Awassi ovca

Bokumane trebas mi kao voda ribi zelim da nesto radim al bez tebe i tvojih iskustvenih savjeta ne mogu ni makac!Kad budes mogao javi mi se molim te!Pokusavam da krenem sa avasi melezima a ti si tu prilicno iskusan!Imam za sad jednog avasi ovna sa AMF-a i nesto ovaca...
Pa pusti Awassi ovna na Pramenku!!!
 
Cibi prvo mora da se ojagnje pa ga onda pustam zato sam ga i uzeo!Ubacio sam ga u stado od 70 plus mojih 10 bice nesto na proljece!!!:osmeh:
 
Pozdrav svima. Informisao sam se dosta o ovoj rasi ovaca, ali nikako da sretnem nekog ko ima posrednog ili neposrednog iskustva kada su u pitanju melezi v ovce i avasi ovna, jer imam ideju da pokusam melezenje te dve rase, s'obzirom da drzimo virtemberg ovce, u cilju dobijanja mlecnije ovce za nesto komercijalniju proizvodnju mleka. Hvala unapred.
 
A sta mislite o kombinaciji Pivske pramenke (koja je vrlo mlijecna rasa dava oko 110 litara u laktaciji) X Avasi!?Koliko bi se tu mlijeka moglo dobiti u latkaciji!Vidim da u ukrstanju ovcepoljke i sarplaninske postinuti su rezultati malo bolji od same Pivske pramenke!
 
Hvala bokuman. Rece ti da znas iz iskustva, jesi li ti radio nesto tako? Imas li mozda informaciju o litrazi u F1 generaciji? Kakva je bila plodnost? Hvala jos jednom.
 
20ky8hs.jpg
 
Kolega lijepo ovo izgleda, ovdje koliko se da uociti ima cistokrvnih grla ali i krizanaca. Mozete li nam napisati koju rijec o farmi (mjesto, broj grla, rasni sastav itd.). Pozdrav
 
Ovo je moja farma sa 500 grla, nalazi se u Makedoniji, ovce su 80% melezi avasi, dok ostala 20% su takodje melezi ima nesto i obicnih pramenki. Stado je formirano 2006 i 2007 godine.
Mlecnost je ide od 120-150 litara komercijalnog mleka plus jagnjad oko 60-80 litara
Procenat plodnosti oko 130%
 
Gledam u Super Veru imaju ovčiji sir iz makedonije 800din-oko 7e kg, bele kriske, mlekara zdravje -rad nesto. Jel njima dajes mleko i koliko vama placaju a koliko je sir u prodaji kod vas?
 
To je kackavalj, ne bih da kudim ostale proizvodjace ali original ovcji kackavalj ispod 20 evra ne moze biti, inace ovcji beli sir kod nas se prodaje oko 4 evra/kgr.
Iskljucivo radimo sir beli za sada mada sam u planu da pravimo i kackavalj ali otom potom, valjda i prosirenje stada ali pod uslovom da nema ovakve lelementarne nepogode suse kao prosle godine.
 
Bokuman, moze li se znati sa kojom rasom je melezen awassi? Zasto melezi kad imas priliku nabavke cistog, ok, priplodnog awassi materijala u blizini!? Nadam se da nisam prezahtevan, ali pitam iz razloga sto me zanima u kom pravcu bi trebalo razmisljati po pitanju proizvodnje ovcijeg mleka!? Da li drzati nekog meleza sa manjom mlecnoscu u odnosu na cistu rasu, ali sa boljim prirastom u tovu ili ici na cistu mlecnu rasu?? Hvala
 
Vazi za bilo koju rasu kako je dobijena i kako dalje postupati sa njom. Sve je stvar u selekciji za koju treba puno vremena i puno para, pa ja sam uzeo original awassi ovnove i melezario sa domacim pramenki i dobio sam sta sam dobio, zenske ovce original za bilo koju rasu nece ti niko prodati po nikakvoj ceni, ili ce to biti samo fenotipska kopija al takvi proizvodni rezutati nece biti, to je oko proizvodnje

Druga stvar sa melezarenim ovcama bolje poslujes snjima jel mogu da idu na pasu , manja ishrana itd. za uzvrat dobijas jako slicne kolicine proizvoda, stavi kalkulator pa odaberi. Na kraju pricamo o kolicini od veliko stado 500 ovaca, u kojem sigurno ima 30-40 ovaca sa mlecnoscu od 2.3.4 litira, e sad se postavlja pitanje koliko godina mi treba da budu sve takve jednostavno skoro nemoguce.....................
 
Isprobavanje rano zalucivanje jagnjadi zbog mleka, ovo je samo eksperiment na 15 komada, odbijana jagnjad od majni od 1 do 10 uzrasti, posle mesec i vise dena evo rezultta,sasvim zadovoljavajuji

Daj boze zdravlja dogodine idemo sa 50-100 komada

Photo0032.jpg


- - - - - - - - - -

Jos jedan video sa ovogodisnjeg jagnjenja ovaca melzi avasi.

[video]http://s249.beta.photobucket.com/user/bokuman/media/Video0000.mp4.html[/video]
 
Nazad
Vrh