno me interesuje sojina pogača jer postoji mogućnost da nabavim presu za xladno cedjenje :cao:
 
John.
JA imam ekstruder i presu
od 100kg sojinog griza dobijem od 12 do 16lit ulja
Nosio sam na analizu pogacu i ima 42,53%proteina i nekih5%ulja
budi oprezan kod kupovine prese,svi lepo pricaju ali mnoge ne rade kako valja.
Sta god da te interesuje slobodno pitaj a mozes doci i da vidis u radu.
 
dr1111 je napisao(la):
John.
JA imam ekstruder i presu
od 100kg sojinog griza dobijem od 12 do 16lit ulja
Nosio sam na analizu pogacu i ima 42,53%proteina i nekih5%ulja
budi oprezan kod kupovine prese,svi lepo pricaju ali mnoge ne rade kako valja.
Sta god da te interesuje slobodno pitaj a mozes doci i da vidis u radu.

Ajd ubaci neku sliku.
Napiši koji je proizvođač i koliko si platio,jesi li zadovoljan :cao:
 
jan je napisao(la):
mene zanima ulje. koja uljarica je najisplativija za cedenje

soja ti daje do 15% ulja
suncokret do 35% ulja
repica nešto iznad suncokreta.
Ovo pišem za ceđenje amaterskim (kućnim) cediljkama, sve ovo važi za neki prosek u kvalitetu uljarica .
Ovo pišem kao tehnolog preh.tehnologije i nisam probao u praksi, samo na osnovu zapažanja .
Voleo bi da se uključe u raspravu ljudi koji cede ulje iz uljarica u praksi :cao:
 
Nazad
Vrh