Bacanje veštaka na detelinu - da ili ne ?

Senkorom dok ne krene detelina a kasnije Pivotom kad detelina bude 10-15cm.
 
Ja svake godine u prolece (cim se moze uci u njivu) bacim 100kg 3x15 po kj,a preko lista nikada nisam prehranjivao!
 
FARMER BOBe,
koliko si rasturao uree po jutru/lancu na lucerku? Već mi je retka, ali zbog ove kišurine nisam mogao da iznesem stajnjak i da je preorem, pa rekoh da je zveknem N, da izgura sto može pa da onda natorim kako liči.

Inače ja sam samo jednom prihranio folijarne (jer nemam moju prskalicu), a kad moraš sve da platiš jbg. bolje ne radi . U svakom slučaju prinos je bio bukvalno 3 puta veći nego otkos pre i otkos posle. Velika razlika je onda kada je loša lucerka i kada je zemlja posna. Sto je zemljište jače, to je razlika manja, pa ne verujem da bi neko imao baš 3 puta bolji prinos ako mu nije tako losa zemlja :ppozdrav:...
 
Neznam sta da vam kazem.....profesori sa instituta pricaju da je naj naj bolje da se pre zasnivanja lucerista, parcele odredjene za osnivanje veoma veoma nadjubre sa naj bolje stajskim djubrivima, ako ne stajskim....onda sa velikim kolicinama 15x15x15 ili slicnim.....a da se vec zasnovana lucerka ne prihranjuje....aaa ako moramo da prihranjujemo posle prihrane u prolece da obavezno podrljamo(al o5 oni to ne preporucuju jer lucerka nemoze maximalno da iskoristi pihranu)....
 
u Nedelju sam bacio 100 kg Uree i 50 kg AN-a na lucerku (tu kolicinu na 2 kj) i podrljao je . Plan je jos 1 ili 2 godine detelina da bude na tom mestu . Prskanje cim malo otopli , ili senkor ili pivot.
 
Dragan18 je napisao(la):
u Nedelju sam bacio 100 kg Uree i 50 kg AN-a na detelinu i podrljao je . Plan je jos 1 ili 2 godine detelina da bude na tom mestu . Prskanje cim malo otopli , ili senkor ili pivot.
stvarno ne kapiram cemu toliko azota uopste :sta:, kod mene to niko ne radi
 
vidis li da sam napisao da hocu da joj izvucem maksimum ove godine jer je starija detelina ima vec 4 godine mislim , plan je jos ova godina pa oranje.
 
znas sta mi se pokazalo kao dobra stvar, sad je ovako kako jeste ,ovu sezonu rodi koliko rodi (bicete informisani o rodu), sledece sezone pokosim prvu detelinu i odma je uzorem i posejem odma raniju sortu kukurza. ovo mi se pokazalo jedne godine kao odlicno!
 
Dragan18 je napisao(la):
znas sta mi se pokazalo kao dobra stvar, sad je ovako kako jeste ,ovu sezonu rodi koliko rodi (bicete informisani o rodu), sledece sezone pokosim prvu detelinu i odma je uzorem i posejem odma raniju sortu kukurza. ovo mi se pokazalo jedne godine kao odlicno!
nikad vise kukuruz na detelinu.bez obzira koji fao,sve izgori.
 
@ Dragan 18
Vodi racuna o zastitnim sredstvima u lucerki pogotovo o pivotu, preporucena doza u staroj lucerki je 2l/h.
On ostaje dugo u zemlji npr. secernu repu preporucuju tek posle trece godine, mislim i uljanu repicu. Tako da moras da vodis racuna o karenci i narednim usevima.
@ KishRobert,
Cinjenica da lucerka ostavlja deficit vlage u zemljistu, naravno i prolecno oranje ali dosta zavisi od tipa zemljista i padavina, meni je bio prinos kukuruza prosle godine posejanog posle prvog otkosa 5,5t/kj. Pioneer N43.
 
ja sam ostavio j`ednu parcelu lucerke da razorem posle prvog otkosa pa kako bude. valjda ce za silazu biti
 
Ja sam staro lucerište nađubrio sa 500kg/ha 8x24x36 i tu će da bude sejana repa! Kod nas je prolećno oranje veoma rizično pošto retko imamo optimalne padavine u proleće...
 
Pardon moja greška 8x24x32 A proizvođač je bio Azohem ako se ne varam... Ja sam to doneo iz šećerane....
 
Nazad
Vrh