AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

I meni trebaju amortizeri. Pitanje je sta uzeti. Zadnje treba da menjam sigurno a za prednje cu videti, mada bi rekao da su dobri.
Nekako mi se cini da je danas vecina rezervnih delova iz Kine. Swag, Optimal, Meyle, a rekao bi i Febi. Na kutiji pise Nemacka a unutra sasvim trece. Kupio spaner PK kajisa Optimal. Unutra Swag kutija u njoj spaner Ina Slovacka. Swag lezaj tocka, unutra Febi. Isto tako i sa prednjim lezajem. Jedino kad sam menjao kocione diskove i na kutiji i na disku je pisalo Swag:haha:. Nije neki noviji auto, Mercedes 190 a situacija je izgleda slicna i za novija vozila.
 
Trenutno odlicnu ponudu guma ima Coning Beograd i Coning Novi Sad.Ja od njih kupujem sve gume i kaiseve.Extra cene i veoma postuju musterije.
 
Dobro vece svima,nisam siguran da li sam potrefio temu,naime imam golfa 4 i nedavno sam uzeo originalnu vw kuku za njega,koju sam planirao sam da ugradim,ali cuh i procitah po internetu da iako kuka ima svoju plocicu i broj,mora da ima atest,tj potvrdu da ju je ovlasceni servis ugradio,inace za suprotnom kazna 6 do 20k din.Zna li neko nesto vise o ovome,i da li sve to istina?
 
Moras da atestiras kuku.Ams centar motornih vozila je zaduzen za ateste.Nazovi najblizu poslovnicu i pitaj sta i kako.
I atestirana kuka sme biti na vozilu samo kada se vuce prikolica.Kad ne vuces prikolicu,kuka se skida.
Kazne su poprilicne,vidi zakon za tacne iznose.U principu,kuka na autu je veoma opasna stvar kad stoji bezveze.
NI tehnicki pri registraciji neces moci proci,sem ako ne podmazes,ali ne mozes podmazati svakog policajca koji kad vidi kuku moze te kazniti i poslati na vanredni tehnicki.....
 
Danas doterao Astru iz servisa. Zezala je u radu na benzin, a doslo je do toga da nikako nije htela da upali ni na benzin ni na plin. Zapljale se dizne, i ventili nakupili se garezi. Skidane dizne, produvavane, skidana glava motora i ventili cisceni. Ukupan ceh sa materijalom (zaptivaci, gumice) + ruke 27.000din. Kad me slog nije strefio. Razlog za ovo je sto je vozena 97% na plin. Zato sugerisem svima da voze barem 10% na benzin, jer ce time sacuvati benzinske dizne i spreciti pojavu garezi. Takodje gorivo pazite gde sipate.
 
Garez je od loseg sagorevanja benzina, a lose sagorevanje benzina je od zaprljanih dizni. A dizne se zaprljaju jer kroz njih ne ide gorivo kada radi auto na plin, a greju se a nema sta da ih ohladi. Tacno se stanje pogorsalo dok sam se vozao po CG u avgustu po najvecim temperaturama. Problem nisam sanirao na vreme jer mi auto treba svaki dan. Mislio sam da ga oteram polovinom novembra kada poradim, medjutim doslo je da sam ga slepao u servis. Skupo je kod nas sve. Malo majstora, blizu je zapad pa svi se ugledaju na cene u inostranstvu i nece da rade za male pare. Takodje malo je majstora koja znaju sta rade koji su pouzdani. Dizne je nosio na produvavanje, a cim skida glavu motora cena ruku ide gore. Oglobio me je jedno 15.000 za ruke, ostalo su usluge sto je on platio i delovi. U Sabcu bi ovo kostalo maks 15.000din sve.
 
Garez je od loseg sagorevanja benzina, a lose sagorevanje benzina je od zaprljanih dizni. A dizne se zaprljaju jer kroz njih ne ide gorivo kada radi auto na plin, a greju se a nema sta da ih ohladi. Tacno se stanje pogorsalo dok sam se vozao po CG u avgustu po najvecim temperaturama. Problem nisam sanirao na vreme jer mi auto treba svaki dan. Mislio sam da ga oteram polovinom novembra kada poradim, medjutim doslo je da sam ga slepao u servis. Skupo je kod nas sve. Malo majstora, blizu je zapad pa svi se ugledaju na cene u inostranstvu i nece da rade za male pare. Takodje malo je majstora koja znaju sta rade koji su pouzdani. Dizne je nosio na produvavanje, a cim skida glavu motora cena ruku ide gore. Oglobio me je jedno 15.000 za ruke, ostalo su usluge sto je on platio i delovi. U Sabcu bi ovo kostalo maks 15.000din sve.

Izgleda da ti sporo vozis pa ti se nakuplja garez, s vremena na vreme treba auto malo opteretiti upravo da bi se ovo sprecilo.
 
Vozim po propisima, do 100km/h maks. Slazem se da treba ga nekada stisnuti. Meni auto sluzi od mesta A do mesta B. Vozim na cca 2000rpm u 90% slucajeva.
 
Dobro uzima taj za ruke, ali bar ako je pouzdan pa i da ti nije zao. I nije nesto bitna brzina vec obrtaji motora. Provozaj je s vremena na vreme po par minuta na 4-5 k obrtaja i da vidis kako ce posle da prede kao malo mace.
 
A da tebi nije lambda sonda crkla pa da ti daje bogatu smesu non stop ? Check engine ne moze da vidi jel sonda ispravna ili ne ( upali se lampica samo kad grejac sonde izgori)
Koje su boje svecice bile ?
Dali je seqvent uredjaj?
Jel su ti benzinske dizne u usisnoj grani ili u glavi ?
 
Juče ujutro Golf V 1.9 tdi nije hteo da upali, vergla odlično ali kao da nije imao dovod. Dođe majstor proverimo punpu ona baca gorivo do filtera. Sledeći korak mu je bio sumnja u senzor bregaste jer je tako očitao grešku. Otkačio ga je i ponovo prikačio i auto je upalio. Jutros sam ga ponovo probao da upalim i nije bilo nikakvih problema. Dali je moguće da taj senzor izgubio kontakt pa da se prilikom njegovog rastavljanja i sastavljanja ponovo uspostavio. Da napomenem motor nikad nije pran.
 
Ja ne znam konkretno za taj tvoj auto i motor, ali znam da drugi pale i kad crkne senzor bregaste. Oce ponekad malo da zavergla, ali upali i moze skoro normalno da se vozi.
 
Mozda neko zna.....imam audi jaje 19 E....ajnspric i dosta davno mi se upalila neka lampica narandzasta sa nekom strelicom preko.....Sta bi to moglo bit na tako starom autu,ipak je to 30 godin staro auto
 
Juče ujutro Golf V 1.9 tdi nije hteo da upali, vergla odlično ali kao da nije imao dovod. Dođe majstor proverimo punpu ona baca gorivo do filtera. Sledeći korak mu je bio sumnja u senzor bregaste jer je tako očitao grešku. Otkačio ga je i ponovo prikačio i auto je upalio. Jutros sam ga ponovo probao da upalim i nije bilo nikakvih problema. Dali je moguće da taj senzor izgubio kontakt pa da se prilikom njegovog rastavljanja i sastavljanja ponovo uspostavio. Da napomenem motor nikad nije pran.
Kako sam shvatio od rodjaka koji je imao taj problem, to je ustvari nekakav magnet koji se zaprlja i nedaje impuls pa auto nece da upali. Po njegovoj prici on se samo ocisti i ne mora da se kupuje novi. A on je za Fiat Mareu bezinca platio taj senzor 7600 dinara .
 
Nazad
Vrh