Arenda- pravila, obicaji....

А ваљда је битно да земљу треба да обрађује, а не д ами остави запарложено, или да тамо подигне хангар

Ovo je dobro. Ja sam imao zakupca koji nije hteo da obradjuje losiji deo njive nego je lepo odorao od drzavnoga pasnjaka onoliko koliko mu je trebalo. Kada sam posle par godina otisao da vidim njivu taj deo nizi do kanala sto nije hteo da radi je bio stravican. Pocele vrbe da rastu, pod hitno sam ga oterao u p.m. i ja (kolega i kum:osmeh:)nastavio sledecih 5 god. da krcim i obradjujem njivu. Sada je ponovo izdata u arendu drugome zakupcu (sa kojim se dobro znam) i to bez ugovora. Covek u decembru donese pare za sledecu godinu i svima lepo. Taj novi zakupac ima u komadu 5-6 kj i sada je sve lepo spojio sa ovim nasim do kanala. Ovo sam napisao da je u redu sto je coveka ugovorom vezao da domacinski obradjuje zemlju koju je uzeo u zakup.
 
Не знам што си тако озлојеђен, ја земљу нисам украо, нити сам украо новац којом сам је платио.
Што се правописа тиче, не знам зашто, али на код објављивања поруке све ми пребаци у мала слова.
Немам ништа против тога што људи имају разна задовољства, па ето и задовољство да купују и обрађују земљу, али треба имаит у виду да задовољства могу да коштају.

А и тај резон, више није на продају, поштујем, али такви онда не треба да се љуте кад буду опљачкани и капитал им буде умањен јер нису урадили диверзификацију истог.

Не знам шт ај елоше у томе што хоћу да извучем максимум, опет никога нисам опљачкао нити кога терам, свако треба да има своју рачуницу.

Пре 6-7 година нисам имао пара, требало је времена да се накупе паре.

И на крају, ја нисам из малог мозга измишљао термине у уговорима, већ сам комбиновао из неколико уговора са нета, и баш тако стоји, добар привредник.
Новац у уговору унапред са фиксираним датумима, у стварности наравно може и мало толеранције.

А ваљда је битно да земљу треба да обрађује, а не д ами остави запарложено, или да тамо подигне хангар.

- - - - - - - - - -

А ми Срби смо ти иначе чудо, чуј то, прецизан датум за новац, где је ту људскост, итд, да помисли човек бог зна како смо душевни. И све тако, ма није важно, није битно, а овамо бисмо се подавили за два динара, па на крају зато и стигнемо на суд, имамо више судских предмета него становника.

Ах ко нас не зна скупо би нас платио.

Meni se cini da si ti zemlju kupio iz zelenaskih razloga. Zato bi trebalo zabraniti prodaju zemlje onom ko nije poljiprivrednik i naravno da mu je to osnovno zanimaje.
 
Taj odnos prema tom jadniku što ga spominješ, taj "zakupac"... Pišeš o njemu kao da je stoka ili neka druga necivilizovana vrste. E to bode oči.
I ti pored svega toga dođeš na onlajn forum gde je diskusija usmerena prvenstveno ka poljoprivredi da bi tražio pomoć od određene grupacije ovde okupljene (koju koliko vidim, smatraš za niža bića) oko sastavljanja ugovora o zakupu sa nekim jadnikom koji pripada istoj grupaciji koji ne uzima od tebe zemlju što je voli nego što mu treba a nema da kupi. Tražiš neko razumevanja? Smešno.
 
Da ne citiram nikoga,ekonomska godina je inače do 31.10. po zakonu.:ppozdrav:
Можеш ли мало да појасниш ово?

- - - - - - - - - -

Meni se cini da si ti zemlju kupio iz zelenaskih razloga. Zato bi trebalo zabraniti prodaju zemlje onom ko nije poljiprivrednik i naravno da mu je to osnovno zanimaje.

Јесте, хајде онда и да забранимо да се људи селе из села у градове, да ови са села купују станове у граду и подижу им цену па ја онда немам да купим стан... Испаде да сам проблем ја који гледам да сачувам то мало капитала, а овамо оранице одоше Арапима и ко зна коме све не, и то по багателној цени.

- - - - - - - - - -

Taj odnos prema tom jadniku što ga spominješ, taj "zakupac"... Pišeš o njemu kao da je stoka ili neka druga necivilizovana vrste. E to bode oči.
I ti pored svega toga dođeš na onlajn forum gde je diskusija usmerena prvenstveno ka poljoprivredi da bi tražio pomoć od određene grupacije ovde okupljene (koju koliko vidim, smatraš za niža bića) oko sastavljanja ugovora o zakupu sa nekim jadnikom koji pripada istoj grupaciji koji ne uzima od tebe zemlju što je voli nego što mu treba a nema da kupi. Tražiš neko razumevanja? Smešno.
Ако је ово упућено мени, волео бих да ми се покаже где сам ја то ниподаштавао било кога, поготово закупца?
 
Јесте, хајде онда и да забранимо да се људи селе из села у градове, да ови са села купују станове у граду и подижу им цену па ја онда немам да купим стан...

A onda kad pokupuje stanove , napravi jos zajebaniji ugovor ,gde sve ide u njegovu korist , depozit uzima i nema sanse da ga vrati , hoce da bude cist ,okrecen ,odrzavan , kirija kao u centru Londona , a onaj nesrecni student kad zakasni sa placanjem ,noga u **greška tog momenta..

Samo ti napravi ugovor i da stavis vecu cenu ,nacice se neki pametnjakovic da plati ,ako ne ove godine ,docice narednih, sami sebi da dizu cene.
 
Ajde sad malo da se piše o arendi, da se ne ide više u offtopic.
 
A onda kad pokupuje stanove , napravi jos zajebaniji ugovor ,gde sve ide u njegovu korist , depozit uzima i nema sanse da ga vrati , hoce da bude cist ,okrecen ,odrzavan , kirija kao u centru Londona , a onaj nesrecni student kad zakasni sa placanjem ,noga u **greška tog momenta..

Samo ti napravi ugovor i da stavis vecu cenu ,nacice se neki pametnjakovic da plati ,ako ne ove godine ,docice narednih, sami sebi da dizu cene.

Да, пошто админ каже хајдемо о аренди. Зашто би овај уговор био зајебан, како ти кажеш, шта је то толико лоше у њему?
 
Prvo nakon tacke ide veliko slovo. Tako su nas nekad ucili u skoli!:osmeh: Drugo, razumem sve poljoprivrednike kad kupuju zemlju pa makar koliko da je preplate ali ti ljudi od sutra dan obradjuju tu zemlju sa zadovoljstvom i to nebitno od toga koliko zarade ta zemlja ostaje tu u posedu. Takvi ljudi priznaju i kazu mozda sam je preplatio ali ta zemlja nije vise za prodaju, nebitno za koliko ce godina da izvuce ulozeno!
Dok u tvom slucaju koliko se vidi je najbitnije izvuci maksimum od arende (koji je u padu od ove jesni) i poskupljenje zemlje da bi jednog lepog suncanog dana mogao to prodati. E sad je pitanje kako je krenula poljoprivreda zadnje 2 godine, kad ce doci taj dan i dali ce doci!!!
Bas zato sto i priznajes da nemas iskustva, reci cu ti da i nisi potrefio neki adekvatni trenutak za kupovinu. Zasto nisi kupio pre 6-7 god za pola tih para a mozda i manje ili da si cekao jos samo 2-3 god pa ce opet cene biti kao ranije?! Bar ja tako mislim a i nesto nisam siguran da gresim. Nebitno!
Sto se tice ugovora ja ga ne bi potpisivao nikad sa takvom osobom, koja navodi u ugovoru pad clanom II da je "zakupac duzan da koristi zemljiste kao dobar privrednik".
Novac unapred sa preciznim datumom davanja bez ikakve tolerancije itd. Plus zanima te kako obradjuje zemlju!!! Znas li ti da prosle godine su ljudi kosili soju i kukuruz i u Decembru mesecu? Odakle novca da ti da?
Sa takvima kao sto si ti bez ikakve uvrede, lako je stici u sudske sporove!!! Ipak sta te briga, bitno je da zakupac koji uzima zemlju od tebe ne bude clan ovog foruma ili neko ko ulazi i cita redovno Poljoinfo forum! Sto se mene tice, srecno!!!
A jel su te učili u školi i srpsku abecedu i azbuku? Ili još nisi naučio da koristiš tastaturu. Č ć š ...

Poslato iz mog šešira
 
Prvo da se ogradim, ne branim nikog niti sam na nečijoj strani. Ali gledajući primere kod mene u selu, šta god da čovek stavi u ugovor uvek ima nešto što zafali... Jedan primer, čovek radi zemlju od neke žene već nekoliko godina i plaća joj u napred. i tako dođe on jedne godine da joj donese pare za sledeću ona kaže ti meni nisi platio za prošlu!!! I sad taj čovek otišao i kupio blok sa priznanicama i kako kome plati on ispiše priznanicu i traži da mu se potpišu...
 
Ma trebaju obe strane čega god se sjete ubaciti u ugovor. Kasnije manje boli glava, a što se tiče para ili tako sa priznanicom ili preko računa. Neka ostane trag i neka se tačno naznače rokovi, a ako su ljudi normalni uvijek ostaje prostora za usmeni dogovor (u situacijama poput prošle godine kada se usjev iz njiva iznio tek u novembru ili decembru).

Kad god sam išao na "lako ćemo" bio sam donji. Ili ispušim za pare ili budem na gubitku par mjeseci zbog kašnjenja pa sad sve unaprijed da svima bude dobro.
 
Prlikom prvog razgovora sa zakupodavcem moze se videti o kakvom coveku se radi! Najlakse je formulisati ugovor kad obe strane imaju visoku toleranciju i puno razumevanja ako slucajno nastoje neke nepredvidjene okolnosti, a uvek ih bude, sve zavisi u kojoj meri!
Ja licno ne bi se upustao nikad u ugovor gde se trazi dlaka u jajetu samo da bi se taj zakupodavac maksimalno zastitio a suprotno od toga ako bi insistirao ja kao zakupac na detalje onda ne bi druga strana prihvatila!
Najbitnije je napraviti ugovor radi reda, a ljudi da mogu stvarno biti ljudi i da mogu oba da se postavljaju na mesto drugog i ne dati sebi dozvolu da uradis nesto sto ne bi voleo neko drugi napraviti tebi!
 
Prlikom prvog razgovora sa zakupodavcem moze se videti o kakvom coveku se radi! Najlakse je formulisati ugovor kad obe strane imaju visoku toleranciju i puno razumevanja ako slucajno nastoje neke nepredvidjene okolnosti, a uvek ih bude, sve zavisi u kojoj meri!
Ja licno ne bi se upustao nikad u ugovor gde se trazi dlaka u jajetu samo da bi se taj zakupodavac maksimalno zastitio a suprotno od toga ako bi insistirao ja kao zakupac na detalje onda ne bi druga strana prihvatila!
Najbitnije je napraviti ugovor radi reda, a ljudi da mogu stvarno biti ljudi i da mogu oba da se postavljaju na mesto drugog i ne dati sebi dozvolu da uradis nesto sto ne bi voleo neko drugi napraviti tebi!
Ako ti još uvek veruješ ljidima na reči koje izgovore ili obećaju,onda se ti još nisi pošteno opekao u životu.
 
Prvo da se ogradim, ne branim nikog niti sam na nečijoj strani. Ali gledajući primere kod mene u selu, šta god da čovek stavi u ugovor uvek ima nešto što zafali... Jedan primer, čovek radi zemlju od neke žene već nekoliko godina i plaća joj u napred. i tako dođe on jedne godine da joj donese pare za sledeću ona kaže ti meni nisi platio za prošlu!!! I sad taj čovek otišao i kupio blok sa priznanicama i kako kome plati on ispiše priznanicu i traži da mu se potpišu...
Tako sam i ja imao problem samo što sam otišao da platim kada vlasnik tvrdi da sam platio ja njemu kažem da nisam on tvrdi da jesam na kraju sam ga častio prikolicu šapurine da mi bude mirna savest.Sreća po obojicu da je u pitanju samo 1 kj.
Spajki ,kod nas još funkcioniše kako je Peet opisao,ugovor je radi reda.U druge atare slabo ulazimo tj slabo se uzima zemlja od domaćina iz drugih sela jedino u drugim atarima se uzima ako je vlasnik iz sela.
 
Baš zbog tih "zaboravljanja" valja staviti na papir kada si nekome dao pare,za šta si mu dao pare i koliko para si mu dao.Pogotovo ako su zakupodavci stariji ljudi(što je najčešći slučaj)Datum u uglu i potpisi u dnu lista, zakupac i zakupodavac.Naravno, indigo ispod da imate oboje po jedan primerak i savest čista.
 
Prvo da se ogradim, ne branim nikog niti sam na nečijoj strani. Ali gledajući primere kod mene u selu, šta god da čovek stavi u ugovor uvek ima nešto što zafali... Jedan primer, čovek radi zemlju od neke žene već nekoliko godina i plaća joj u napred. i tako dođe on jedne godine da joj donese pare za sledeću ona kaže ti meni nisi platio za prošlu!!! I sad taj čovek otišao i kupio blok sa priznanicama i kako kome plati on ispiše priznanicu i traži da mu se potpišu...

Људи моји, па ваљда се признаница подразумева, а не да те после неко у здрав мозак. Ако не иде преко рачуна па да чуваш уплатнице, а не иде, даш паре на руке и тражиш да ти потпише да је примио паре.
Па и кад платиш комуналије, струју, порез, чуваш неко време признанице за сваки случај, ако тамо негде неко забашури уплату.

- - - - - - - - - -

Ma trebaju obe strane čega god se sjete ubaciti u ugovor. Kasnije manje boli glava, a što se tiče para ili tako sa priznanicom ili preko računa. Neka ostane trag i neka se tačno naznače rokovi, a ako su ljudi normalni uvijek ostaje prostora za usmeni dogovor (u situacijama poput prošle godine kada se usjev iz njiva iznio tek u novembru ili decembru).

Kad god sam išao na "lako ćemo" bio sam donji. Ili ispušim za pare ili budem na gubitku par mjeseci zbog kašnjenja pa sad sve unaprijed da svima bude dobro.

Ма јок море, видиш да овде сви глуме неку великодушност, ономе се уговор нешто не свиђа, овај га не би потписао али никако да каже шта то није у реду са уговором (вероватно није у реду то што ниједна страна не може да глуми џека, него је све или готово све дефинисано).

- - - - - - - - - -

Ja od gospodina koji ovako pise ugovor nikada ne bi uzeo zemlju u zakup. Samo napred i srecno ti. A taj sto je pristao na 6 godina ni sam nije svestan u sta se upustio.

Он је пристао, али ја нисам пристао да закујем цену на 6 година.

- - - - - - - - - -

Prlikom prvog razgovora sa zakupodavcem moze se videti o kakvom coveku se radi! Najlakse je formulisati ugovor kad obe strane imaju visoku toleranciju i puno razumevanja ako slucajno nastoje neke nepredvidjene okolnosti, a uvek ih bude, sve zavisi u kojoj meri!
Ja licno ne bi se upustao nikad u ugovor gde se trazi dlaka u jajetu samo da bi se taj zakupodavac maksimalno zastitio a suprotno od toga ako bi insistirao ja kao zakupac na detalje onda ne bi druga strana prihvatila!
Najbitnije je napraviti ugovor radi reda, a ljudi da mogu stvarno biti ljudi i da mogu oba da se postavljaju na mesto drugog i ne dati sebi dozvolu da uradis nesto sto ne bi voleo neko drugi napraviti tebi!

Да да, нећемо се ваљда држати уговора као пијани плота, људи смо.. И све тако па на суд..
 
Pa na sud ne idu ljudi... ako bi bili ljudi onda bi nasli resenje bez suda! A lako je utvrditi u pocetku kakav je ko covek! I dalje pricam iskljucivo o zakupu!!!
 
Nazad
Vrh