Balirka

Topalovic,sve zavisi ko kakvu balirku ima,neka trazi deblji konac ,neka moze da radi i sa tankim,ja sam probao ove god Drvoplastov jedno kluce,a jedan je Mitic bio,od 300 bala sto sam napravio dosad,Mitic isupstio tridesetak,a Drvoplastov onaj crni nijednu...:osmeh:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ima li neko broj telefona od onog majstora levaka jer mi ocu stoji pokvarena presa. Citao sam neke njegove postove ali nigde ne mogu da nadjem mobilni.
 
Evo snimak danasnjeg presovanja kukuruzovine. Ne znam koja je presa, zaboravio da pitam (a nisam imao ni vremena, tovario), a vozi je Landini od 80-85KS. Napravili smo oko 300 veoma velikih bala, svaka ima najmanje 20kg.



Zanima me može li neko da prepozna presu, koji je ovo model?
 
Ja nisam mogao da vjerujem svojim očima kad je čovjek dao gas i krenuo da zvrji po polju tamo-amo, a bale samo iskaču nazad, tvrde i utegnute kao blokovi. OD nešto preko 300 bala samo se dvije odvezale, a i to samo zato što je parče kukuruzovine upalu u lijevi petljač i čvor nije valjao. Ova presa je stara 100 godina, mislim da bar 90 godina nije očišćena ili podmazana, a radi bolje od ijedne prese sa kojom sam se do sada sreo. Inače, ona je JEDNA i jedina presa na velikom području kija bez ikakvih problema može da balira kukuruzovinu. Ko god je probao sa drugom presom (a probali su sa svim mogućim markama) zaradio ej havariju. Ljudi su lomili igle, petljače, noževe, zupčanike, kidali lance i krivili kardane. Vlasnik zbog toga zaradi grdne pare svake godine. Ja sam je malo gledao, al nisam mogao da vidim neku posebno razliku u odnosu na druge Welger. U čemu je kod nje stvar, zašto ona može a nijedna druga ne, stvarno ne znam.
 
Pa svojevremeno je majstor Levak ovdje rekao da je t 12 proslavio welgera a zatim 61, a da je sve ostalo od welgera smuckaj i prospi.
 
SOS! Već nekoliko dana presujem kukuruzovinu, ali danas presa (riviera-casalis KR 40 TS)neće da radi lepo. Lomi mi osigurač na pogonskoj ploči desnog vezača (rasspe-solingen). Prvo je lomio na 30-40 bala a bi sada pred veče učestao na cvakih 5-6 bala! Naizgled sve stoji kao na levom vezaču koji radi besprekorno. Nekoliko puta sam podizao pekljač da ga pogledam sa druge strane ali ništa sumnjivo ne vidim! I kočnicu sam pritegao za jedan krug ali ništa! Da nema slučajno negde neka čivija na zupčanicima vezača a da se ne vidi? Svaki savet je dobrodošao, pogotovu ako je neko imao sličan problem!
s6ndb8.jpg
 
Imam problem sa presom John Deere CB 300. Nece da zaustavi igle, veze i cim se vrate igle one ponovokrenu drugim recima zvezda ne igra nikakvu funkciju nezavisno od zvezde i velicine bale okida non stop. Ako neko zna u cemu je problem dobro bi mi dosao neki savet. Ja sam okrecao rucno da vidim u cemu je problem i nisam ga pronasao, napravio sam par slika okidaca, postavicu ih pa ako neko vidi problem neka se javi.
 
Moraš podići graničnik ,gde udara skakavica vezača-to ti je jedna varijanta,u tom kvaru da gatako nazovem ima više uzroka,posle probaj da dotegneš disk kočnicu
 
Meni se to dešavalo na rivijeri pre 6-7 god. Svašta sam nešto čačkao oko okidača za vezače i kočnice na okidaču a trebalo je samo jedan krug otpustiti polugu koja povezuje okidač i jaram što nosi igle i problem rešen!
 
Meni je sve lepo radilo dok nisam usao u kukuruzovinu, imala je velika masa i onda ne znam sta se sve izdesavalo. Pukao je pogonski lanac i onda je noz stigao igle i udario u osigurac koji izlazi da zastiti igle pa je tada pukao sigurnosni sraf na zamajcu.

Lanac sam nastavio, presu sam uzubio, sraf zamenio ali sad imam problema sa ovim okidanjem. Da li je moguce da je nesto prilikom tog udarca iskrivljeno i da zbog toga nece
 
Ako si pravilno uzubio presu probaj izmakni komplet nosac sto nosi zvezdu za3-4 mm nazad ,i sto ti je rekao i Zoran230 dotegni malo kocnicu na disku koji drzi igle.
 
mozda nije dobro nastelovana na paljenju,a to sto samo okida mozda je problem u onom polukrugu sto prelazi preko diska,proprati ga mozda je se deformiso...
 
Pa pokusao sam rukom da zategnem onaj nosac zvezde i zakaci ona dva zuba, ali fabricki je pricvrscen i nema za stelovanje sto znaci da bi trebala da radi bez pomeranja one osovine, ali ako ne bude bilo drugog resenja moracu da izbusim nove rupe i da ga zategnem.
 
Nazad
Vrh