Arenda- pravila, obicaji....

1300 kg kukuruza po kj i dobro sam prosao.
 
Pa neznam ni meni nije jasno zasto je ovde ovako jeftin zakup, ima dosta velikih poljoprivrednika sto uzimaju zemlju i pod zakup i na vecito i nema vise ni da se nadje tako lako pod zakup neznam ,ima neke i po 100 evra po jutru ali to je plafon iznad toga niko nejde
 
Ali pazi zico nemozes ti tako lako doci do te zemlje to vec ima ljudi sto konstantno rade i placaju stalno istu cenu ,i ponudis nekom vise od onog sto mu placa i nece da ti daju ,takav mentalitet neznam ni ja sta je .
 
Ali pazi zico nemozes ti tako lako doci do te zemlje to vec ima ljudi sto konstantno rade i placaju stalno istu cenu ,i ponudis nekom vise od onog sto mu placa i nece da ti daju ,takav mentalitet neznam ni ja sta je .


da ja vama kazem nesto, ako bude kako neki kazu naredne tri godine ovako susne, arenda ce biti dzabe, delice je ljudi i dzabe samo da im ne zaraste u korov
 
Djudjajeste po hektaru ali i kod nas su sve male parcele po 1.h, 0,7.h i manje nema njive od 2,5.h pa kad uzmes 1.h a u toj njivi sa sviju strana suma ili medja ostane ti 0,8 za obradu placas 1.h ja radim oko 100.h a naj veca mi je parcela 3.h kod vas je sve u velikim komadima vecinom PKB. i kod mene je problem za zemlju pre 2-3. godine me vukli za rukav samo da uzmem sad je sve pokupovano samo je ostalo sto je zapustano od mina u ratu i to se pocinje radit bez obzira sto su tu mine bile ili je neka ostala jedino za placanje to je ok uvijek plcam na kraju god za proslu nista unaprijed
 
Imas kod nas parcela pored sume em ladovina em neka zuta zemlja em svinje itd ,i radis cisto da se kaze da radis ako izvuces pozitivnu nulu moras biti zadovoljan te neznas sta ces posejati zbog svinja zbog ladovine zbog suse nisi pametan ja tako na 4 jutra nisam imao ni sudansku travu kako treba akamoli nesto drugo tu bolje sedeti kuci skrstenih ruku nego nesto tako raditi.

- - - - - - - - - -

Doduse to je jos bilo davne 2003 ja sam bio jos klinac a deda mator i sve smo radili sa sto manje ulaganja a od toga leba nema .
 
Djudjajeste po hektaru ali i kod nas su sve male parcele po 1.h, 0,7.h i manje nema njive od 2,5.h pa kad uzmes 1.h a u toj njivi sa sviju strana suma ili medja ostane ti 0,8 za obradu placas 1.h ja radim oko 100.h a naj veca mi je parcela 3.h kod vas je sve u velikim komadima vecinom PKB. i kod mene je problem za zemlju pre 2-3. godine me vukli za rukav samo da uzmem sad je sve pokupovano samo je ostalo sto je zapustano od mina u ratu i to se pocinje radit bez obzira sto su tu mine bile ili je neka ostala jedino za placanje to je ok uvijek plcam na kraju god za proslu nista unaprijed


kod nas su vece parcele, al bilo je i malih , al smo to polako resavali. menjali se sa ljudima pa spajali parcele
 
ja licno takve parcele ne uzimam samo ako moram zbog drugi kada covjek ima dvije dobre pored puta i jednu takvu sa hladovinom itd uzmem vecinom su mi pored asvalta sve njive uzimo sam na vrijeme dok je se moglo birati bolje platip malo vise ali da je zemlja ok a sto se tice dobiti to se nikad nezna kakva ce godina biti sveje kocka ali ipak se mora radit
Djudja ma i ja spajam gdje mogu ali malo je takvija
 
a imamo i par ljudi koji se godinama drze 10 meteri zita, i nikada se nisu bunili dal jje cena 10 il 25 din. To su posteni ljudi al retki

- - - - - - - - - -



pa to jr malo sto placate

Kako malo kukuruz 600x27 je 16200 a pšenica 600x26,5 to je 15900 što mi dođe 32100 odnosno 287e/kj.
 
Ja danas uzo dva jutara ritske crnice za 500e platio unapred ,ja orao usluzno jesenas tu njivu, za 100e
 
Nazad
Vrh