Arenda- pravila, obicaji....

i koliko onda ove godine mogu očekivati zarade......100€ po jutru, i koliko onda zemlje treba raditi da se može živjeti godinu dana????
 
Sve je to tako, samo sto kada je katastrofalna susa ili vremenska nepogoda grad onda matematike nema. On kada se sa 500kj zakuca za dug za repromaterijal, pa dug za masine, a prihod ostvari mali. Ne pokrije ni proizvodnju, ni zakup, a dolazi sledeca godina i treba finansirati dalje. Banke ga pritiskaju, njih ne zanima sto je susa. To je sve lepo kada ide po planu, a kako je fabrika pod otvorenim nebom, rizik je velik.

Da apsurd bude veći takvi daju najveće ponude za zakupe, na odjednom ne može se preseći ,nema tu nazad...
 
jebote, a ja gledam hoću dati 150€ za jutro ili neću, za arendu od 200€ ljudi odustaju......a poticaj ispada za uobičajne ratarske kulture oko 200€ po hektaru, za povrće je nešto više......

ako netko i da 250€ po jutru i posije kukuruz, da uzmem za primjer, kolika je tu po vama zarada, da imaš sve svoje strojeve i da dobiješ poticaj 200€ po hektaru, što bi bilo oko 115€ po jutru, znači iz svog đepa treba dodati još 135€.....

vrećica kukuruza za jedno jutro je oko 55€
gnojivo 15ica da se baci 100kg je oko 40€
kan 27%N oko 25€
i gorivo za strojeve, oko 50litara, što je oko 30€
prskanje protiv trave oko 60€

to je ulog od 350€.....

max što sam dobio je bilo oko 8t klipa.....
Kad se ti sa tom matematikom ne uklapas mi ovde smo onda stvarno slucajevi za posmatranje....!
Kod nas je subvencija za zemlju 33.3 evra i to iz dva puta ma kakvu kulturu radio , u odnosu na vasih 200.
Seme kukuruza je tu negde , ima jeftinijih a ima i skupljih, djubrivo je takodje tu negde ,gorivo za polj. masine tzv.gasno ulje je 1.1evro i prskanje je mozda za nijansu jeftinije.
I prezivljavamo nekako , a dokle cemo ni sami ne znamo......
 
ma gle, 100€ po jutru je meni premalo......pa više su mi režije za jedan mjesec, a skromno živimo.....i nemamo kredita, nemam bjesni auto, vozim imt traktore......

kukuruz još dobro prođe ako prodam privatno, al treba uvrečati, ovo-ono, i naradim se ko budala.....pa ječam, da ti pričam kako sam posijao svoje sjeme, koje sam sam doradio i zaprašio, nisam špricao protiv bolesti i trave, i dobio 3500kg po jutru, čak i nešto više, al da sam sve odradio (kupio sjeme, špricanje...), nema računice.....jer sam dobio oko 0,1€ za kilogram

zaradu trenutno vidim u drugim kulturama......
 
Znas kad ce platiti taj arendu po ha od 600 e? Za duplo da i ne pricamo! Kad Dunav skroz osusi!
Fizicko lice koji posteno radi svoju zemlju nikad nece moci isplatiti takvu arendu! Sasvim je nesto drugo ako ga gura i finasira neki faktor sa strane koji ko zna na koji nacin pere novac kroz poljoprivredu!

Ne pricaj gluposti. Kod nas arenda ide do 400e po kj
 
Razmisli ti bolje da li ja pricam gluposti ili ce se ispostaviti da glupani placaju 400 e za kj
Da je mnogo - jeste. Ali šta on seje/sadi? Da poseje kukuruz ili pšenicu ili suncokret bio bi u minusu. Ali verovatno ne seje te kulture.
Da mi neko ponudi 400 evra po jutru za godinu mislim da se ne bih razmišljao već bih dao u zakup.
 
Poslednja izmena:
Ja sam izdao duvandzijama 3 jutra za 1000 e
Dali sam pogrešio neznam
Iduću godinu ja hoću da zasejem pšenicu pa onda voće pa kako mi bog da



Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ja sam odustao od arende kad je skočila sa 250evra na 300.Sad čujem da su Slovaci davali i 350 evra i sadili repu.Sad se žale da su po 50000evra u gubitku.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh