AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Juce sam radio u kukuruzu medjurednu kultivaciju i takodje primetio da As ima dosta plavetnila u odnosu na komsiski zp, koji ima malo zucu boju lista.
 
Evo nekoliko slika AS51 nema nikakvog plavetnila i izgleda kao najbolja Pionirova selekcija a mozda i bolja.
2vj6c7s.jpg
2laveib.jpg
2i0c6lh.jpg
 
E to je nesto sasvim drugo,plavo i tamno zeleno je razlika.Onda je sve u redu ja se odusevljavam sa AS hibridom imam samo ovaj AS 51 ali je najbolji.Videcemo do roda sta kaze.
 
AS 62 sejan 15.04. ima i kod mene nakakvih izraslina kraj glavne stabljike ali sejao sam ga i prosle godine i nije bilo tih zapreraka ili kako se vec zovu a sto se tice gustine on moze za svaku stabljiku da izgura solidan i malo kraci klip sto kod drugi proizvođaca nebude ometka ako je gust a kod as-a to nema on na svakom ima roda a prosla godina je bila extra.
evo slike sejan na 20cm sa mehanickom olt (otprilike 20cm + - 2cm) ali ima tih zaperaka sto me zbunjuju da mu nece faliti hrane kad bude bilo najbitnije sad je u fazi 10-12 lista
ofulxi.jpg
 
Ma as je kod mene bar za sad br. 1. Ranijih godina sam sejao zp a imam dosta siromasnije- peskovite zemlje, pa kad potera po dva klipa u pocetku i onda udari susa i prc, ne bude ni jedan kako valja. Zato AS 73 na toj zemlji jedan al 30cm.
 
Ja sam odavno cuo da u tim "Zapercima" kukuruz cuva visak vode i hrane za kasnije.Inace ne volim kada ih ima jer mislim da oduzima glavnom stablu hranu i vodu.Evo kako kad neispostujes razmak u redu ima puno tih "Zaperaka".Trebao sam na 19cm a ja sam na 22,3cm jer se plasio suse.
2u7adxe.jpg
 
Ko ima u cijeloj tabli zaperke svaka mu čast,ima njivu koja duplo vrijedi ,humus je tu vjerovatno duplo viši. Ali smijem da se kladim da je to samo mjestimično gdje je bila neka deponija stajnjaka,bašta ili sl.
 
Kod mene je prilikom setve AS72 kukuruza dupliran jedan red na nekih 70-tak metara (majstor koji je sejao se bio umorio i nije izašao da isključi bateriju). Sejan na 23.5cm ali se ovde tako potrefilo da je raspored takav da su po dve biljke blizu jedne drugoj (do 5 cm). Na drugoj njivi je ista priča ali sa Pionirom F02 (sejan na 20cm), samo se tu pogodilo da su duplirana zrna tačno u sredini redovno posejenih. Oba sam ostavio (tj. nisam išao da proredim) kao ogled da vidim da li će uopšte biti klipa na tim biljkama. Na jesen javljam kakav je rezultat.
 
Kod mene je AS72 vidno slabiji od dva Pionira i ZP677. A sve sejano istog dana. Jedino je AS na njivi gde je prošle godine bilo žito, nije ugareno već totalisano. Ne znam o čemu se radi, pretpostavljam da je do žičara. Seme je fabrički bilo tretirano isekticidom Cosmos (tako su najavili na zimskom predavanju ali na etiketi nije bilo naznačeno koji je insekticid upotrebljen). Ispada da je bolje uraditi Furadanom u kućnoj radinosti nego uzeti fabrički tretirano seme.
koliko ja znam na svakom dzaku koji je tretiran mora da stoji naznaka preparata kao sto ti stoji da je radjeno fungicidom i kojim fungicidom. tako treba da stoji i napr Cruser 350 ili ponco pa koncetracija verovatno ako nepise nije ni radjeno.
 
Konkretno za as 72 na deklaraciji pise da je tretirano sa maxim + royal + flo, a na onoj drugoj etiketi samo pise da je seme tretirano insekticidom. Da li su ovi preparati kojima je tretirano zamena za furadan ili nisu, neznam....mada prodavac mi je objasnio da moze seme direktno u sejalicu.
 
Kod mene je prilikom setve AS72 kukuruza dupliran jedan red na nekih 70-tak metara (majstor koji je sejao se bio umorio i nije izašao da isključi bateriju). Sejan na 23.5cm ali se ovde tako potrefilo da je raspored takav da su po dve biljke blizu jedne drugoj (do 5 cm). Na drugoj njivi je ista priča ali sa Pionirom F02 (sejan na 20cm), samo se tu pogodilo da su duplirana zrna tačno u sredini redovno posejenih. Oba sam ostavio (tj. nisam išao da proredim) kao ogled da vidim da li će uopšte biti klipa na tim biljkama. Na jesen javljam kakav je rezultat.
Dukej u te redove dodaj malo više prihrane jer to je normalno u gušćoj sjetvi.
 
To je parcela sa velikim bočnim nagibom koji je odvukao sejalicu i zbog toga mi se gubi poslednji red pa se majstor smakao za jedan red na poslednjih sedamdesetak metara a nije izlazio da isključi bateriju. Na drugoj njivi je razlog ukoso posejano žito na komšijskoj parceli, ali je tu kraće, oko tridesetak metara. Njive su oparane i više u njih ne ulazim traktorom. Jedino da ručnom prskalicom prehranim preko lista te duplirane kukuruze ali sam više za varijantu da ih ostavim i ne diram, baš da vidim šta će se desiti.
 
Logično je da veći sklop traži više hrane ( i vode doduše) , a na kraju baciš računicu ima li dobiti.
Važno je ne gledati koliki je klip nego koliko suvog zrna ima.
 
Konkretno za as 72 na deklaraciji pise da je tretirano sa maxim + royal + flo, a na onoj drugoj etiketi samo pise da je seme tretirano insekticidom. Da li su ovi preparati kojima je tretirano zamena za furadan ili nisu, neznam....mada prodavac mi je objasnio da moze seme direktno u sejalicu.
To ti je zamena za furadan,ja sam se bas raspitao,ne treba furadan,odmah u sejalicu,ja sam isto kupio tako,i mogu ti reci da pipa ga uopste nije dirala,dok druge hibride sto sam uzeo i tretirani furadanom svi su bili naceti,neki i malo vise!
 
Nazad
Vrh