Arenda- pravila, obicaji....

Ne treba ga uzeti u zakup i doviđenja,nek uzme ko hoće da pukne ko zvečka.Gde piše da sledeća godina neće biti ista ko i ova.Bolje džabe sedeti nego džabe raditi.:ppozdrav:
 
Bojim se da ti sto tolko placaju tesko pucaju...Mislim na one i nima slicne koji placaju 10g unapred a u medjuvremenu i polovinu zemlje odkupe ti imaju pare tesko oni pucaju.
 
I ja se slazem sa tim stavom i meni su oteli dosta zemlje.. Samo se bijim da ce nesto da izmanipulisu. Nemojte misliti da ih branim.
 
Poslednja izmena:
Drzava treba svima da pomogne ravnopravno, a to znaci u semenu, djubrivu, i gorivu. Elementarna nepogoda deluje na sve podjednako u tom materijalnom smislu. A to sto je neko placao zakup 500 eura/ha, vozi Dzondira, ima kucu na 12 spratova, to je vec njegova stvar. Po meni ovaj predlog neko treba da uputi ministarstvu.

Ovo oko zakupa je sama drzava najveci krivac tj birokratija, koja se napatila i treba para za odrzavanje. Po mnogim zakonima, drzava ne sme da bude profitabilno preduzece. I u sustini ovakve licitacije obesmisljavaju mnoge mere koje se donose, izmedju ostalog i same subvencije. Na stranu sto traze unapred, plus garancije banke, ko da ce zemlju neko negde da odnese. Normalne zemlje su odavno donele propise, po kojima je zemljsite resurs koji se rapsoredjuje zainteresovanima, a cena je sekundarna stvar.
 
36000din/ha ?
Ovde je privatniku placeno 300e/kj unapred! I najbolje od svega - parcela je pola bila pod psenicom koja je dala sac metodom 2.5t/kj. Ja stvarno ne razumem neke ljude...

A te sto traze otpis arendi, prolongiranje rata i sl. moze sve ali ne na stetu drzave! Ako banka pristane da im reprogramira kredit to je ok. Drzava da im otpise arendu? Zasto bi? Zakup i jeste zakup, jer ja kao zakupodavac ne zelim rizik vec se zadovoljavam manjim delom ali sigurnim. Da zelim snositi rizik onda cu sam da radim.
 
Država nema para i jedini način da pomogne je da neke obaveze nas prema njoj otpiše ili odloži.Ja imam državnu zemlju uzetu po početnim cenama i dobro bi mi došlo da ako ne otpišu bar odlože plaćanje na neki period.Ako to ne urade platiću i teraj dalje.Problem je kod licitacija što se par velikih tera sa cenama i na taj način i nas male uvlači u dubiozu i sve skuplje zakupe.Ja plaćao zakup u selu 800kg pšenice/KJ i oni zvali da me opomenu da ne dižem tako arende.A ova početna cena koju su oni sad nabili po nekoj prosečnoj ceni pšenice od 20din/kg dođe skoro 1000kg/kj.I šta sad ja njih treba da zovem da opomenem???
 
Kod nas je 10 meteri pšenice po jutru oduvek bio neki etalon za arendu, a poslednjih godina se sve više prelazi na ugovaranje arende u evrima jer je pšenica cenovno bila slaba. Sad je 200-250 evra po kj neka uobičajena cena arende.
 
Nije meni teško,ja to ne radim već odavno,baš zbog ovih stvari.Taman dovedeš neku njivu u red i počne malo i tebi da rodi,dođe neki pametan i da 330 evra i obeća još ako bude neki vid subvencije da podeli sa vlasnikom njive.:ppozdrav:
 
Kod nas se jedan napravio pametan i poceo da placa arendi 100evra.Sto je za nase uslove nerealno.Ali mangup je kupio traktor od 180 konja i njemu sada treba da ga uposli.Inace kod nas je arenda od 30 do 50 evrova.
 
Meni jedan sto izdaje zemlju hoce da mi spusti cenu zakupa za 250kg/kj.
Kaze,vidi i on sta je i kako je u ataru,neznam da li da prihvatim?
 
Kish pa koliko je bila arenda onda kad sad oce da spusti na 250 eura?
Ja preko 200E necu da placam,a toliko sam i prosle godine placao.
 
Nazad
Vrh