Arenda- pravila, obicaji....

Ako čovek pošten i radi godinama po tim uslovima ja mu lično ne bih uzimao i tražio drugog za malo više arende.
Najbitnije da se on prema zemlji odnosi domaćinski a znam slučajeve kada su u zakup sejali 5 godina zaredom suncokret veruj takav ti ne treba ni da ti duplo više arende.
Eventualno mu malo povećaj ili fiksiraj za euro da te ne boli glava jel žito u žetvi 21 ili u novembru 29 din.
 
Uzmite u obzir da Kikinda ima mnogo manje padavina nego vi koji komentarisete cenu, i nikad nema tolike prinose kao sto vi imate. Jos ako je u pitanju zemlja koja godinama ide u arendu i koja nije videla mozda ni NPK a kamoli stajnjak onda je ova cena taman.
 
Nek se raspita po selu koliko ostali placaju pa nek i on toliko trazi za svoju,ako su njegovi baba i deda davali tom coveku za tu cenu ne znaci da i on mora da nastavi,uvek ima ljudi koji bi radili kao svoju za bar 150e/kj arende.
Jel ima neko ovde od nas da bi ispustio arendu 2klase za 150e i zna kakve su njive ? Mogu skoro 100% reci da NEMA.
 
Imam u mom selu i povoljnije ovo sto radim isto "arenda od pre" ali ovim ljudima nista ne znace te pare sto dobiju,cak su mi rekli da ako nemam za ovu godinu da platim kad ovrsim(inace svi placaju u napred arendu) ali to je jedan od 100 primera.
 
Onda mi bas nije jasno sta si hteo da kazes u ova tri poslednja posta?
Jel imas ti predstavu koliki je prosecan rod u Kikindskom ataru na arendama?
 
Uh, iskreno, nisam očekivao ovako brze odgovore. Hvala u svakom slučaju! Vidim da su i ovde mišljenja podeljena, mada preovladava mišljenje da bi to "moglo biti i nešto malo više". Kad posmatram Vaše odgovore kroz prizmu "iz kog kraja ko odgovara" - stvari su odmah malo jasnije. Sviđaju mi se odgovori koje su dali Sale 307 i Talianu, jer sadrže finu dozu fer pleja. Takav sam i sam, i nisam neki trgovac, ali eto, normalno je da se raspitam kako stoje stvari. Puno hvala svima još jednom!
Razgovaraću sa arendarom vrlo uskoro, pa ćemo videti.
 
AKO moze da dobije vise nek trazi decko vise,nije greh. Ja radim ali jako sitno za te pare sto sam naveo,a i ako bi digli cenu arende i tad bih radio bas zato sto su njive u ful kondiciji jer ih dugo radimo, a ne zato sto ih radim godinama pa nisu videle grama djubriva i da ih odmah napustim ako dignu cenu.
Ne interesuje me prinos u Vasem ataru,ali sam iskreno rekao decko AKO moze da dobije vise nek se raspita kolika je arenda u selu. Mozda je ta "arenda" koju su baba i deda racunali ukljucivala da im nekad donese drva,pokosi ispred kuce,donese namirnice za kucu....ili sta ti ja znam(a nije tako redak slucaj u starackim domacinstvima) pa je zato cena (potencijalno)umanjena od trzisne.

- - - - - - - - - -

Ako je u ataru prosle godine bio prinos soje oko 8meteri soje po kj,25-30 meteri kukuruza i 30 meteri zita onda su prinosi identicni kao u mom ataru,a arenda dosta niza.
Naravno i kod mene je bilo izuzetaka sa 200kg soje i 300kg soje po jutru,ali njih ne treba uzimati za orijentir.
 
Da odgovorim Marku22:
dakle, 550kg pšenice po jutru, plaćanje je bilo uglavom polovinom Avgusta.
 
Poslednja izmena:
Ukupno ima 22 i 3/4 jutra.
Izvinjavam se svima, ali moram na spavanje. Nastavljamo sutra...
Stvarno sam mislio da će proći nekoliko dana, a ne tek nekoliko minuta do vaših odgovora.
Laku noć.
 
Cena zemlje , u našem okruženju je dosta niža nego u ostalim delovima Vojvodine ,samim tim cena od 150 e/kj je realna, za sada.Mi ne plaćamo ni toliko, zemlju koju radimo u arendu.
 
Imao sam sinoc jednu "raspravu" s jednom gospodjom kojoj radim nesto zemlje u arendu. Uglavnom radim joj za 600 kg robe, a svima ostalima za 1000. Posto je dobra kucna prijateljica, a povrh svega i vrlo korektna zena, resio sam da joj povecam arendu na 1000. A ona- ni da cuje! Kaze, to je realna cena (600 kg). Znam da su zadnje 3-4 godine bile odlicne, ali kaze da ja ne pamtim kad smo za zito dobijali bezvredne papire, ili kad je tukao led, i susa, pa nista nije bilo...
Tako da nisu svi alavi, i ima primera dobrih, i postenih ljudi!
Jesenas mi je jedan covek trazio 1300 kg robe, i subvencije cele :sjasi:
 
::sretan pecaros::::sretan pecaros::
Jesenas mi je jedan covek trazio 1300 kg robe, i subvencije cele :sjasi:

"Pretpostavljam" da mu toliko nisi dao. Biće da se tom čoveku ne žuri pa opipava teren ...
pecaros%2003.gif
 
I dalje ne razumem koje su namere ovog N.A. ???
Stalno se zali da u njegovom kraju velike gazde dizu cenu arende i da on nemoze nista da kupi, a sad na nevidjeno u tudjem ataru podize cenu nepoznatim ljudima i nepoznatoj njivi! Mozda je preko cele njive dolja pa ne moze da se radi naskroz nego pola-pola ?
Prosla godina nije merilo za rod.
Ja sam govorio o visegodisnjem proseku na arendama u nasem ataru: 2,5t/kj psenice, 3,5 t/kj kukuruza, 1t/kj suncokreta, soje retko da bude 1t/kj.
 
ja sam prinudjen da trazim po drugim atarima i selima zemlju,ovde kod nas je katastrofa sto se tice cena,jesenas je davano cak 400evra po jutru,dok sam recimo u baricama mestu udaljenom oko 20km nasao zemlju po 550kg/j psenice,jeste da je malo dalje ali necu vise od 200evra da dam ili 1000kg/j kukuruza a taj sto je trazio 400e/j rekao sam mu da odmah dajem moju zemlju za te pare..
 
Pa da 20 km do bedema DTD u Vlajkovcu pa nastavak bedemom do Barica, a sto ne ides ko covek preko Vrsca, Plandista ili Alibunara pa svratis na ladno pice u Lokve da se lepo vozis asfaltnim putem pa onda da te vidim kad budes imao 3 dana jahanja do njive!:osmeh::haha:
 
ja sam prinudjen da trazim po drugim atarima i selima zemlju,ovde kod nas je katastrofa sto se tice cena,jesenas je davano cak 400evra po jutru,dok sam recimo u baricama mestu udaljenom oko 20km nasao zemlju po 550kg/j psenice,jeste da je malo dalje ali necu vise od 200evra da dam ili 1000kg/j kukuruza a taj sto je trazio 400e/j rekao sam mu da odmah dajem moju zemlju za te pare..

gde je ta zemlja u Baricama?
 
Nazad
Vrh