Bacanje veštaka na detelinu - da ili ne ?

detelina je azotofiksator.besmisleno je prihranjivati je azotom.
 
Kako nisi do sad posejao na strniste? :sta: Pa seje se cim dozvole uslovi.... po meni razbacaj NPK 8-24-16 ili posto je vec maj mesec,NPK 3x15. :cao:
 
Hvala za odgovor.
Nisam do sada posejao jer se kod mene seje pocetkom maja zbog kasnih prolecnih mrazeva, a posle toga do ove kise je bila strasna susa u povrsinskom delu zemlje, a sada evo kisa, i dan za danom prolazi
Pozdrav
 
Ja obavezno bacim u rano prolece 16 16 16 300kg/ha a kasnije ureju ili AN 200kg/ha i nema da omane prvi kos 1 maj posle svakog odkosa po 150 - 200kg/ha AN ako sejem krajem leta pocetak jeseni ja u prolece dobro nadjubrim stajnakom a ako u aprilu ili pocetkom maja ja razbacivanje staljnjaka vrcim u jesen .
 
Izvinite ljudi sa tolikim djubrivom koliko pokosite npr. sa 1hektara. Izrazite u kg suve deteline(lucerke)
 
ja sam uzo u zakup livade oko 1h i 20-30 ari... tu je prethodni zakupac bio sejao "trogotku" (ma lucerku more) i kosio 4 godine, od tada je ja kosim 2 godine, ovo ce biti treca. Prve godine je bilo vise od 50% deteline, ostalo trava, imao sam 2 dobra kosenja i jedva treci put. Prosle godine oko 70% trava ostalo detelina i to jedno dobro kosenje i drugi put koliko da pocistim livade. Sad me interesuje koje bi djubrivo bilo dobro da bacim da bih izvukao bar dobru travu jer za sve ove godine nije bacen ni gram vestaka. Mozda cu jesenas jednu parcelu od 40 ari da razorem za lucerku ali sve mi je to rizik jer vec sledece godine moze da mi ne da da kosim (nije moje sta da radim)
 
znaci dali bi bilo dobro da joj bacim 3x15 (100-150kg) ili koje vec djubrivo, najlakse dostupno u mom kraju je 3x15, kan i urea. Bitno mi je da izvucem sto vise trave.
 
Pa 3x15 je djubrivo koje biljka moze duze da koristi od KANA naprimer,ali ako zelis samo prvu travu da kosis baci KAN i ona ce ga iskoristiti za prvi otkos i to je to!
 
Kako ja da prihranjujem lucerku na jako strmom brdu? Finansijski jako loše stojim, jesenas sam zaorao samo 100kg NPK 9/15/15 na 1ha kisele i siromašne zemlje, uzorao i posejao 20kg lucerke. Inače prethodne godine je tu posejana lucerka i veoma malo zobi i zob je dala dobar rod ali lucerka nije opstala. A pokušavam opet jer je baš jako brdo i teško se obrađuje pa ako uspem da par godina izbegnem oranje i ostale radnje oko obrade zemljišta a koje se moraju za ostale kulture u ratarstvu. Evo analize te njive od letos
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Imam svoj rasipač veštačkog đubriva a prskanje plaćam pa bih izbegao folijarnu prihranu osim ako budem morao protiv trave pa da rastopim ureu ili bolje ako može NPK i koliko na 440litara vode? A inače može li se nečim pomoći u proleće da krene i ojača? Traktorom ne mogu dok ne osuši zemlja skroz, znači samo ručno bacanje veštaka. Ili da ne diram pa ako ne bude velika suša da prihranim posle prvog košenja? Šta da planiram za tu njivu? Da napomenem da su finansije na ivici preživljavanja, treba mi neko prelazno a jeftinije rešenje i da se nadam de će lucerka opstati na takvoj zemlji par godina. Znam da je trebao stajnjak, krečnjak i puno veštaka ali ne može se, polako tonem sve više.
 
Komsija cisto sumnjam da ce ti tu uspeti lucerka, kazes da ti je jako kiselo zemljiste a lucerka to nece, plus nisi izvukao stajnjak i krecnjak, a jos je i brdo verovatno ilovaca... Mislim da je bolje da posejes mesanu travu, dzabe dajes novac za seme lucerke...
 
Drugari uzeo sam sad 2 ha u zakup da kosim njivu gde je bila detelina,ustvari i ona je sad tu ali vise od pola izgubila pa ima i trave.Sta mi predlazete da sad koknem u prolece od djubriva da izvucem sto vise otkosa?Znaci ne zanima me da li ce se ostala detelina izgubiti:osmeh:
 
Tu je ranije bila lucerka i davala je sena zadovoljavajuće za taj deo atara. Pa sam razorao kad je baš oslabila i jedne godine posejao pšenicu da zemlja malo promeni i onda taj pokušaj sa lucerkom i zobi (i zob ispala odlična) zajedno pa sad sama lucerka. I uvek je u planu da se bolje nađubri veštakom predsetveno ali ne ide zbog finansija a ne smem da se zaduživam. I sa stajnjakom sam slab a i ne mogu da spustam prikolicu zbog jakog brda. Kod mene je malo i samoistovarnih i nisu mi jeftini da platim uslugu, daleko njiva.
 
Vidim da svi navode rano proleće kao optimalno vreme bacanja kompleksnih đubriva na već zasnovanu lucerku.
Nije mi najjasnije kada tačno treba da se baci kompleksno đubrivo po meni bi bilo bolje to odraditi sada, dok ima dosta padavina i vlage u zemljištu, da li je drljanje lucerke poželjno u 2/3 marta ( rano proleće ) ako se sada baci đubrivo ?
 
Drljanje je skoro pa obavezno,zbog ravnanja od miseva i samo "provetravanja" deteline/lucerke.
Djubrenje manje vise,bolje joj je dati startno nego sada.
Vise od svega je njoj kisa bitna ,nego bilo sta.
 
Drugari uzeo sam sad 2 ha u zakup da kosim njivu gde je bila detelina,ustvari i ona je sad tu ali vise od pola izgubila pa ima i trave.Sta mi predlazete da sad koknem u prolece od djubriva da izvucem sto vise otkosa?Znaci ne zanima me da li ce se ostala detelina izgubiti:osmeh:

Drugariiii oce li mi neko odgovoriti na moje pitanje:bravo:
 
Nazad
Vrh