Arenda- pravila, obicaji....

Он не плаћа, он је душевна храна. :osmeh:
 
Kod nas cujem da traze 300-320e/kj,nisu normalni.Ako dogura do 350e dacu i ja moju u arendu.
 
Iskreno mislim da je dosao cenovni maximum zakupa. Kod nas su pojedinci pokusali ovog leta da podignu zakup na 300 e/kj, ali nisu nasli zakupce. Sprema se izuzetno neizvesna jesen i cini mi se da su ljudi malo uplasili.
 
20 lanaca po 250 evra=5000 evra,pa ja tolko ne zaradim sto radim tu zemlju,pa dacu je pa neka seje ko sta oce...
 
Ja stvarno ne znam ko je tu ludji ili ovi sto traze ili oni sto tu cenu ispunjavaju.
Prosla godina klimatski katastrofalna ,ova po svoj prilici cenovno, a zakupodavcima sve nesto malo.
Pa ne mozemo mi sto radimo njihovu zemlju ispunjavati njihove neostvarene snove o lepom zivotu.Ako misle da je to sve lepo i slatko nek zasuku rukave pa nek je rade i bogate se shodno svom radu.
 
Njihovo je da traze,a moze im se dogod ima onih koji to placaju.:osmeh: Sami smo nabili cenu,niko nam nije kriv.Ljudi samo naplacuju onoliko koliko dobijaju.Cim mu ostane,on ce spustiti arendu,zato ne gresimo dusu i ne napadajmo njih.I mi bi prodavali kukuruz po 40 da mozemo.Niko ne bi rekao mnogo je,ja cu dati jeftinije.
 
Kod nas ne treba ni da traže pošto ih ima dosta koji nude više od trnutnog zakupca!!!! Idu po kućama i nude više....
 
Kod nas ne treba ni da traže pošto ih ima dosta koji nude više od trnutnog zakupca!!!! Idu po kućama i nude više....
Upravo to se desava svuda nisu oni krivi sto izdaju zemlju u zakup vec ovi sto idu pa se nude po kucama sa pricom dacu 20 evra vise,dacu 50 evra vise.Evo do ove godine smo svi radili po 150 evra jutro uz 5 godisnji ugovor sada ima novih cena da se uzme pred zimsko oranje po 200 + evra sto je za nasu klasu zemlje vec odvise.
 
Ima istine i u tome,ali kako da neko ko hoce da radi,ima potencijal prosperira?
Velike i pohlepne gazde sto ne znaju kada je dosta pokupile sve,a vi misevi skupljajte spiceve i frtaljice.Je l' bolje da zivi jedan seljak sa 400-500 jutara ili da zivi 10 njih sa 40-50?
Ja glasam za ovo drugo.Moje misljenje,do 100 mozes da radis i dovidjenja,to ti je-sto ti je,a ako ti se ne svidja,paljba u Rusiju i Ukrajinu,pa radi i 55000 ako hoces.
 
Uzeli masinski park na lizing koji uveliko premasuje njihove potrebe, al nema veze, vazno da selo prica, i naravno sad treba zemlje da se to izfinansira, rate stizu. Da su pametni pa da zamene te azdaje s nekim manjim i rentabilnijim, al ne ide to s konja na magarca,ko da prizna da je pogresio, pa oni su bezgresni.
Drzavni zakup bi morao da se dovede u red, svakom gazdinstvu limit 20-30ha, velike parcele izdeliti (ne mora za stalno, vec koliko traje zakup), poostriti kontrole za fiktivne zakupe i podzakupe.
Privatni necu da komentarisem, te cene su prenaduvane za suvo ratarenje.
 
Konkretno za mene mogu da kazem da ih jos uvek trpim i to njihovo dizanje iz godine u godinu sve ima svoju tacku pucanja,jbg nezgodno je i kad izadjes iz poseda tesko se posle vratiti i biti opet ponudjen ali jedva cekam da neke odjb
 
Parcela do mene se uglavnom daju pod zakup i nisam imao baš neke probleme sa onima koji su zakupljivali sve do ove godine. Ove godine se jedan verovatno novi zakupac (slobodno mogu reći degen) dosetio da uđe 3m u moju parcelu i nonšalantno ukuca hrastovu gredu 1.5m u zemlju. Ručno sam je iščupao koliko sam bio besan a mislim da mi je on tu bio blizu da bih tu gredu polomio o njega. Gledam kasnije, usao je i drugom komsiji sa druge strane blizu 10m. Za njega mi nije žao jer znam da je i on alav pa je moguće da je u tom slučaju i bio u pravu. Samo mi nije jasno zašto meni ulete kada se tačno vidi razlika u terenu tu gde je razor bio između nas. Čak je zatanjirao i put i tu posejao psenicu. Toliko se osiliio da je čak i krajeve tih stubova zafarbao crvenom farbom. Ne znam kakvi su to ljudi i sta misle da ce dobiti otimanjem od komsija kada se baš lepo vidi razlika u nicanju pšenice i golim okom se vidi dokle je moje a dokle njegovo i koliko je ušao.
 
To su novokomponovani lopovi, idu po sistemu ako prodje, prodje. E sad zbog takvih, ja moram tamo negde sredinom decembra kad sve bude uzorano da obidjem parcele i proverim stanje, da bih stigao da vratim brazde , da to ne bih radio u prolece.
 
Jel neko imao slučaj kao neško? Da je vlasnik u pitanju, pozoveš geometra da izađe na teren, posle tužiš vlasnika da ti da odštetu za 3god (odnekle sam čuo da je sada 5), pa ga spustiš na zemlju. Ovako, ne znam šta ti je činiti pošto je nov komšija, od ove godine. Jedino da si i ti posejao pšenicu i opet geometra, pa da pokosiš dokle je tvoje na leto. I posle šanac da vam bude slog. A imaš i u temi o oranju (prelistaj poslednje 2-3 stranice) mnogo dobra rešenja za tako dobre komšije ::super::
 
Nazad
Vrh