Analiza zemljišta

Jel neko koristio saturacioni mulj za popravak ph zemljista ?.Kod mene je na nekim parcelama 5-5.5ph u kcl,probao bih prvo na manjoj povrsini mozda,dobio sam preporuku 40t/ha,nesto mi to puno ....
 
Koristili smo pre 7-8 godina ali nema nekog pomaka n aanalizama verovatno su trebale veće količine da se razbace. Pre toga smo bacali kreč, al dzabe opet se vrednosti vrte oko 4.
 
Sa 40t po ha bio bi prezadovoljan kad bi bar sa 5.3 podigao ph na 6.....Mislim da se mora barem probati,garant svake godine se gubi zbog kiselosti neki % prinosa.Jedino me strah da ne dodje do neke blokade nekih elementa u zemljistu usled soka i slicno zbog velike kolicine tog mulja.....
 
Kalcijumkarbonat za sebe vezuje fosfor ako je preko 8 jedinica.
Postoje đubriva koja regulišu PH samo jednu godinu i poseduju Fosfor, ja bih njih koristio. To je GO2 ali on je skup, ima duplo jeftinijih Euronatur P26 od Timak agro, treba razmisliti i o upotrebi Physiomax-a.
O saturacionom mulju sam čuo sve najgore od ljudi koji su ga koristili, pa i prodavali. Nadam se da sam dobro preneo informaciju.
 
  • Like
Reagovanja: obi
Ne znam da je neko koristio taj Geo2 sem onih koji se javljaju u reklamama, a njima baš i ne verujem. Pre bih probao sa Timacovim djubrivima.
 
Ja koristim Geo2,ali ne moze se to koristiti u tim kolicinama da popravljam ph zemljista,to bi kostalo kao hektar zemlje ....
@Boderlica Sta tacno se prica za taj saturacioni mulj ,sto je los ?.Ja bi ga svejedno nosio na analizu pre koriscenja da se vidi cega sta sve ima,na makro i mikroelemente,oko sto eura je po uzorku cena toga.Znam sigurno da taj mulj ima dosta fosfora,nesto tipa oko 10t je jednako skoro 100 kg map djubriva,a ima jos i azota,nesto kalijuma i drugih sekundarnih i mikroelemenata.
 
Nije ni namenjem za ,,popravljanje" PH zemljišta, napravljen je da biljka preživi jednu godinu. Nuz efekat je sigurno i popravljanje PH ali posle više decenija upotrebe.
Pitaću za mulj.
 
Da li je neko probao aktivirani bio ugalj za popravak ph?

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Ovako izgleda ove godine, vrv se za repu neće djubriti ništa. Sunoko meri pristupacan fosfor

507f37970dc1c95a9123c16460741cde.jpg



Ovde su prve dve moje, trecu i cetvrtu zanemarite

6ea020cbfdb6858e4cca29be1d2373af.jpg



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Prosto da čovek ne poveruje da ima toliko P i K u zemlji. U Mačvi se ovi parametri kreću obično 5-15.
 
Da ali su te brojke u mg/kg zemlje ne mg/100gr kao sto neke analize daju.I takodje zavisi ciju metodu koriste u ekstrakciji,tu se opet brojke mogu znatno razlikovati.
 
Poslednja izmena:
Ja bih narednih 10 godina samo malo azota u proleće i kraj. Onda bi se lako mogla i arenda na takvoj zemlji platiti 400 € jutro.
 
Uradio analizu 3 parcele
Ph od 7,5 do 8,5
humus 1,5, 2. 2,5
Fosfor 15 do 25 mg
Kalijum 20 do 25 mg
Preporuke 300 kg mesano 8 24 16 i 100 kg ureje po hektaru da zaorem
 
Šta ovde treba dodavati, šta oduzimati i šta sejati na proleće, soju ili suncokret? Ove godine je bio kukuruz na toj parceli, nadjubreno prošle jesenji Npk - 150kg, u prolece Ureja 150kg, vec par godina najmanje rodi ova parcela, zato sam se odlucio da radim analizu da vidim šta joj nedostaje. Pionirov promoter, mi ostavio papir, nije ni znao nešto puno da mi obijasni, sem da ima manje Fosfora.
bf5b8ef45c892010f3c208f2906e936d.jpg


Послато са M2101K6G помоћу Тапатока
 
Ja bih isao sa amosulfanom pre nego sa urejom. Npk djubriva isto sa sto vise sumpora.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
CACO3 ima optimalno koliko treba tako da nema potrebe za preteranim đubrenjem sumporom, PH visok znači ureea, azot dodati sprem gajene kulture ali ništa preterano, fosfor-kalijum formulacija 6-12-24 mada bi ja tu išao 10-26-26 ako zaoravaš žetvene. Neko moje mišljenje, možda i nisam u pravu.
 
Nazad
Vrh