Analiza zemljišta

Da li ima bitnih razlika u analizi ako se uzorak uzme sad dok traje vegetacija? Konkretno na tim parcelama su mi kukuruz i suncokret.
 
Zemlja je preda ta na analizu pa dok čekam rezultate jedno pitanje za stručnije, na nekim parcelama je na prethodne 3 analize zemljišta je bilo povećan K2O, na poslednjoj analizi je bio 40, analiza je rađena 2016. Da li to znači da je taj kalijum dostupan biljkama ili ne? Drugo pitanje ako ova najnovija analiza opet pokaže veliku vrednost da je li može samo da se baca MAP na te parcele?
 
Nisu ti dali preporuku đubrenja?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Zemlja je preda ta na analizu pa dok čekam rezultate jedno pitanje za stručnije, na nekim parcelama je na prethodne 3 analize zemljišta je bilo povećan K2O, na poslednjoj analizi je bio 40, analiza je rađena 2016. Da li to znači da je taj kalijum dostupan biljkama ili ne? Drugo pitanje ako ova najnovija analiza opet pokaže veliku vrednost da je li može samo da se baca MAP na te parcele?
Ja tako radim godinama i ako oni preporučuju i kalijum. Pravilno je da se unesu aktivne materije u količini koju bi biljka trebala da iznese
 
Tako smo i mi do sada s tim što tata je praktikovao uvek bacanje i mešanog 3x16, iako kalijuma ima i viška u zemlji. Računam po formuli koliko biljka iznese koliko se vrati kroz žetvene ostatke. Sad bih da izbegnem dalje gomilanje kalijuma, a i cene đubriva nisu baš da može da se baca više nego što treba.
 
Da, tako je po "novom", a sto se tice pravih vrednosti, mogu da se saznaju u istoj psss tako sto se potrazi rezultat u laboratoriji.
 
Uzeo svezeg zemljista u zakup pa uradio analizu. I ne mogu da verujem da je tolika razlika,dve parcele jedna preko puta druge isti vlasnik radio i jednu i drugu...



 
Možda oni koji su radili ranije nisu isto radili. Ja bih ipak ponovio drugu analizu.
 
Uzeo sam na 10 mesta uzorke.. i meni deluje kao nemoguce. Svakako ide kukuruz nije planirano da se baca mesano djubrivo pa cemo dogodine ponoviti.
 
Svaka kultura svake godine 260 kg po ha NPK 10:26:26 i tako vec 10 tak godina. Mozda je u par slucajeva bio MAP.
 
To je ostatak od ,,srećnih" godina (od pre 30-40 godina) + samo zemljušte. Sej lucerku da izvuče do optimalnog.
 
Nazad
Vrh