Arenda- pravila, obicaji....

Kod nas je 800kg zita za jutro, ponegde i za 700kg.
 
Ja plaćam 500 ali veruj više bi voleo da platim 1000 kg .
Takva je zemlja ne vredi više, sa istom agrotehnikom (i recimo istim vremenskim uslovima) ja imam 4 a ti 5 tona kukuruza po jutru.
 
Ja mislim da imam najeftiniji zakup na forumu. Placam 50 ari (0.9kj) 60 evra. Na zalost ta njiva je u takvom stanju da ako bude roda uopste 2013 bice dobro.
 
Grešiš imam i ja lanac za 60 eura ,nemam subvenciju.Nisam ni hteo da se cimam.

- - - - - - - - - -

Nažalost zemlja je u haosu.Skoro trećina je slatinasto,a predhodna dva zakupca su ukupno imali 5 godina suncokret.Sada je pšenica ako zaradim i ja 60 eura po kj biće dobro.
5 jutara je u pitanju.
 
Ma kod nas ljudi daju osrednog kvaliteta njive za od neverovatnih 30 pa max do 70 evra po jutru .
 
Tj placa se ujesen ali za narednu godinu nego poceli su mnogi po dve godine da placaju posto se plase da im neko nepreotme zemlju.

- - - - - - - - - -

Au kod vas je bas skupa .Kod nas ima neke lose zute zemlje maltene ilovace na vecito za 1200-300 evra ali jos skoro toliko treba za prenos strasno koliko dere drzava na takvim stvarima.
 
Da ali oni ti procenjuju vrednost zemljista i komsija je platio njivu 1200 evra i jos 70 000 din da bi sve komplet sproveo na sebe pa ti gledaj neznam sta je u pitanju ali znam da oni procenjuju ti u kupoprodajnom ugovoru mozes navesti koju hoces cifru oni po njihovim parametrima procene dali je ova ili ona klasa i koja je cena i po tome placas .
 
Nije moguce da 70 hiljada je samo za prevod. Tu je garant bilo zaostale poreze od ko zna koliko godina. Imao sam ja prilike kupiti zemlju za 1200-1500e, ali to je zemlja koju da mi das dzabe ne treba mi. Najgora moguca ilovaca.
 
Pa to ti je to ,ali kazu ljudi krec treba par godina bacati i moze malo da se povrati zemlja .Neznam sta je tacno ali on mi rece tako.
 
Macku o rep krec i stajnjak. Ja imam 4 x 5m fleku na jednoj njivi, nema sta nisam radio. Stajnjak svake godine i opet nista. Krec cu jos probati, ali je tu problem struktura tog zemljista. Jako tvrdo i koren nema sanse da se razvija u tim uslovima. Plug kad naidje na taj deo, LCD televizore izoravam.
 
Idemo sad u off ali sad samo ovo da napisem .Brazil je poceo da jaca poljoprivredu i postao je jedna od jacih poljoprivrednih sila privatnici imaju po 50 000 ha ali sve tako neke zemljustine ko ova o kojoj pricamo i napravilli su posebnu neku mesavinu djubriva i krec u dosta velikim kolicinama i to stavljaju direktno u sejalice i imaju dve setve i zetve i rade sve sa kombinovanim sejalicama direktnu setvu .Kazu neki strucnjaci da nikakav ni korov nije hteo da raste a oni su uspeli da imaju dve setve i solidne prinose i seju samo soju .
 
Verovatno da bi to moglo sve i kod nas. Ali nemam racun da se toliko njakam zbog tamo neka 2-3 jutra za male novce 10-15km daleko.
 
E kod nas jos se nije sleglo niti se zna sta ce biti sa al dahrom i zemljom ,vec ljudi komentarisu oko arende da treba podici da ovo da ono .Neki seljaci se nadaju da ce i od njih uzimati seici u zakup :haha::haha::haha::kisa:
 
Ja plazam 100 eura hektar zemlje na uguvor od 15 godina. Za sada imam 7 hektara u zakupu a planiram da ove godine uzmem jos.
 
Nazad
Vrh