Atomizeri

Ja eto nisam znao. Hteo sam reci da nemam pojma i posto mi je bio prvi put, drndao sam rucicu dal vako dal nako, preopterecen informacijama a ostavljen sam u njivi, uglavnom slabije je prskala, nekad mozda i jace, nisam imao pojma sta radim.

Znaci moj prvi problem je bio nekoristenje direktnog prenosa, a za kolicinu vode se to takodje odnosi a koliko to cu videti sledeci put sada kada znam sve.

Paza to kad ide preko menjača (ručica dole), ako ideš u rikverc onda se i kardan okreće kontra i možeš oštetiti pumpu i druge stvari koje nisu predviđene da se okreću u kontra smjeru.

Ja radim sa 18 -20 bari zavisi od veličine voća

Sasvim optimalno, ako je veći onda rasipa sredstvo i puno probija, naročito prva prskanja kad nema dosta lisne mase.
 
SLJIVAR
"Paza to kad ide preko menjača (ručica dole), ako ideš u rikverc onda se i kardan okreće kontra i možeš oštetiti pumpu i druge stvari koje nisu predviđene da se okreću u kontra smjeru"

Ne znam o kojem traktoru pricas ali kod mene na Vladimircu izlaz kardana se okrece uvek u istom smeru bez obzira isao napred ili nazad a mislim da je tako i na ostalim traktorima.
Tako je i na mom kultivatoru ( Honda ) izlaz iz menjaca za prikljucne masine uvek se okrece u istom smeru.
 
Nikada nisam probao u nazad ici sa kardanom preko menjaca na imt, bas cu probati u kom smeru se okrece. Inace uvek se radi direkt, tj ne okrevce ful uvek vec na 1536o/min motora ima 540o/min kardana, tj 2.84444 je koeficijent. U praksi ja idem na 1100rpm motora i pritiskom 15 bara. Izlazi 1000l/ha sto mi je cilj.
 
Ide u rikverc...ja kad sam brao kukuruze sa imt,kad zagusi berac,prebacim na pogon preko tockova i krenem malo nazad da ga odgusim..
 
Ne znam o kojem traktoru pricas ali kod mene na Vladimircu izlaz kardana se okrece uvek u istom smeru bez obzira isao napred ili nazad a mislim da je tako i na ostalim traktorima.
Tako je i na mom kultivatoru ( Honda ) izlaz iz menjaca za prikljucne masine uvek se okrece u istom smeru.

Za IMT 533/539 znam sigurno da kad ide preko menjača okreće se u kontra stranu. Za ostele ne znam, lako je provjeriti.
 
Ja koristim dosta preko točkova pogotova kada prskam travu uredovima,i u ratarstvu radim i lakše mi je ,kad podesiš kako treba uvek ide ista potrošnja po jedinici bez obzira na brzinu.Kod okretanja i rikverca gasim kardan ,mada iskreno nisam ukapirao da li ide u kontra smer ili ne.
 
Probao na 533 ide u rikverc.

Narvno da ide.
I nema oštećenja pumpe, nema nikakvih problema, o oštećenjima može da priča samo onaj ko pojma nema kako pumpa radi.
Pumpne membrane se kreću istom putanjom i istim smerom u kom god smeru da se okreće kardan.

Kad prskam ratarskom prskalicom, i kad koristim kardan preko točkova, uvek najpre odem nekoliko metara napred, tada uključim kardan, vratim se rikvercoom do početka, i onda krenem napred.
To iz razloga da za tih nekoliko metara rikverca pumpa napuni creva, filter, da preparat stigne do dizni i da tako bude isprskana cela površina.
 
Proizvođač je tačno naglasio u kom smjeru treba da se okreće pumpa, a da treba sigurno bi stajalo drugačije.

Prskanje u rikverc sa kontra smjerom okretanjem pumpe, da pokrije iza i da napuni crijeva je totalno apsurdno. Što pumpa ne puni crijeva, filtere itd kad okreće direktno kardan? Drugo svako ko je normalan ne prešće u rikverc ne zato što pumpa kad ide direktno (ne preko menjača) može da pršće, već sredstva sva idu na traktor i sam sebe zaprskuješ hemijom. Kad se već vratiš u rikverc i kad kreneš naprijed onda tek uključuješ prskalicu i pokrivaš cijelu površinu.

ironman@ ako nemaš šta pametno da napišeš, manime se i ne preispituj ničije znanje jer tome nisi još dorastao.
 
Narvno da ide.
I nema oštećenja pumpe, nema nikakvih problema, o oštećenjima može da priča samo onaj ko pojma nema kako pumpa radi.
Pumpne membrane se kreću istom putanjom i istim smerom u kom god smeru da se okreće kardan.

Kad prskam ratarskom prskalicom, i kad koristim kardan preko točkova, uvek najpre odem nekoliko metara napred, tada uključim kardan, vratim se rikvercoom do početka, i onda krenem napred.
To iz razloga da za tih nekoliko metara rikverca pumpa napuni creva, filter, da preparat stigne do dizni i da tako bude isprskana cela površina.

Membranskim pumpama ventili odredjuju smjer pumpanja a ne strana na koju se okrecu. Postoje na prskalicama i KLIPNE pumpe recimo MIO Standard je pravio, za njih nisam siguran da to vazi.
 
Membranskim pumpama ventili odredjuju smjer pumpanja a ne strana na koju se okrecu
.
Pa da.
Na koju god stranu da se okreće kardan membrane osciliraju levo desno u odnosu na pravac kretanja traktora.
Kad se kreće ka unutra otvara se ulazni ventil a zatvara izlazni, tečnost iz rezervoara napuni komoru, kad krene ka spoljnoj strani ventili dospeju u suprotan položaj i tečnost biva potisnuta ka diznama.

Čak, usled habanja dolazi do oštećenja klipova
(nosača membrana) koje je, oštećenje, uvek na jednoj strani klipa, pa serviseri nekada okrenu klipove da potraju još neko vreme, a upravo to, trenje na drugoj strani klipa se dešava kad se kardan okreće u drugom smeru.

Ali jbg, to ne može da se izgugla, mora da se vidi, opipa, nauči, da se zna, pa onda da se priča o tome.


Proizvođač je tačno naglasio u kom smjeru treba da se okreće pumpa,
hehe
'rani svinje i ništa ne diraj :)
To je taj nivo razumevanja stvari, ćuti i radi kako su ti rekli.

U redu je i to, ali bre nemoj delkati savete kad je jasno da ti o tome blagog pojma nemaš.
Reče

ako ideš u rikverc onda se i kardan okreće kontra i možeš oštetiti pumpu i druge stvari koje nisu predviđene da se okreću u kontra smjeru.
Šta će da bude oštećeno?
A. junačino?
I to ne samo pumpa, nego i neke druge stvari.
Koje stvari, junače?
Nisi ti, junače, nikad prskao, ili i ako jesi nekad nešto prsnuo to je bilo upravo na način na koji Mujo leti u svemir, hrani svinje i ništa ne dira.
Tako i ti, sedneš prsneš nešto pet minuta, a pojma nemaš šta se zapravo dešava.
Alinaravno, pun si sebe jer "znaš"
Nemaš pojma.
Nemaš jer kažeš

Prskanje u rikverc sa kontra smjerom okretanjem pumpe, da pokrije iza i da napuni crijeva je totalno apsurdno. Što pumpa ne puni crijeva, filtere itd kad okreće direktno kardan?
Imaš sledeću situaciju, prskaš preparatom koji je doziran po jedinici površine, uz preporuku da se koristi što manje vode.
Ako na regulatoru samnjiš pritisak ne dobijaš kontinuelan mlaz na diznama, ako ga povećaš trošiš mnogo vode.
Šta radiš?
A može li drugačije, da se ne ide u rikverc?
Može.
Na početku ukljućiš direkltno, na tren pustiš kvačilo, pumpa napuni sistem, ti onda spustiš ručicu dole i kreneš sa prskanjem.
A može i u rikverc.
A što ne u rikverc?
Pa zato što su Muju rekli da ne dira dugmiće.
Ej, a još ako se zaista zoveš Mujo, to bilo bi sjajno:)

Koji ti krasni treba da se petljaš u stvari koje ne znaš a ne možeš ni da ih izguglaš?
Lako je izguglati latinski naziv nekog insekta pa se praviti pametan, ali bre ovoga nema na netu, ćuti i uči.
Juče krenuo da se nešto interesuje o prskanju i odmah pametan.

Dečak, pričaš sa čovekom koji je otvarao pumpe makar trideset puta, servisirao ih, što svoje što tuđe, koga su, evo baš danas, zamolili da ide da pazare neki atomizer (nov, agromehanikin, u Agrouniverzalu u Milanovcu) nemam pojma šta sam im trebao, ali eto ljudi koji me poznaju, a koji se ozbiljno bave voćem, misle da nešto o tome znam pa me zovu zbog kojekakvih sugestija.

A ti?

Još da mi je znati koja ti je struka, mora da je neka mastiljarska ako uopšte postoji ikakva.


 
Ja za mojih 30 godina (25 god teram traktor) nisam imao potebe preko menjaca u rikverc raditi bilo sta. Ovo sam samo probao na prazno bez atomizera/prskalice jer me zanimalo.
 
Atomizer otpada jer bi se ventilator okretao u suprotnom smeru pa ne bi bilo efekta.

A kod prskalice, onaj ko je probao zna da na početku prskanja, kod prenosa preko menjača, treba da se pređe neki put, od par metara, da bi preparat krenuo.

Naravno da se ne mora rikvercom to rešavati, ja to tako radim ali može i kako sam opisao gore, može kakogod, ali može i rikvercom, neće ništa da se desi, neće se "oštetiti pumpa i drugi delovi" kako kažu "stručnjaci".
To je bila poenta priče, ne da je rikverc jedini ispravan način.
On je samo jedan od.
 
I meni se baš dopada.
Više od svega mi je stalo da na ovom forumu uverim sve kako ja mnogo dobro znam kako se radi sa prskalicama, tj da mi je najveći.
Ako ne dobijem preporuku na komentar ne mogu da zaspim, da li mi veruješ?

Čoveće, niti merim niti me zanima, nerviraju me samo ovo internet "stručnjaci" koji pročitaju nešto na intenetu pa bi da sole pamet okolo, i eto, kad osetim potrebu ja im to i saspem.
A da li će tebi to da se dopadne, da li će administratorima, da li će da brišu, da banuju, e baš me zaboli.
 
Gde se nalazi filter vazduha na atomizeru Villager DM14 P ?Ako neko zna,doboro bi došla pomoć?
 
Pa verovatno na karburatoru ili uz karburator,nema gde drugde.

- - - - - - - - - -

Slikaj karburator i bližu okolinu da vidimo šta se događa. :osmeh:

- - - - - - - - - -

Screenshot_2018-04-29-10-58-29.png
[/url]upload pictures online[/IMG]

- - - - - - - - - -

Ako si mislio na ovaj filter ti je sa leve strane ispod tog sivog poklopca.
 
Nazad
Vrh