Balirka

Raspuštaju se bale jer znaju da budu teške ko Trepča zbog primesa zemlje u njima.Ja radim skoro skroz raspušteno,budu lake ne raspadaju se i lepo mogu da se tovare i denu.
 
Bale sa snimka koji sam postavio su bile bas mnogo velike, otprilike 1.5 puta duže od "normalnih" bala koje se ovdje uslužno rade. Čovjek koji je balirao je rekao da će napraviti onolike kolike hoću a da mogu da ih tovarim, pa smo tako i uradili. Sreća je pa je kukuruzovina bila jako suva, nije pala kisa nikako na nju pa se zemlja nije lijepila na nju već se dosta "prosijalo" tokom skupljanja i baliranja. Opet su bile teške u prosjeku 25kg a bilo je i podobro težih, posebno u sredini njive jer je tu bilo još relativno zelenih stabljika (znate već kako AS72 zna da drži zeleno stablo iako je klip zreo). Ja sam tovario a otac je redao gore i tovarili smo po 80 bala, al su mi se ruke otegle do koljena a ni ledjima nije bilo dobro. Sledeće godine ću probati sa svojom pa kud puklo da puklo, a raspustiću ih jer MF14 pravi povelike bale.
 
Evo malo utisaka i iz mog kraja o baliranja kukuruzovine. Ja nisam ove godine balirao ni moje iz razloga sto mi ne treba a usluzno nisam hteo da radim dok ne kupim w 42:haha:. Jedini u mom selu koji je balirao ove godine usluzno i za svoje potrebe je decko sa rivijerom rc 40. Niko nije ni pokusavao cak su oni koji imajo druge prese tipa jd i claas placali njemu da im odradi. :sjasi:
 
Ove godine sam napravio samo 400_500 bala kukuruzovine, inace radim od 800 do 1800, a sad mi nije trebalo vise. A kakav vam je ovo stos momci sa placanjem drugom iako imate presu, pa tjerao bih je pa kad bi od nje ostale samo felgne inace koji moj sam je i nabavljao.
 
I kod nas se ljudi plase baliranja sarovine(tuluzine) ja sam baliro sa malom john deer cb300 i to malo samo popustim bale i usluzno sam balirao po desetak hektara.Ove godine sa somekom 2600 uopste nisam popustao bale a bile su ko kocke secera.Balirke koje imaju redje pika-prste imaju problema ako zapadne stablo izmedju ilimova i opruke, a one balirke u kojima su ti limovi uzi samo gas....
 
Problem je što na ustima nakupi pa onda odjednom proguta,treba se malo i okrenuti,stati na kvačilo a što se krjanja tiče pre če se pokrjati u vlažnijoj detelini nego u suvom tulaju.Malo je gadno što hoće da uđe u vezače pa odseče kanap.I ja se slažem da sam ja kupio presu a ne ona mene.Ako se pokvari,popraviš i teraj dalje.
 
Jednostavo ja sam prosle godine imao lose iskustvo, a svoje bi radio da mi je trebalo al nije. Jednostavno prosle godine sam usao u sirovu kukuruzovinu dosta rano negde 15 septembra. Sve je islo lepo nista niti je puklo niti bilo kakav lom, ali jednostavno nije htela pola da veze i zbog toga imam fobiju balirati usluzno kukutuz.
 
Stevo to što nije htela da veže nema veze šta baliraš,hoće samo da odseče vrpcu po neki put
 
Dok sam sarovinu balirao sa TIP-500 cesto mi se desavalo da pukne vanila.... Sada baliram sa TIP-320 i nema problema. Desi se ponekad da sarovka uleti u vezac i da odresi ali i to se retko desava
 
Ja demontiram onaj cesalj na pikap_u , kad radim kukuruzovinu, primjetio sam da tako manje gusi izmedju pikap_a i dodavaca i ide ravnomjerno.
 
Nazad
Vrh